Deska WC – niezbędny detal
Deska sedesowa – taki wydawać by się mogło mało istotny detal – pełni wiele funkcji. Przede wszystkim pozwala wygodnie korzystać z miski ustępowej. Zabezpiecza otoczenie przez rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów z muszli, szczególnie podczas spłukiwania wody. Uzupełnia także wystrój łazienki – różne style i kolory ułatwiają dopasowanie jej do wnętrza. Deska powinna pasować do wymiarów i kształtu miski WC oraz mieć system mocowania kompatybilny z ceramiką.
SZYBKI PRZEGLĄD FUNKCJI
Asortyment desek sedesowych na naszym rynku jest spory. Poszczególne produkty różnią się między sobą nie tylko wyglądem czy kolorem, ale również funkcjonalnością. Najczęściej nasz wybór pada albo na modele tradycyjne, albo nowoczesne wolnoopadające. Pierwsze – najtańsze – to jedynie klapy chroniące łazienkę przed bakteriami z muszli. Deska wolnoopadająca to wygodne rozwiązanie, gdyż specjalny mechanizm spowalnia opadanie obu części deski, dzięki czemu opuszczają się one wolno. Eliminujemy w ten sposób ryzyko przytrzaśnięcia palców (szczególnie u małych dzieci), ograniczamy hałas powodowany opadającą z impetem pokrywą, a także chronimy sedes oraz samą deskę przed zniszczeniem. Na rynku są również dostępne deski automatyczne z czujnikiem ruchu. Takie modele zamykają się same, gdy nikogo nie ma w pobliżu. W czujnik zbliżeniowy wyposażone są również modele podgrzewane. Możemy zdecydować się na deski myjące – połączenie deski z bidetem. Jeśli w domu są małe dzieci, dobrym wyborem mogą okazać się deski podwójne. Składają się ze standardowej klapy (dla dorosłych) oraz dodatkowej mniejszej pokrywy (dla maluchów). Natomiast udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych są deski w kształcie litery U. Wycięcie ma zadanie niwelować ryzyko dotknięcia miejscami intymnymi, a także ułatwia wycieranie tych stref papierem toaletowym oraz ogranicza zachlapanie deski moczem.
MOŻLIWOŚCI MATERIAŁOWE
To, z jakiego materiału wykonana jest deska sedesowa, wpływa na jej parametry techniczne, odporność na codzienną eksploatację, wygląd, a także cenę. Najpopularniejsze są modele wykonane z duroplastu. To sztuczne tworzywo jest twarde, nie odkształca się i nie odbarwia. Deski z duroplastu pokrywane są specjalnymi powłokami antybakteryjnymi z jonami srebra, które przeciwdziałają rozwojowi bakterii i pleśni, zapewniając tym samym utrzymanie maksymalnej higieny. Zazwyczaj też wyposażone są w solidne metalowe zawiasy, zapewniając tym samym długą żywotność. Inwestorzy ze względu na niską cenę wybierają także deski sedesowe z polipropylenu. Ten miękki plastik jest mało odporny na zarysowania, może odkształcać się pod dużym obciążeniem, łatwo ulega zniszczeniu, mocowania nie są zbyt stabilne. Deski z polipropylenu dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, z nadrukami, jednak może się zdarzyć, że biel z upływem czasu zżółknie. Do często wybieranych należą też deski z żywicy poliestrowej. W przezroczyste klapy mogą być wtopione elementy dekoracyjne, np. rośliny czy muszelki. Inwestorzy doceniają nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również to, że są one odporne na zarysowania i nie stwarzają problemów z utrzymaniem czystości. Solidne i stabilne są również deski wykonane z MDF. Wytrzymałe, ale problematyczne w utrzymaniu czystości są deski drewniane – drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępne są deski z drewna prasowanego. To bardziej funkcjonalne zamienniki modeli drewnianych. Doskonale imitują swój pierwowzór, ale nie wymagają specjalnych zabiegów, ponadto łatwiej utrzymać je w czystości. Są także tańsze. Wytrzymałe na urazy mechaniczne, higieniczne i bezproblemowe w utrzymaniu czystości są deski sedesowe ze stali nierdzewnej (INOX). Są prawie niezniszczalne, ale drogie. Dlatego najczęściej można je spotkać w toaletach publicznych.
