Dom wielopokoleniowy – jak zaplanować jego funkcje
Dom wielopokoleniowy uważa się dzisiaj w wielu środowiskach za anachronizm. Dzieci po uzyskaniu samodzielności finansowej, a często także wcześniej, gdy wyjeżdżają na studia lub do szkół, opuszczają gniazdo rodzinne – często wydaje nam się, że na zawsze. Dlatego budując dom myślimy tylko o zaspokojeniu potrzeb lokalowych naszych i nieletnich dzieci. Jednak w tych planach warto wziąć pod uwagę również dziadków, a także pomyśleć o naszej starości. Poza tym życie może się też tak ułożyć, że jedyną opcją dla dorosłych dzieci będzie zamieszkanie razem z nami. Rozważmy więc takie zaplanowanie naszego lokum, by mogła w nim mieszkać wygodnie rodzina wielopokoleniowa.
Dom wielopokoleniowy – optymalna funkcjonalność
Najwygodniej będzie, jeśli wybierzemy projekt domu, w którym możliwy jest taki podział budynku, który pozwoli na wygospodarowanie dwóch niezależnych mieszkań. Jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe, gdy dom wielopokoleniowy mają zamieszkiwać dwie niezależne rodziny, czyli na przykład młoda rodzina oraz w pełni sprawni rodzice. Gdy decydujemy się na dom dwukondygnacyjny, elementem wspólnym jest wówczas klatka schodowa. Zadbajmy o jej dobre doświetlenie – warto, by były w niej zaprojektowane okna. Znaczenie ma wysokość przestrzeni pod schodami, której minimalna wysokość wynosi 205 cm. Jednak jej najbardziej istotnym elementem są schody. Najwygodniejsze będą modele ze spocznikiem, który ułatwi komunikację osobom starszym. Jeśli rozważamy budowę domu parterowego, warto wybrać projekt budynku oparty na planie liter T, L lub U. Wówczas każde z pokoleń może mieszkać w innym, budującym poczucie niezależności i intymności skrzydle. W takim rozwiązaniu można zaplanować osobne wejścia do każdego z mieszkań, co jeszcze poprawi poczucie prywatności.
Dom wielopokoleniowy – osobno, ale razem
Jeśli mieszkamy razem ze starszymi rodzicami, większe poczucie bezpieczeństwa zapewnimy im, mając ich blisko siebie. Także dla nas będzie to komfortowa sytuacja. Najbardziej funkcjonalne może być wówczas rozwiązanie, w którym dom wielopokoleniowy zostanie podzielony na dwie niezależne części, połączone wspólną strefą dzienną. Łącznikiem może być wówczas strefa wejścia, WC, kuchnia, jadalnia i salon usytuowane w centralnej części parteru. W takim rozwiązaniu każde z pokoleń będzie miało swoje sypialnie oraz łazienki. Niekiedy warto też pomyśleć o niewielkiej niezależnej kuchni dla dziadków, którzy często mają swoje przyzwyczajenia kulinarne i chcą je realizować we własnym zakresie.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Starszym mniej sprawnym rodzicom należy także zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim we wnętrzach, w których przebywają nie powinno być progów i uskoków, o które można się potknąć. Bardzo ważny jest wybór materiałów posadzkowych, które nie mogą być śliskie. Najlepiej zaplanować tzw. podłogi miękkie, drewniane – parkiet lub deski lub panele laminowane oraz winylowe, które nie będą narażały dziadków na uszkodzenia ciała podczas upadku w takim stopniu jak płytki ceramiczne czy kamienne. Wybierany chętnie do łazienek gres czy inne płytki ceramiczne muszą mieć właściwości antypoślizgowe oznaczone symbolem R9 do R13. Nie należy wybierać materiałów polerowanych. Zadbajmy także o odpowiednie wyposażenie. W łazience starszych osób zamiast wanny zamontujmy niski lub płaski brodzik z dnem antypoślizgowym albo matą o tych właściwościach. By starsze osoby mogły brać wygodnie prysznic, w kabinie zamontujmy komfortowe siedzisko oraz uchwyty. Warto też wziąć pod uwagę to, że w przyszłości któreś z rodziców może poruszać się na wózku. Wymiary pomieszczeń przeznaczonych na pobyt takich osób powinny umożliwiać swobodny przejazd i obrót wózka – pole manewrowe powinno mieć wymiary co najmniej 150 x 150 cm.
zdjęcia: AdobeStock