Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe – wpływ na kurz, roztocza, alergie
Udoskonalanie technik grzewczych służy nie tylko wydajności ogrzewania, ale również naszemu zdrowiu. Nowoczesne systemy grzewcze ułatwiają uzyskanie optymalnej temperatury wnętrz – to od niej oraz od jakości powietrza zależy odpowiedni mikroklimat panujący w domu. Ogrzewanie podłogowe wpisuje się w ten trend doskonale – powszechnie panujące do niedawna opinie o szkodliwym wpływie podłogówki na zdrowie mieszkańców, nie potwierdzają się. Badania producentów i doświadczenia użytkowników wskazują raczej na prozdrowotne działanie tego typu ogrzewania. Komfort termiczny, jaki zapewnia podłogówka, jest podstawą zdrowia w wielu jego wymiarach.
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe – gwarancja komfortu termicznego
Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie sprzyjają zdrowiu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im nieodpowiednia wilgotność powietrza. Niskie temperatury powodują wychłodzenie organizmu, a w efekcie choroby układu oddechowego, krążenia oraz zaburzenia metabolizmu. Przy zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 21oC) wysychają śluzówki dróg oddechowych, spojówki oczu, pogarsza się koncentracja i zdolności umysłowe, a wraz z nadmiernym poceniem wzrasta ryzyko zaburzeń elektrolitowych oraz pracy serca. Komfort termiczny to stan równowagi cieplnej organizmu, która oznacza, że nie jest nam ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Warunkiem jest równomierne rozłożenie temperatury we wnętrzu, za co jest odpowiedzialny między innymi system grzewczy. Ogrzewanie podłogowe jest pod tym względem optymalnym rozwiązaniem. Ciepło rozprowadzane jest przez promieniowanie, a nie tak jak w przypadku ogrzewania tradycyjnego konwencję. Podłogówka dostarcza ciepło na całą powierzchnię posadzki, bardzo powoli wznosząc je do góry, a w efekcie zapewnia to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu zachowuje naturalną wilgotność powietrza, oszczędzając nam suchości oczu, drapania w gardle, a nawet wielu problemów skórnych. Dodatkowo podłoga po wyłączeniu ogrzewania pozostaje dłużej ciepła niż grzejniki, co sprawia, że pomieszczenie nie wychładza się gwałtownie. Ogrzewanie podłogowe zmniejsza ryzyko przeziębień, gdyż różnica między temperaturą wewnątrz domu a tą panująca na zewnątrz jest niższa niż wtedy, gdy wykorzystujemy tradycyjne systemy grzewcze – przy tych samych ustawieniach.
Ogrzewanie podłogowe a zdrowie – ciepło optymalne dla ciała
Podłogówka gwarantuje lepszy rozkład temperatur niż kaloryfery. Z punku widzenia zdrowia ludzkiego korzystniejsze jest bowiem, gdy powietrze w pobliżu nóg jest cieplejsze, a w okolicy głowy chłodniejsze. Górne partie ciała potrzebują mniej ciepła niż dolne, a przy zastosowaniu standardowych systemów ogrzane powietrze w większości gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Ponadto ludzka stopa ma największą ilość receptorów cieplnych, dlatego nasz komfort termiczny zależy w dużym stopniu od tego, jaką temperaturę odczuwa właśnie ta część ciała. Ciepła podłoga zachęca także do chodzenia boso, a to jest zdrowe – zalecane przede wszystkim dzieciom. Spacerowanie boso po stabilnym podłożu pozytywnie wpływa na rozwój układu ruchu, a pośrednio wywiera pozytywny wpływ również na postawę dzieci.
Ogrzewanie podłogowe a alergia i choroby układu krążenia
Opinie, że podłogówka nasila problemy z układem krążenia, a jej długotrwałe stosowanie wywołuje reakcje alergiczne nie jest prawdą. Ciepło rozprowadzane przez promieniowanie wywołuje minimalny ruch powietrza nie powoduje unoszenia się kurzu czy pyłków w powietrzu tak jak w przypadku kaloryferów. Brak intensywnego ruchu powietrza, unoszącego przy tym kurz z firan czy rolet, sprawia, że roztocza i inne alergeny nie są w ciągłym ruchu. Kurz osiada na podłodze i innych płaszczyznach, skąd łatwo się go usuwa. Z tego powodu nie tylko wzrasta higieniczność pomieszczenia, ale też bezpieczeństwo użytkowania takiego domu czy mieszkania przez alergików. Problemy z układem krążenia mogą się natomiast pojawić, gdy będzie dochodziło do przegrzania podłogi. Nagrzewając podłogę zbyt mocno, narażamy się na ogólne złe samopoczucie. Temperatura podłogówki nigdy nie powinna być wyższa niż ciepłota ludzkiego ciała, czyli 36,6 stopni Celsjusza; jej optymalna wartość wynosi zaś około 28 stopni. Eksperci zapewniają, że prawidłowe wykonanie systemu grzewczego, nie spowoduje przegrzania podłogi powyżej 30°C i nie będzie powodowało np. puchnięcia stóp. Rury ogrzewania podłogowego nie tylko muszą być prawidłowo ułożone, ale trzeba też zwrócić uwagę na dobór sterowników oraz medium zasilającego ogrzewanie, aby można było odpowiednio regulować temperaturę. Jeśli zachowamy odpowiednią temperaturę nawierzchni, zawsze będziemy mogli bez obaw chodzić po domu boso. Jej eksploatacja nie wiąże się więc z nasiloną ekspansją roztoczy wywołujących alergię. A pytanie o ogrzewanie podłogowe w sypialni a zdrowie? Nieprawdą jest, że podłogówka powoduje kłopoty ze snem. Wystarczy umieścić materac w odległości około 50 cm nad podłogą, a nie odczujemy nadmiernego, przeszkadzającego w zdrowym i niezakłóconym śnie ciepła od podłogi.
Promieniowanie elektromagnetyczne – ogrzewanie podłogowe zdrowe czy nie
Za jedyny „minus” podłogówki z punktu widzenia zdrowia ludzkiego uznać można emisję promieniowania elektromagnetycznego. Tak naprawdę nie jest to żadna wada. Podłogówka emituje promienie w znacznie mniejszym zakresie niż wiele innych urządzeń codziennego użytku, a żadne badanie nie potwierdziło szkodliwości takiego promieniowania dla naszego organizmu. Ogrzewanie podłogowe uznaje się więc za bezpieczną metodę dostarczania do domu niezbędnej ilości ciepła.