DOBRZE DOBRANA
Standardowe deski są owalne i dopasowane do większości muszli. Jednak na rynku są przecież sedesy o różnych kształtach, np. okrągłe czy kwadratowe. I do nich również dobierzemy deski, chociaż wybór może być nieco ograniczony – najczęściej kupuje się je w komplecie razem z ceramiką. Dużą popularnością cieszą się modele slim. Niezależnie od kształtu deski, zawsze musi być ona dopasowana do miski ustępowej. Ważna jest zarówno długość oraz szerokość, jak i rozstaw mocowań. Nawet niewielkie różnice w kształcie czy rozmiarze mogą powodować, że nie da się jej stabilnie przymocować, będzie się chybotać, gdy ktoś na niej usiądzie, prędzej też się uszkodzi. Zazwyczaj rozstaw mocowań można regulować w pionie i poziomie, dopasowując deskę do długości czy szerokości muszli. Jednak najlepszym wyborem będzie zakup deski przeznaczonej do konkretnego sedesu. Nie powinniśmy mieć z tym problemu, ponieważ producenci do jednej miski ustępowej oferują kilka modeli różniących się od siebie materiałem oraz funkcjami. Jeśli chcemy wymienić deskę, to wybierając się do sklepu, warto wykonać obrys toalety na kartonie, uwzględniamy zarówno krawędzie zewnętrzne i wewnętrzne, jak i rozstaw śrub. Możemy również zabrać ze sobą na zakupy starą deską. Ułatwi to nam wybór odpowiedniego produktu.
WAŻNE ZAWIASY
Kupując deskę sedesową, zwróćmy uwagę na zawiasy. Materiał, z jakiego zostały wykonane, ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnego funkcjonowania i żywotności produktu. Zawiasy mogą być plastikowe lub metalowe. Specjaliści i użytkownicy nie polecają plastikowych, gdyż bardzo często się luzują, przez co użytkowanie sedesu jest niezbyt komfortowe. Takie zawiasy zazwyczaj stosowane są w tanich deskach z miękkiego plastiku. Próbie czasu sprostają zawiasy metalowe, są solidne, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście i one mogą ulec uszkodzeniu, podobnie jak siłownik deski wolnoopadającej. Możemy spróbować naprawić te elementy, ale że nie są one zbyt drogie, najlepiej od razu zamontować nowe.
NIE TYLKO BIAŁE
Deski sedesowe najczęściej są białe. Jest to związane z tym, że armatura jest również biała, więc tworzy z deską zgrany duet. Ponadto kolor ten jest uniwersalny i pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Jeśli zależy nam na urozmaiceniu łazienki, możemy zdecydować się na kolorowy model. Z bielą ceramiki intrygująco będzie kontrastowała czerń czy grafit. Niebanalna będzie również czerwona deska. Do pomieszczenia w stylu glamour dobrym wyborem może okazać się deska imitująca elegancki marmur, do stylu boho – z roślinnym motywem lub odwzorowująca rysunek drewna, a industrialnego – naśladująca surową stal. Ale wybór jest o wiele większy. Producenci oferują całą gamę kolorów i wzorów.
NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Poza wymiarami deski sedesowej warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie siedziska. Łagodne krawędzie i ergonomiczny kształt to po prostu lepszy komfort użytkowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczną klapę, dobrze, aby była wyposażona w odbojniki, które minimalizują ryzyko uszkodzeń mechanicznych i redukują hałas uderzenia deski o ceramikę sanitarną. Natomiast udogodnieniem podczas sprzątania będzie możliwość łatwego wypinania. Wystarczy nacisnąć jeden dyskretnie ukryty guzik, aby szybko zdemontować pokrywę i umyć ją pod bieżącą wodą. Bez problemu wyczyścimy również sedes.