Buda dla psa – jak zbudować budę dla psa pilnującego domu
Oczywiście możemy kupić gotową budę dla psa, jednak nie zawsze będzie ona dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego warto podjąć się samodzielnego montażu. Nie jest to wcale takie trudne, nie potrzeba także profesjonalnych narzędzi czy specjalnych materiałów. Podpowiadamy, jak zbudować budę dla psa.
Budowa budy dla psa dobrze zaplanowana
Budowanie budy dla psa rozpoczynamy od przygotowania projektu. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim wymagania czworonoga oraz jego gabaryty. Buda nie może być ani za mała – nasz pupil musi swobodnie stanąć i siedzieć w niej, a także spać w różnych pozycjach – ani za duża – pies jest w niej jedynym źródłem ciepła, co ma szczególne znaczenie podczas chłodnych dni. Aby ustalić optymalne wymiary budy dla psa, najłatwiej jest zmierzyć zwierzaka. Buda powinna być minimum ok. 20 cm większa od długości i szerokości psa. Natomiast wygodną wysokość psiego mieszkania określimy, dodając do wielkości psa mierzonej na wysokości jego głowy 5-10 cm. Projekt budy dla psa musi uwzględniać oczywiście również wejście, ono także musi dopasowane do wielkości czworonoga. Aby określić szerokość i wysokość wejścia, do wysokości psa od karku do ziemi dodajemy 5 cm, a do szerokości – ok. 10 cm. Jak wcześniej zaznaczyliśmy, buda dla psa musi być dostosowana do preferencji zwierzaka. Jeśli przebywa on sporadycznie w ogrodzie, to możemy jej nie ocieplać – pies w zimę przebywa w domu. W przeciwnym przypadku budę dla psa musimy ocieplić. Termoizolacja jest także niezbędna, gdy pies nocuje na zewnątrz nawet w okresie wiosennym czy jesiennym. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy skorzystać podpowiedzi – np. w internecie znajdziemy gotowe projekty budy dla psa, czasami z dokładnymi rysunkami technicznymi. Często wyglądem odbiegają od prostych kwadratowych konstrukcji z jedno- czy dwuspadowym dachem. Popularnością zdobywają budy z przedsionkiem – nie tylko zwiększa on komfort czworonoga, również wygląda atrakcyjnie.
Niezbędne materiały oraz narzędzia
Budę dla psa możemy zbudować z desek oraz krawędziaków – to tradycyjne rozwiązanie. Jednak lepszym pomysłem będzie zastosowanie płyt OSB, które są tańsze, łatwe w obróbce i zapewniają lepszą szczelność. Najlepiej wybrać płytę OSB 3, płyty OSB 1 i 2 nie są odporne na wilgoć, stosuje się je wyłącznie w suchych wnętrzach. Jeśli ocieplamy budę, to potrzebny będzie styropian grubości 2-5 cm. Lepiej nie stosować wełny mineralnej, ponieważ jest podatna na podciąganie wilgoci. Na podłodze należy również ułożyć folię izolacyjną, dzięki czemu ograniczymy wilgoć dochodzącą do drewnianej konstrukcji. Wszystkie elementy możemy połączyć gwoździami, ale wygodniejsze i trwalsze są wkręty do drewna.
Zanim rozpoczniemy budowę budy dla psa skompletujmy także narzędzia. Przydadzą się: pilarka, wiertarka, wkrętarka, miarka, poziomnica, szlifierka kątowa oraz zszywacz tapicerski (jeżeli dach pokrywamy gontem bitumicznym).
Pamiętajmy, aby wszystkie elementy drewniane zaimpregnować, ale najlepiej dopiero po docięciu na wymiar. Możemy wybrać bezbarwny impregnat do drewna lub kolorowy, np. zielony czy biały. Budę należy również pomalować. Do wyboru mamy np. lakiery bezbarwne i kolorowe, przezroczyste lakierobejce, kryjące farby. Wybierajmy preparaty odporne na wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV.
Jak zbudować budę dla psa krok po kroku
Budowę budy dla psa rozpoczynamy od podłogi. Z krawędziaków tworzymy szkielet, do którego od spodu przymocowujemy zaimpregnowaną płytę OSB – pod nią powinna znajdować się folia izolacyjna zabezpieczająca budę przed wilgocią pochodzącą z gruntu. W środku szkieletu układamy płyty styropianowe i montujemy wierzchnią warstwę z płyty OSB. Na tak przygotowanej podstawie montujemy szkielet z krawędziaków, a do nich przymocowujemy docięte na wymiar płyty OSB – ścianka przednia powinna mieć już wycięte wejście. Następnie na płytach układamy warstwę ocieplenia i montujemy okładzinę zewnętrzną. Aby łatwo dotrzeć do wnętrza budy (aby np. posprzątać), warto zdecydować się na dach zdejmowany. Jego budowa przebiega w ten sam sposób jak ścian czy podłogi. Zaczynamy więc od budowy dwuspadowego stelaża z krawędziaków, od strony wewnętrznej mocujemy płyty OSB, w środku układamy ocieplenie, na koniec montujemy zewnętrzne płyty OSB. Najlepiej dach zaprojektować w taki sposób, aby klinował się na ścianach budy dla psa – unikniemy w ten sposób jego niekontrolowanego przemieszczenia. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również montaż dachu na zawiasach – aby zajrzeć do środka, wystarczy podnieść dach z jednej strony. Dach z płyt OSB możemy wykończyć gontem bitumicznym – wygląda estetyczniej, bez problemu dopasujemy go do stylistyki ogrodowej.
Buda dla psa z dodatkami
Budę dla psa możemy wyposażyć np. w uchylne drzwiczki, które chronią wnętrze przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. Nie musimy ich wykonywać, możemy te elementy kupić gotowe – dostępne są różne modele, dla małego i dużego psa. Są zaprojektowane tak, aby pies mógł je swobodnie otwierać pyskiem podczas wchodzenia czy wychodzenie z budy. Pamiętajmy jednak, że drzwiczki latem powinny być otwarte, jeśli jest taka możliwość, to warto je zdjąć – wnętrze nie będzie się przegrzewać, ponieważ cyrkulacja powietrza nie będzie zakłócona. Wnętrze budy możemy wyłożyć kocami, jednak absorbują one wilgoć i są trudne w utrzymaniu czystości. Popularnym rozwiązaniem jest słoma, jednak jest nietrwała, a pies bez problemu wyciągnie ją z budy. Najlepszym rozwiązaniem będą wygodne materace lub leżanki do psów – są ogólnodostępne. Pamiętajmy jednak, aby wybierać produkty wodoodporne. Nie tylko nie nasiąkają wodą, są także łatwe w utrzymaniu w czystości, a co najważniejsze zapewniają naszemu pupilowi odpowiedni komfort.