Bramy garażowe według standardu WT 2021
Warunki techniczne, jakie mają obowiązywać od stycznie 2021 r. mają na celu zminimalizowanie strat ciepła. Nie są one dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ to nie pierwsza – ale ostatnia – zmiana standardów budowlanych. Wymagania dotyczące energetyczności budynków zmieniały się w 2014 r. i 2017 r. Ich wprowadzanie to efekt promowanego od 2002 r. przez Unię Europejską proekologicznego trendu zwiększania energooszczędności budynków, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii, redukcję dwutlenku węgla oraz wzrost produkcji energii odnawialnej.
Czy wymagania WT 2021 wpłyną na bramy garażowe
Nowe wymagania mają na celu zminimalizowanie strat ciepła. Z tego też powodu nie zaleca się umieszczania garażu w bryle domu. W pomieszczeniu tym nie ma potrzeby utrzymywania tak wysokiej temperatury jak w pozostałej części budynku, co skutkuje dużą różnicą temperatur między garażem a wnętrzem domu. Ponadto otwieranie bramy podczas wjeżdżania czy wyjeżdżania samochodem powoduje duże straty ciepła. Jednak nie zawsze możliwa jest budowa oddzielnego garażu. Gdy jest on wbudowany w bryłę domu, to standard WT 2021 narzuca stosowanie bram o wysokich parametrach energooszczędności. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła U – im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna bramy garażowej. I chociaż w zestawieniach współczynnik ten jest często pomijany, to w przypadku bram garażowych obowiązują takie same wytyczne jak drzwi wejściowych. Współczynnik przenikania ciepła U od 2021 r. nie może być wyższy niż 1.3 W/(m2·K) – obecnie jego maksymalna wartość wynosiła 1,5 W/(m2·K). Co ważne, dotyczy to całej bramy – sprawdźmy więc ten parametr, gdyż producenci dość często podają w danych technicznych izolacyjność wyłącznie skrzydła, a nawet pojedynczego panelu.
Jakie bramy garażowe wybrać
Producenci bram garażowych przygotowani są doskonale na nowe wyzwania energetyczne. Za najcieplejsze uznaje się bramy segmentowe. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji, która pozwala na precyzyjne docieplenie paneli, a także ograniczenie strat ciepła na połączeniu ościeżnicy ze ścianą. Ucieczce ciepła z garażu, a tym samym domu zapobiega zarówno budowa wypełnionych pianką poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia λ stalowych (o grubości minimum 40 mm) segmentów, jak i umieszczone między nimi oraz na obwodzie bramy wysokiej jakości, elastyczne uszczelki. Na rynku już od jakiegoś czasu dostępne są bramy segmentowe o współczynniku U poniżej 1,0 W/(m2·K), a nawet takie, których UD wynosi 0,61 W/(m2·K). Ponadto na izolacyjność termiczną bramy garażowej duży wpływ ma także jej montaż – niepoprawny nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Kogo obowiązują wytyczne WT 2021
Nowe przepisy będą dotyczyły wyłącznie domów na budowę których, uzyskaliśmy pozwolenie po 31 grudnia 2020 roku. Jeśli więc wcześniej uzyskaliśmy pozwolenie na budowę domu, to WT 2021 nie będzie nas obowiązywało. Pamiętajmy jednak, że jeśli planujemy modernizację budynku, to będziemy musieli przeprowadzić już ją w nowym standardzie.
zdjęcie tytułowe: Hörmann