Daszki łukowe - funkcjonalność czy dekoracja elewacji?
Wykończenie przestrzeni przed domem to jeden z ostatnich etapów prac remontowych. Poza doborem kolorystyki elewacji i elementów dekoracyjnych warto przy projekcie uwzględnić także daszki z poliwęglanu. W znacznym stopniu poprawiają one funkcjonalność balkonów i przydają się także nad drzwiami wejściowymi. Odpowiednio dobrane, mogą poprawić wygląd zewnętrznej elewacji.
Daszki poliwęglanowe - charakterystyka
Zadaszenia nad drzwiami wejściowymi czy balkonami nie są niczym nowym. W architekturze miejskiej często wykonywane z płyt betonowych, a w przemyśle z blach falistych. Czasem można było spotkać pokrycia ze zbrojonego szkła, które jednak wykazywały się podatnością na uszkodzenia mechaniczne i sporą wagą. Rozwój technologii w dziedzinie produkcji tworzyw sztucznych sprawił, że obecnie ogromną popularnością cieszą się daszki poliwęglanowe.
Osłony wykonane z tego tworzywa mają wszystkie cechy, których brakowało wcześniej wymienionym typom zadaszenia. Są przezroczyste i przepuszczają promienie słoneczne. W wybranych wariantach są wykonane z przyciemnionego materiału, dlatego mogą ograniczać dostęp światła w mocno nasłonecznionych miejscach. Zadaszenia z poliwęglanu są lekkie i łatwe w montażu, dlatego nie trzeba wznosić dla nich dodatkowych konstrukcji.
Niezwykle istotną cechą wartą szczególnego zaznaczenia jest trwałość materiału. W odróżnieniu od wielu tworzyw sztucznych, dobrze znosi działanie promieni słonecznych, wilgoci czy zmiennych temperatur. Dlatego daszki poliwęglanowe znakomicie sprawdzają się w przestrzeniach zewnętrznych i przez wiele lat zachowają swój wygląd oraz funkcjonalność.
Funkcjonalność daszków poliwęglanowych
Właściwości techniczne materiału sprawiają, że zadaszenia z poliwęglanu wykorzystywane są do poprawy funkcjonalności przestrzeni na zewnątrz obiektów. Jest to popularny sposób na wykończenie balkonów na najwyższej kondygnacji, gdzie nie zasłania ich wyżej położona płyta balkonowa. Daszek z poliwęglanu na balkon daje osłonę przed słońcem i deszczem, dlatego częściej i bardziej komfortowo można z niego korzystać.
Powszechnie stosuje się daszek poliwęglanowy nad drzwi wejściowe. Takie zadaszenie wspomagane przez ścianki boczne sprawia, że goście nie muszą czekać na deszczu, zanim drzwi wejściowe zostaną otwarte. Daszki łukowe staną się funkcjonalne również przed wejściem do biurowców czy obiektów publicznych. Wyjście przed budynek, przeprowadzenie rozmowy telefonicznej nie będzie ograniczane przez pogodę. To też wyraźne wskazanie dla osób, które odwiedzają obiekt po raz pierwszy, że właśnie pod daszkiem znajduje się główne wejście do budynku.
Nowoczesne daszki poliwęglanowe mogą tworzyć zadaszenie nad tarasem, basenem lub innymi obiektami. Tu warto wskazać ciekawą cechę konstrukcji daszków modułowych oferowanych przez ONDULINE. Poszczególne elementy można ze sobą połączyć, co pozwoli stworzyć ciąg zadaszenia nad przejściem, częścią basenu czy właśnie tarasem.
Zadaszenia z poliwęglanu dekoracją elewacji budynku
Funkcjonalność zadaszenia z poliwęglanu jest niezaprzeczalna, jednak nie można zapominać także o funkcji dekoracyjnej. Estetyczne daszki balkonowe czy umieszczone nad drzwiami zmieniają wygląd obiektu. Mogą stworzyć jednolitą całość z elewacją, jeśli odpowiednio dobierzemy kolory. Na monotonnych i jednobarwnych budynkach ciekawsza będzie zabawa kontrastami.
Zadaszenia z poliwęglanu nie muszą być wykonywane jedynie z konstrukcji formowanych w półokrągły kształt z dwoma spadkami. Znakomicie prezentują się również daszki markizy, które są uformowane z nieco innym spadkiem. Tutaj woda zlewa się w jedną stronę, dlatego z łatwością można je łączyć w całe pasaże. Takie osłony będą pasowały do obiektów gastronomicznych, gdzie osłonią stoliki kafejek przed deszczem czy słońcem.
Zadaszenia z poliwęglanu można zamontować także nad oknami lub francuskimi balkonami. Poza oczywistą poprawą funkcjonalności, daszki urozmaicają elewację domów wielorodzinnych. Można systemowo zamontować je nad każdym oknem lub stworzyć ciąg nad oknami najniższej czy wybranych kondygnacji. Dzięki temu nawet proste bryły obiektów staną się nowoczesne i znacznie ciekawsze.
Daszki tarasowe ONDULINE
ONDULINE to producent daszków z poliwęglanu i pokryć dachowych, który od niemal osiemdziesięciu lat jest aktywny w branży. Zdobycie mocnej pozycji na świecie firma zawdzięcza dbałości o trwałość i funkcjonalność swoich wyrobów. Te cechy widoczne są także w konstrukcjach daszków tarasowych z poliwęglanu, które wyróżniają się na tle konkurencji.
Daszki balkonowe z poliwęglanu ONDULINE dostępne są w trzech uniwersalnych wariantach kolorystycznych, co pozwala na zastosowanie ich w każdej aranżacji. Warianty kolorystyczne dostępne są od ręki, dlatego nie ma konieczności oczekiwania na zamówiony produkt. Wszystkie daszki tarasowe malowane są proszkowo, co nie tylko podkreśla ich wygląd, ale także zapewnia zabezpieczenie przed korozją. Taka technika wykończenia nie wymaga pielęgnacji, co jest wygodne z punktu widzenia użytkownika.
Prezentowane zadaszenia tarasu z poliwęglanu mają lekką konstrukcję, co wpływa na łatwość montażu. Elementy można mocować nawet do elewacji pokrytych grubą warstwą izolacji, jednak należy uwzględnić przy tym odpowiednią długość kotew. Daszek na balkon można zamówić wraz ze ściankami bocznymi wykonanymi z tych samych materiałów. Wymiary i wygląd poszczególnych elementów będą wspólnie tworzyć jednolitą kompozycję.
Solidne daszki z poliwęglanu chronią przed deszczem, śniegiem i słońcem. Z ich pomocą przestrzeń użytkowa obiektu powiększa się o strefę przed budynkiem. Ponadto elewacja staje się bardziej nowoczesna, jej wygląd mniej monotonny i nawet starszy budynek może nabrać nowoczesnego wyglądu.