Czym obsadzić siatkę ogrodzeniową – aranżacja płotu z siatki
Przy ogrodzeniu z siatki warto posadzić pnącza. Ich pędy z łatwością owiną się wokół oczek siatki, a jednocześnie nie obciążą nadmiernie delikatnej konstrukcji. Rośliny stworzą naturalne osłony osłaniąją posesję od ulicy, a także zatrzymają kurz i spaliny. Ponadto ożywią ogród. Podczas wyboru roślin, powinniśmy kierować się ich wymaganiami – np. stanowiskiem uprawy (słoneczne, zacienione) oraz rodzajem gleby (żyzność, przepuszczalność, odczyn pH). Pod uwagę powinniśmy wziąć również siłę wzrostu roślin, styl ogrodu i oczywiście własne preferencje. Wybór roślin jest duży, na pewno wybierzemy odpowiednie pnącza na siatkę ogrodzeniową – bluszcz na ogrodzenie to tylko jedno z licznych rozwiązań. Możemy zdecydować się na uprawę wieloletnich zimozielonych pnączy lub co roku obsadzać siatkę innymi roślinami jednorocznymi. Czym zasłonić płot z siatki? Przedstawiamy wybrane przez nas rośliny, ale jest ich znacznie więcej.
Jednoroczne pnącza na ogrodzenie – co roku inaczej
Jeśli lubimy zmiany, to właśnie dla nas będą pnącza jednoroczne. Pozwolą nam co roku zachwycać się innymi kolorami kwiatów i w łatwy sposób dostosowywać wygląd ogrodzenia do naszych preferencji i potrzeb. Co posadzić przy ogrodzeniu z siatki? Chyba najpopularniejszym pnączem jednorocznym jest groszek pachnący. Roślina tworzy kanciaste pędy, z których wyrastają eliptyczne liście wąsy i czepne. Groszek zachwyca motylkowymi kwiatami o różnorodnych barwach (kwitną od czerwca do sierpnia) oraz intensywnym zapachem. Można go siać w kwietniu bezpośrednio do gruntu, lubi podłoża żyzne i próchniczne oraz stanowiska słoneczne. Popularna jest również kobea pachnąca. Jej duże, dzwonkowate, białe lub fioletowe kwiaty pojawiają się lipcu i ozdabiają ogród aż do września. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, lubi żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Nasiona kobei wysiewamy w pomieszczeniu pod koniec zimy, a do gruntu wysadzamy w maju. Szybko rosnącym pnączem jest chmiel japoński. Jego ozdobą są duże, dłoniasto klapowate liście i owocostany w kształcie szyszek, które pojawiają się pod koniec lata. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Roślinę najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym, na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. Szybko rosnącym pnączem jednorocznym jest wilec. Kwitnie od początku lipca do końca września. Łatwo się rozsiewa – raz posadzony będzie pojawiał się w ogrodzie już co roku. Lubi zarówno słońce, jak i półcień. Czym obsadzić jeszcze siatkę ogrodzeniową? Ciekawym pnączem jest Tunbergia oskrzydlona. Jest rzadko wykorzystywane do zasłonięcia siatki ogrodzeniowej – a szkoda – ale na balkonach bardzo popularna. Pędy osiągają 1,5 m. Roślina ma ciemnozielone, sercowate liście i drobne, żółte z brązowym środkiem kwiaty. Kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Wybierajmy dla niej stanowiska słoneczne i żyzną glebę. Na przedwiośniu nasiona wysiewamy w pomieszczeniach, a w maju sadzonki umieszczamy w gruncie. Możemy również spróbować uprawy nasturcji kanadyjskiej, która osiąga nawet 4 m wysokości. Jej żółte kwiaty pojawiają się w lipcu i ozdabiają płot aż do późnej jesieni. Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia do donic, a na stałe miejsca sadzonki przenosimy od połowy maja. Nasturcja lubi żyzne, próchnicze podłoże, ale poradzi sobie również w półcieniu.
Czym obsadzić ogrodzenie na wiele lat
Wieloletnie pnącza to najłatwiejszy sposób na przyozdobienie ogrodzenia z siatki. Wystarczy wokół płotu posadzić kilka sadzonek, które oplotą go i – zależnie od pory roku – ozdobią liśćmi, kwiatami lub owocami. Najczęstszym widokiem jest bluszcz na siatce. Zazwyczaj wybieramy bluszcz pospolity. Roślina ta jest łatwa w uprawie, dobrze owija ogrodzenie z siatki i często tworzy ażurowe wzory. Ponadto bluszcz jest zimozielony, a także odporny na mróz. Dobierając różne odmiany pnącza, możemy stworzyć barwne kompozycje. Atrakcyjną rośliną osłaniającą siatkę jest także kokornak wielkolistny. Rośnie szybko – roczne przyrosty to 1-2 m – i osiąga nawet 10 m wysokości. Z tego też powodu należy po przycinać. Ozdobą rośliny są nakładające się na siebie duże i sercowate liście. Kwiaty są nakrapiane, brązowo-purpurowe, pojawiają się w maju i czerwcu. Kokornak lubi półcień. Przed zimą podstawę pnia warto okryć ściółką. Siatkę ogrodzeniową możemy zasłonić także miesięcznikiem dahurskim o dużych, sercowo-klapowatych, błyszczących, ciemnozielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Pnące dobrze sprawdza się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, toleruje podłoże średniej jakości. Przy ogrodzeniach często możemy spotkać także winobluszcz pięciolistkowy. Jego liście jesienią przebarwiają się na intensywne kolory – pomarańczowy, purpurowy i szkarłatnoczerwony. Jeśli chcemy płot ozdobić kwiatami, to dobrym wyborem będą powojniki i wiciokrzewy – sposób pielęgnacji zależy od odmiany. Jako całoroczne osłony można stosować zimozielone gatunki, np. wiciokrzew Henry'ego, wiciokrzew zaostrzony i wiciokrzew japoński. Popularność zdobywa cytrynowiec chiński. Osiąga nawet 10 m, ale rośnie stosunkowo wolno. Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, są drobne, białe lub kremowe. Z końcem lata dojrzewają owoce – ciemnoczerwone, zebrane w kłosy są największą ozdobą tego pnącza.