Biało-czarna łazienka - kontrasty w twojej łazience
Biel i czerń są kolorami, które tworzą podstawę do budowania aranżacji łazienki w różnych stylach – poczynając od klasycznego i rustykalnego po minimalistyczny czy loftowy. Ten duet sprawdzi się zarówno, gdy chcemy urządzić małą łazienkę w bloku, jak i wykończyć przestronny salon kąpielowy. Charakter wnętrza może się zmieniać w zależności od proporcji w jakich użyjemy tych barw. Białe i czarne elementy wykończeniowe otwierają również wiele możliwości tworzenia wzorów. Łazienka biało czarna jest najczęściej bardzo neutralna, co ułatwia zmiany aranżacyjne za pomocą dodatków, takich jak ręczniki czy akcesoria łazienkowe.
Łazienka biało czarna – atuty kompozycji
Zestawienie bieli z czernią należy do najbardziej intensywnych w odbiorze połączeń kolorystycznych. Jednocześnie o ustalonej renomie – wykończenie wnętrz z użyciem tych barw daje zawsze dobry efekt. Szczególnie w łazience wydaje się bardzo naturalne, stanowi bowiem doskonałe uzupełnienie zazwyczaj białych sprzętów sanitarnych. Za ich sprawą biało czarna łazienka jest też bardzo spójna kolorystycznie, a biała wanna, umywalka czy sedes harmonijnie wtapiają się w biel i czerń ścian, podłogi czy obudowy sanitariatów. Wyjątkowo mocny kontrast kolorystyczny sprawi również, że to pomieszczenie nabierze głębi. Dzięki temu mała łazienka biało czarna będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Manewrowanie tymi dwoma kolorami to też dobry sposób, by podkreślić zróżnicowanie funkcjonalne licznych w tym pomieszczeniu stref.
Aranżacje łazienek biało czarnych – klasyka i nowoczesność
Kompozycje biało czarne w aranżacjach wnętrz mają bogatą historię. Do najbardziej klasycznych należy posadzka w biało-czarną kratę. Taka szachownica wykonana z płytek kamiennych, a także ceramicznych najczęściej kwadratowych zdobiła łaźnie już w starożytnym świecie basenu Morza Śródziemnego. Równie długą tradycję mają kompozycje z płytek heksagonalnych lub oktagonalnych z wstawkami w kontrastowej bieli albo czerni. Jednak na dobre biało czarne łazienki ugruntowały swoją pozycję w epoce modernizmu. Królujący wówczas styl art déco inspirował się starożytnością i wyjątkowo cenił kontrast. Trwająca od lat moda na art decowskie aranżacje, sprawia, że tego typu kompozycje są nadal na topie. Równie inspirujące dla nowoczesnych aranżacji są nawiązania do biało czarnych płytek typu azulejos, czy też charakterystycznych mauretańskich rozet lub motywu marokańskiej kończyny. Modne są też łazienki biało czarne czerpiące ze sztuki op-artu. Charakterystyczne dla tego stylu rytmiczne formy geometryczne są szczególnie chętnie eksponowane na ścianach nowoczesnych łazienek. Kontrast bieli i czerni w tego typu wzorach jest wyjątkowo wyrazisty, dekor sprawia wręcz wrażenie trójwymiarowego.
Biało czarna łazienka w wielu odsłonach
Aranżacje łazienki biało czarnej mogą być bardzo zróżnicowane stylistycznie. Do ich zbudowania można wykorzystać materiały jednobarwne i zbudować z nich monokolorystyczne płaszczyzny podłogi czy ścian. Do częstych rozwiązań należy wykończenie podłogi materiałem w odcieniu czerni i zestawienie jej z białymi ścianami. Czarna podłoga doda wnętrzu solidności i wbrew pozorom głębi, podobny efekt da wykończenie jednej ze ścian ciemnym materiałem. Jednak czerń należy dozować w zależności od wielkości pomieszczenia. Gdy łazienka jest niezbyt duża, najbezpieczniej by czerń wystąpiła tylko na niektórych detalach – użyta na podłodze może być powtórzona jako ozdobna bordiura na ścianie czy też na elementach wyposażenia, np. opraw oświetleniowych, ramie lustra, uchwytach czy innych akcesoriach łazienkowych. W dużym salonie kąpielowym można odwrócić proporcje – tu dominantą może być czerń. Czarna łazienka z nutą bieli będzie bardzo eleganckim wnętrzem. Przemyślanej kompozycji wymaga też aranżacja biało czarnej łazienki z udziałem materiałów wzorzystych. W tym przypadku warto zastosować wzór biało czarny np. tylko na podłodze, fragmencie ścian i jako obudowę wanny, blatu umywalki lub szafki podumywalkowej. Zbyt wzorzysta łazienka biało czarna może być męcząca.
Łazienka biało czarna z nutą koloru
Atutem biało czarnej łazienki jest również jej otwartość na różnorodne dodatki kolorystyczne. Biało czarna łazienka buduje dobre tło dla kolorowych dodatków, których wymiana może wpływać na styl pomieszczenia. Dodatek czerwieni lub żółci czy pomarańczu sprawi, że aranżacja może być bliska op artowi. Jeśli chcemy by wnętrze było glamour, wyposażmy je w złote lub srebrne elementy. Bardziej rustykalny lub kolonialny charakter zyska, gdy wyposażymy go w drewniane szafki, blaty lub lustra łazienkowe z wyrazistą drewnianą ramą. Bez problemu możemy też sprawić, że nasza biało czarna łazienka nabierze cech charakterystycznych dla stylu minimalistycznego lub loftowego. Wystarczy sięgnąć choćby po odpowiednie oprawy oświetleniowe. Dobrym sposobem na odmianę biało czarnej łazienki jest też pomalowanie fragmentów ścian farbą w innym kolorze, co ożywia wnętrze oraz otwiera możliwości zmian raz na jakiś czas.
Łazienka biało czarna – moc możliwości
Za sprawą licznych materiałów wykończenie i wyposażenie łazienki biało czarnej zależy jedynie od naszej inwencji i możliwości finansowych. Z uwagi na charakter tego wnętrza najczęściej wybieramy płytki ceramiczne. Nowoczesne ceramiczne płytki podłogowe, oraz płytki scienne. w odcieniach bieli i czerni czerpią nie tylko z wzornictwa ugruntowanego w tradycji. Inspiracją dla ceramiki w tej gamie barw są też materiały naturalne. Do najchętniej wykorzystywanych należą marmur i granit. Biel i czerń tego rodzaju skał mają wiele odcieni, a dodatkowo użyłkowań, co przekłada się także na efekt estetyczny naszych stylizacji. Wpływ na efekt ma też szkliwo, jakim wykończono płytki – błyszczące doda wnętrzu czystości i powiększy go optycznie. Za wyborem płytek przemawia też bogactwo formatów – poczynając od typowych dla mozaiki 2 x 2 cm po wielkoformatowe płyty o wielkości powyżej 1m2.