Aranżacje balkonów w bloku – stwórz swój kącik do relaksu
Balkon w bloku może być równoprawnym elementem naszych mieszkań. To przestrzeń, którą z powodzeniem możemy zamienić w dodatkowy, doskonale wyposażony pokój. Aranżacje balkonów w bloku mogą zmieniać się wraz z porami roku. Zadanie nie jest trudne – dzisiaj by stworzyć niebanalny salon balkonowy, do dyspozycji mamy nie tylko różnorodne donice czy wypełniające je rośliny. Inspirujące są także piękne meble ogrodowe, oświetlenie zewnętrzne, dywany, a nawet zadaszenia.
Aranżacje balkonów w bloku pełne zieleni
Balkon w bloku jest namiastką ogrodu, dlatego podstawą jego stylizacji są oczywiście rośliny. To one decydują o charakterze tego miejsca. Dzisiaj wiele balkonów tonie wręcz w zielonym gąszczu. Kwiaty balkonowe zachwycają feerią barw, efektownych form, odurzają nas często swoim zapachem. Wiele z nich zdobi balkon aż do późnej jesieni. Są wśród nich gatunki obecne od pokoleń, takie jak pelargonie, petunie czy fuksje. Na balkonowych balustradach szczególnie efektownie wyglądają odmiany o pokroju zwisającym. Niezwykle dekoracyjne są także lobelia, werbena, bakopa czy smagliczka zwisająca. Nie zajmują one cennej przestrzeni podłogi, co w przypadku małych balkonów w bloku jest ważne. Balkon w bloku warto też ozdobić gatunkami, które zajmą nieco miejsca na podłodze. W donicach świetnie radzą sobie szczepione na pniu róże, azalie czy głóg. Przez cały rok ozdobą naszego zewnętrznego pokoju mogą być też iglaki. W pojemnikach można uprawiać odmiany cyprysików, jałowców, tui czy nawet świerków lub jodły. Odpowiednie rośliny dobierzemy nawet na balkon, na którym brakuje słońca – na zacienionym dobrze poradzi sobie bukszpan lub cis. Zimą nasze iglaki mogą być bazą do stworzenia aranżacji z udziałem ogrodowych girland. Dzisiaj balkonowe uprawy nie ograniczają się jedynie do roślin ozdobnych. Z powodzeniem sadzimy w pojemnikach owoce, np. truskawki czy poziomki, warzywa, a także zioła. Przez cały sezon możemy sięgać po posadzoną w pojemnikach bazylię, rozmaryn czy mietę.
Balkon w bloku – niezbędne donice
Uprawa wielu gatunków roślin na balkonie stała się możliwa dzięki różnorodnym pojemnikom, w których je sadzimy. Doniczki balkonowe to zarówno tradycyjne i ponadczasowe, doskonale wpisujące się w naturalne otoczenie doniczki i osłonki ceramiczne, jak i bardziej nowoczesne formy. Bardzo praktyczne są doniczki i osłonki plastikowe, nie straszne są im zmienne warunki atmosferyczne, są lekkie i łatwe w przechowywaniu po sezonie. Wyróżnia je bogactwo form, wzorów i kolorów. Niebanalne aranżacje balkonów w bloku umożliwią donice i pojemniki plastikowe z dużym wgłębieniem w podstawie, pełni ono funkcję stabilizującego uchwytu – donice tego rodzaju osadza się bowiem na krawędzi balustrad. Za sprawą ciekawych form budują one bardzo nowoczesny wizerunek balkonu. Na małych balkonach sprawdzą się donice kaskadowe, czyli wielopoziomowe, dzięki nim można zbudować wręcz mini ogród na niewielkiej powierzchni. Pojemniki z tworzywa są bardzo lekkie, dzięki czemu możemy je przestawiać w miarę potrzeb. Jeśli lubimy romantyczne lub rustykalne aranżacje, warto wykorzystać drewniane lub wiklinowe kwietniki. W takich stylizacjach z klimatem vintage dobrym rozwiązaniem są też kwietniki metalowe w formie stojaków, na których z powodzeniem stworzymy wielopoziomowy ogród.
Zadaszenie balkonu w bloku
Wpływ na atrakcyjność balkonu mają elementy, dzięki którym nabiera on cech pokoju na świeżym powietrzu. Staje się intymną, przytulną przestrzenią wykorzystywaną zarówno wtedy, gdy pogoda sprzyja relaksowi, jak i nie jest mu przyjazna. Wypoczynkowi niezależnemu od kaprysów aury będzie z pewnością sprzyjać odpowiednie zadaszenie balkonu. Umieszczone na balkonie zadaszenie może też ochronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dobrym wyborem będą gotowe daszki z poliwęglanu. Tworzy je konstrukcja, najczęściej aluminiowa oraz oparta na niej płyta poliwęglanowa. Tego typu daszek skutecznie chroni przed działaniem promieniowania UV, jednocześnie przepuszczając światło słoneczne. Dzięki niemu nie musimy się też obawiać deszczu. Do bardzo efektownych zadaszeń należą też wykonane z trwałych, impregnowanych, odpornych na wilgoć oraz promienie słoneczne materiałów markizy, a także zadaszenia żaglowe. Dobrym rozwiązaniem są parasole. Gdy balkon w bloku jest niewielki wybierzmy model z uchwytem umożliwiającym montaż do balustrady. Korzystanie z parasola ułatwi czasza prostokątna, kwadratowa lub okrągła o ściętych krawędziach.
Balkon w bloku – inspiracje
Balkon w bloku może nam nie zapewniać wystarczającej intymności, dlatego jeśli dokucza nam zbyt bliskie sąsiedztwo, oddzielmy się od sąsiadów przesłoną, np. w formie trejażu, pergoli lub panelu osłonowego. Ściankę można ozdobić roślinami, dzięki czemu powiększymy nasz balkonowy ogródek. Jeśli chcemy uniknąć wścibskich spojrzeń, zamocujmy na ażurowej balustradzie balkonowej szczelną osłonę. Będzie też tworzyła blokadę dla podmuchów wiatru i promieni słonecznych. Miłośnicy natury mogą wybrać maty trzcinowe, bambusowe lub wiklinowe. Balkon zyska bardziej nowoczesny charakter, jeśli zdecydujemy się na osłonę z tworzywa sztucznego. Warto zadbać również o przytulną nawierzchnię pod stopami. Jednak zamiast montażu kosztownych płytek, wybierzmy łatwe do samodzielnego ułożenia podesty tarasowe. Ich nawierzchnie mogą być drewniane, kompozytowe lub w postaci sztucznej trawy.