Aranżacyjny styl loftowy – czym się charakteryzuje i dla kogo będzie odpowiedni?
Źródła pochodzenia i popularności stylu loftowego
Styl loftowy, zwany również industrialnym bądź przemysłowym, swoje korzenie posiada w ogromnych, opuszczonych i niejednokrotnie zaniedbanych budynkach fabrycznych rodem z XX w. To właśnie wtedy, na skutek panującej ówcześnie recesji gospodarczej, na rynek amerykański zaczęło napływać mnóstwo budynków, pełniących niegdyś rolę warsztatów lub hal produkcyjnych. Ich jakość i aranżacja pozostawiały wiele do życzenia. Ponieważ jednak niekorzystne warunki posiadały swoje odzwierciedlenie w niskich cenach – pustostany szybko przyciągnęły środowiska lokalnych artystów, otwierających w nich swoje pracownie i sale wystawowe.
W ten też sposób ogromne, puste i pozbawione pomysłu na zagospodarowanie przestrzenie, zmieniły się w miejsca spotkań środowisk artystycznych. Równocześnie z niechcianych i zaniedbanych pomieszczeń, zmieniły się obecnie w synonim luksusu i estetycznego wyrafinowania. W konsekwencji, konwencja loftowa uważana jest za jeden z najmodniejszych i niezmiennie od kilku lat pożądanych kierunków aranżacji wnętrz.
Mieszkanie w stylu loftowym – przestrzeń dla wymagających
Pokaźna, nieskrępowana zbędnymi dodatkami przestrzeń, przestronność, surowo wyeksponowane elementy konstrukcyjne – to zaś wszystko otulone neutralnymi odcieniami bieli i szarości. Tak w skrócie można oddać istotę pomieszczeń wykonanych w stylu loftowym. W omawianej aranżacji nie ma miejsca na ciepłe, przytulne akcenty. W zamian pełne zastosowanie znajduje tu zasada – im mniej, tym lepiej. A także im prościej. Stąd jeśli pociągają Cię proste, minimalistyczne rozwiązania oraz chciałbyś urządzić swoje mieszkanie w tymże stylu, już na samym początku powinieneś zrezygnować z wszelkich zdobień i pokaźnych dekoracji wnętrz. W miarę możliwości pozbądź się także zbędnych ścianek działowych. W miejsce kilku pokoi zyskasz jednolitą przestrzeń użytkową z wydzielonymi strefami – podstawę dla omawianego stylu.
Meble w stylu loft – jak dopasować do aranżacji?
Podobnie jak w przypadku elementów dekoracyjnych, tak i wyposażenie mieszkania w tejże aranżacji będziesz musiał ograniczyć do niezbędnego minimum. Meble w stylu loft mają podkreślać indywidualizm wnętrza, a jednocześnie jego specyfikę. Dlatego najlepiej sprawdzą się modele o prostych wykończeniach, sprawiające wrażenie starych lub zużytych. W miejsce ozdobnych szafek wybierz więc standardowy regał przemysłowy, zamiast szykownego stołu – prosty stół loftowy, kolorowe zasłony i firany zastąp zaś roletami. Najlepiej jednak, jeśli całkowicie zrezygnujesz z osłony okien, wyraziście eksponując je w pomieszczeniu oraz wpuszczając do niego światło. To bowiem w omawianym stylu odgrywa niezwykle istotną rolę. Obok oświetlenia naturalnego, zadbaj także o lampy loftowe. Wykonane z ciemnego bądź czarnego tworzywa, nadadzą mieszkaniu wyrazistego charakteru.
Co jednak istotne, kompletując meble do mieszkania w stylu loftowym pamiętaj, aby ich rozmiar był możliwie jak największy. W przeciwnym wypadku, duża przestrzeń wnętrza znacznie je pomniejszy optycznie.
Powyższe wskazówki odnoszą się jedynie do podstawowych zasad aranżacji pomieszczenia w omawianym stylu. Poza tak podstawowymi elementami, jak stół loftowyczy lampy, zadbaj także o szczegóły. Industrialne dekoracje, duże lustra, efektowne zegary czy maszyny pisarskie – elementy te nadadzą Twojemu wnętrzu nowatorki i niepowtarzalny charakter.