Do łazienki wprost z salonu
Rynek oferuje nam niezliczoną wręcz ilość modeli wszystkie wymogi stawiane meblom przeznaczonym do łazienek. Nowoczesne szafki są więc wykonane z materiałów wodoodpornych lub fabrycznie zabezpieczone powłokami ograniczającymi wchłanianie wilgoci, a konstrukcyjnie są dopasowane do zamontowania umywalki i baterii wraz z podłączeniami instalacyjnymi. Projekty trafiające z fabryk są również dopracowane pod względem ergonomicznym oraz dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników. Ale co zrobić, jeśli nie odpowiada nam nic, co widzimy w sklepach i jesteśmy wyjątkowo wybrednymi klientami z własną wizją? Wtedy warto zastanowić się, czy nie wyjść poza schemat i nie poszukać własnych rozwiązań. W przypadku pani Katarzyny, która całe mieszkanie urządziła według własnego pomysłu, strzałem w dziesiątkę było poszukanie mebla na targu staroci. Metamorfoza pokojowej szafki w łazienkową była jednak sporym wyzwaniem.
Zdj. 1. Aby stary wykonany z litego drewna pokrytego pięknym fornirem mebel można było przeznaczyć na szafkę pod umywalkę, niezbędne jest wykonanie sporych przeróbek.
KONIECZNE ZMIANY W KONSTRUKCJI SZAFKI
Przygotowanie do montażu umywalki nablatowej
Po zapoznaniu się z dostępnymi umywalkami właściciele zdecydowali, że najbardziej praktycznym i najmniej pracochłonnym rozwiązaniem jest umocowanie na starej szafce umywalki nablatowej. Nie wiąże się to z większą przeróbką blatu, ponadto stanowi ciekawy element wykończeniowy i w interesujący sposób łączy nowoczesność z ponadczasową klasyką. W przypadku szafki, której pierwotnym przeznaczeniem była ozdoba salonu lub holu, musimy pogodzić się z faktem, że nawet podczas montażu umywalki nablatowej nie obejdzie się bez przeróbek – należało zdekonstruować szafkę oraz przewiercić otwory przez blat w dwóch miejscach, aby można było doprowadzić wodę do baterii i podłączyć syfon do umywalki.
Zabezpieczenie drewna i montaż baterii sztorcowej
Z uwagi na perspektywę ciągłej styczności drewna z wodą oraz codzienne użytkowanie, konieczne było przygotowanie szafki do nowych, trudniejszych warunków. Pozostawienie lakieru na fornirze z czasem doprowadziłoby do łuszczenia się powłoki, dlatego właściciele zdecydowali się na starcie starego lakieru i zabezpieczenie drewna olejem. Dopiero w tak przygotowanej szafce można było zamontować baterię. Armatura przeznaczona do umywalek nablatowych ma wylewkę zamocowaną na wysokim korpusie – czarna bateria stanowi wyrazisty element aranżacji. Postawiono na jakość – specjalna powłoka baterii zapobiega przed przywieraniem brudu i zaciekami.
Przeróbka szufladek i nowe okucia
Aby można było pod szafką zmieścić instalacje, trzeba było tak przerobić szuflady, aby zachować część tylnych ścianek, a denka zmniejszyć tak, by po ich wsunięciu znalazło się miejsce na umywalkowy syfon i wężyki doprowadzające wodę do baterii. W ten sposób szuflady otrzymały nowe życie, a ich funkcjonalność pozostała niemal nienaruszona. Po tej przeróbce pozbawione podparcia szufladki podczas otwierania czasami wypadały – ratunkiem okazało się zamontowanie małego haczyka pełniącego funkcję blokady. Kropką nad i było zamontowanie nowych mosiężnych uchwytów do szuflad i drzwiczek. Drobiazg, a tworzy klimat!
