Lustra we wnętrzu
Lustra we wnętrzu powiększą optycznie nawet najmniejszą przestrzeń. Mogą też pełnić funkcję czysto dekoracyjną, zastępując w tej roli tradycyjne obrazy. Lustra w dekoracyjnych ramach mogą stanowić punkt odniesienia do innych elementów aranżacji. Duże lustra na ścianę rozświetlą pomieszczenie, będą bardzo dobrze współgrały ze szklanymi dodatkami.
Lustra w domu – sposób na małą przestrzeń
Lustra to nie tylko praktyczny dodatek, ale również przydatne narzędzie do aranżacji małych pomieszczeń. Lustra zastosowane w takim wnętrzu wizualnie je powiększą. Sposobem na małą przestrzeń jest zawieszenie na ścianie lustra o możliwe dużej powierzchni. Najlepiej, jeśli duże lustro znajdzie się naprzeciw okien, którymi do pomieszczenia napływa cenne światło naturalne. Tak umiejscowione lustro bardzo dobrze rozświetli wnętrze i spotęguje wrażenie przestrzeni. Jeśli nie mamy możliwości zawieszania dużego pionowego lustra, możemy postawić na model poziomy i umieścić go np. nad komodą. Gdy na ścianie brakuje miejsca, warto pomyśleć o tym, aby lustro pokryło np. skrzydła szafy czy drzwi w pokoju. Duże lustra dodadzą głębi i światła wąskiemu korytarzowi, przedpokojowi, klatce schodowej czy niewielkiej łazience bez okna. Pamiętajmy, by w lustrze odbijały się atrakcyjne elementy wyposażenia – piękne kwiaty, szklane i porcelanowe akcesoria czy obrazy. Nie sytuujmy ich natomiast naprzeciwko kanapy, łóżka czy stołu, dzięki temu zapobiegniemy „dodatkowej obecności” osób, które będą się w lustrze odbijać.
Lustra we wnętrzu – dekoracyjna lustrzana tafla
Lustra mogą być ozdobą samą w sobie, to dekoracja o ogromnej sile aranżacyjnej. Ozdobą może być nie tylko rama lustra, ale również sama tafla. Zwykłe lustro ma zazwyczaj krawędź jedynie szlifowaną – szlif polega na zaokrągleniu ostrej, szklanej krawędzi lustra, tafla lustra pozostaje gładka. Znacznie bardziej dekoracyjne jest wykończenie lustrzanej tafli z fazą, czyli rantem delikatnie ściętym pod kątem, co rozszczepia światło dzienne. Takie ozdobne wykończenie dookoła lustra ma szerokość z reguły od 10 do 20 mm – to wąski pasek, ale wystarczający, by na ścianach i sprzętach pojawiały się delikatne tęczowe pryzmaty wprowadzające do wnętrza swoistą grę barw i światła. Lustro z fazą ponadto wygląda bardziej stylowo i elegancko niż z wykończeniem w szlifie i to niezależnie od rodzaju ramy.
Lustra we wnętrzu – siła ramy
Ramy do luster to element mający ogromną siłę aranżacyjną we wnętrzu. Aby ożywić wnętrze, warto poszukać ciekawych egzemplarzy luster wśród antyków i staroci. Nawet urządzając nowoczesne wnętrze, warto sięgnąć po stare lustra – miłośnicy antyków znajdą je z pewnością w galeriach i na targach staroci – niemal każdy styl w meblarstwie ma swoich reprezentantów również wśród luster. Oryginalne, szczególnie te po konserwacji lustra secesyjne, art deco, w stylu biedermaier czy eklektycznym mają swoją cenę i z pewnością podniosą prestiż naszego wnętrza. Jednak chcąc uzyskać aranżację z klimatem, niekoniecznie trzeba inwestować w stare lustra o wartości zabytkowej. Lustra zawsze należały do przedmiotów użytkowych, wytwarzano je również na potrzeby mniej zamożnych osób i wśród takich znajdziemy również niezniszczone, a bardzo efektowne stare egzemplarze, które można kupić czasami za grosze. Możemy też trafić np. na piękne kryształowe fazowane lustro, które ma bardzo zniszczoną, nienadającą się już do renowacji ramę. Starą taflę warto wówczas na nowo oprawić. Można też wykorzystać starą ramę lustra lub obrazu i oprawić w niej nowe lustro. Nie odrzucajmy też starych luster z podniszczoną taflą. Patyna tafli starego lustra, którą tworzą delikatne przetarcia czy wykruszenia lub nawet perforacje srebrzystej folii również można wykorzystać do nowoczesnych np. loftowych aranżacji. Również w nowych produktach jest w czym wybierać – różnorodność kształtów, rozmiarów i ram luster jest bardzo duża.
Lustro w roli głównej i jako element galerii
Duże lustro w dekoracyjnej ramie może stanowić główny element aranżacji wnętrza. Taką rolę spełniają duże lustra poziome zawieszone nad szerokimi komodami czy bufetami. Swoboda takich aranżacji jest dzisiaj ogromna. Gdy sięgamy po stare lub stylizowane na stare lustro, mebel nie musi być antykiem, efektownie wyglądają zestawienia antycznych luster i nowoczesnych mebli. Podobną zasadę można zastosować sięgając po stylowe lustro do aranżacji np. przedpokoju czy łazienki – kontrastujące kompozycje są dzisiaj na czasie! Ciekawy efekt możemy uzyskać, tworząc we wnętrzu lustrzane galerie. Grupując lustra na ścianie, warto wybierać modele o zróżnicowanych wymiarach i stylowych ramach. Ważne jednak, aby lustra znajdowały się w przybliżonej odległości obok siebie. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na ścianie, możemy zdecydować się na lustra samoprzylepne. Mogą one przybierać bardzo ciekawe kształty. Dodatkowy efekt dekoracyjny zapewni nam odpowiednie oświetlenie lustra. W tym celu możemy zastosować np. umieszczone obok bocznych krawędzi tradycyjne kinkiety lub kinkiet do oświetlenia obrazów, który mocuje się nad górną krawędzią lustra.
zdjęcia: AdobeStock