SPRAWDZONE POMYSŁY NA SZAFKĘ RETRO DO ŁAZIENKI
Eklektyczna konsola
Do roli podumywalkowej szafki w obszernym salonie kąpielowym przystosowano wąski stolik z litego drewna stylizowany na eklektyczną konsolę. Charakterystyczne dla tego stylu elementy mebla, takie jak toczone nogi czy mosiężne, bardzo dekoracyjne w formie okucia tworzą klimat całej strefy umywalkowej. Ciepły kolor drewna współgra z pozostałymi elementami wyposażenia – jasnobeżowymi płytkami ceramicznym i zasłonami z tkaniny w żółto-pomarańczową kratę. Mimo ozdobnych detali forma mebla jest prosta – pod blatem zamontowano jedynie dwie szuflady, a pod nimi jedną półkę. Pomimo lekkiej konstrukcji i przestrzennego charakteru szafka wydaje się okazała – to głównie za sprawą dwóch zamontowanych w niej umywalek. Wybrano modele wpuszczane, a to wymagało sporych przeróbek szafki. Aby miski umywalek można było zamontować w blacie, konieczne było wykonanie w nim dużych otworów oraz mocnego skrócenia denek szuflad. Podcięcie frontowej części półki pozwala swobodnie stanąć przy umywalkach.
Komoda jak ludwikowska
Finezyjnie wygięte nogi tzw. kabriolowe to jedna z cech wyróżniających meble w stylu francuskim – antyki lub ich stylizacje. Nawet jeśli korpus mebla ma nowoczesną prostą formę, wystarczy kształt nóżek o falistej linii, przypominającej literę S, aby mebel uznać za ludwikowski i potraktować jako element aranżacji klasycznej, eklektycznej lub w stylu retro. W tym przypadku wybór padł na ludwikowską komodę – mebel uznawany za jeden ze sztandarowych przedstawicieli francuskiego baroku – którą dostosowano do funkcji szafki podumywalkowej. Korpus komody jest pozbawiony charakterystycznych dla stylu ludwikowskiego wygięć i wybrzuszeń, jest to więc raczej współczesna wersja mebla, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w stylowych, jak i całkiem nowoczesnych aranżacjach łazienki. Charakter mebla nadaje mu też szary kolor. Atutem kabriolowych nóżek jest to, że podłogę pod szafką łatwo jest utrzymać w czystości.
Industrialna konsola z rustykalnym wkładem
Mebel jest połączeniem dwóch z pozoru przeciwstawnych sobie estetyk: loftowej występującej pod postacią metalowego, pomalowanego na czarno prostopadłościennego stelaża oraz umieszczonego wewnątrz tej konstrukcji korpusu drewnianej szafki, wyposażonej w dwie dość głębokie szuflady. Wyrazisty rysunek słojów drewna budzi skojarzenia ze stylem rustykalnym, prostotę tę przełamują jednak stylizowane uchwyty do szuflad. Szafka została przykryta blatem z odpornego na wilgoć i łatwego do utrzymania w czystości konglomeratu, w który wpuszczona została misa umywalki.
Zdj. 3. Wyrazisty rysunek słojów drewna budzi skojarzenia ze stylem rustykalnym, prostotę tę przełamują jednak stylizowane uchwyty do szuflad.
Sielski mebelek z odzysku
Bardzo proste zarówno w konstrukcji, jak i wykonaniu szafki nocne, tzw. nakastliki, niewielkie stoliki, konstrukcje starych maszyn do szycia czy stare niciaki również mogą posłużyć do wykreowania niebanalnej aranżacji w łazience. Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że szafka czy stolik nie musi być w idealnym stanie. Nawet jeśli mebel jest nieco podniszczony, można go poddać dość łatwej w wykonaniu renowacji. Wystarczy wtedy dokładnie wyszlifować stare powłoki, zaszpachlować wszystkie szpary i ubytki używając do tego celu szpachli do drewna. Gdy blat, w którym będzie wycinana dziura na misę umywalki, jest zbyt delikatny, warto go wzmocnić od spodu. Mebel malujemy farbą do drewna na dowolny kolor. Najlepiej wybrać preparat wodoodporny.
Zdj. 4. Gdy blat, w którym będzie wycinana dziura na misę umywalki, jest zbyt delikatny, warto go wzmocnić od spodu.