Dracena – choroby i szkodniki. Kiedy dracena gubi liście?
Gdy dracena usycha i żółknie, czas by zastanowić się czy pielęgnujemy ją właściwie. Roślina ta pochodzi z ciepłych krajów, klimat naszych mieszkań nie zawsze jej sprzyja. Roślina ta lubi ciepło, ale nie ostre słońce i sąsiedztwo kaloryferów. Szkodzi jej też zimne i zbyt suche powietrze. W związku z niewłaściwymi warunkami panującymi w domu może dotykać ją wiele chorób. Również niewłaściwe podlewanie i nawożenie mogą łatwo prowadzą do usychania takich roślin pokojowych jak dracena. Opadające liście mogą sygnałem, że nie ma ona sprzyjających warunków.
Dracena – wymagania poszczególnych odmian
Dracena doniczkowa to sukulent – w naturze draceny są drzewami lub krzewami. Najczęściej spotykanymi są odmiany: dracena wonna, obrzeżona i dracena Sandera. Roślinę tę najlepiej ustawić w miejscu jasnym, ale z rozproszonym światłem, bez silnego nasłonecznienia. Odpowiada jej temperatura pokojowa, około 20°C, choć zimą zaleca się by była niższa nawet o kilka stopni. Warto też utrzymywać wysoką wilgotność w otoczeniu draceny i co jakiś czas zraszać jej liście. Aby dracena dobrze rosła, powinna być systematycznie podlewana – dotyczy to wszystkich odmian. Dracenę wonną i obrzeżoną najlepiej podlewać 1-2 razy w tygodniu, a zimą tylko wówczas, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Pamiętajmy też o 3-miesięcznym okresie spoczynku, kiedy ilość wody należy ograniczyć. Nie powinno się pozostawiać wody na podstawce, gdyż może to doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Jedynie odmiana Sandera lubi nadmiar wody, który nie powoduje u niej gnicia. Wszystkie draceny można zasilać draceny specjalnym nawozem płynnym rozpuszczonym w wodzie do podlewania.
Dracena – opadanie liści
Odpadanie dolnych liści draceny jest zjawiskiem naturalnym, bo w ten sposób powstaje dekoracyjny pień rośliny. Gdy dracena traci liście na dole, na szczycie pędu pojawiają się nowe. Jednak zbyt suche powietrze, za niska temperatura albo gwałtowne jej zmiany mogą spowodować nadmierne żółknięcie, usychanie a następnie opadanie liści. Czasami zmiana warunków, jaka następuje podczas zakupu rośliny, może być dla niej szkodliwa. Jeśli przeniesiemy dracenę np. z chłodnej kwiaciarni do ciepłego pokoju, brzegi liści mogą zacząć pękać. Zbytnie nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści, a zbyt mała ilość światła blaknięcie i słabsze wybarwienia. Daleko idące skutki przynosi nawożenie inne niż potrzebuje go dracena. Choroby liści, ich drobnienie, a także spowolnienie wzrostu to możliwe następstwa. Gdy w nawozie jest nadmiar azotu, roślina straci swoje intensywne wybarwienia rośliny. Nadmiar fluoru może powodować plamy na liściach draceny w części wierzchołkowej albo żółte, a następnie brunatniejące powierzchnie przy brzegu blaszki liściowej draceny. Choroby zwalczamy poprzez zmianę nawożenia i podlewanie jedynie wodą odstałą co najmniej przez 1 dzień.
Dracena – choroby bakteryjne i grzybicze
Część chorób draceny może być spowodowana atakiem bakterii i grzybów. Ciemnobrązowe, szybko powiększające się plamy są objawem bakteryjnej plamistości liści – choroby, na którą często zapada dracena. Plamy na liściach nie są zresztą jedynym objawem choroby, często czernieje też łodyga przy podstawie, dodatkowo może wydzielać się przy tym nieprzyjemny zapach. Przy lekkim porażeniu należy usuwać chore liście, a roślinę i podłoże opryskiwać środkiem ze stymulatorem wzrostu, ograniczającym rozwój choroby plamistości. Przy zaawansowanej chorobie roślina zginie. A jakie choroby grzybicze może zachorować dracena? Brązowe plamy na liściach w dolnej części rośliny to objaw zagrzybienia. Plamy z czerwoną obwódką mają wielkość od 1 do 5 mm. Na wierzchu widoczne są czarne skupiska zarodników grzyba. Usuwamy wtedy zaatakowane liście i zaprzestajemy zraszania rośliny. Dla ratowania draceny należy dokonać serii oprysków biopreparatami i fungicydami. Podobnie postępujemy w przypadku wykrycia fuzaryjnej plamistości liści draceny. W tej chorobie zaobserwujemy zgniliznę podstaw całych rozet liściowych, a na liściach drobne, wodniste i nieregularne plamy z jasnożółtą obwódką. Jeśli zauważymy na dracenie pleśń, na wiosnę wskazane będzie przesadzenie rośliny do świeżej ziemi o luźnym podłożu, najlepiej z warstwą drenażową.
Dracena – szkodniki niszczące roślinę
Wełnowce, wciornastki i mszyce to szkodniki często atakujące dracenę. Biały nalot może być jednym z objawów zaatakowania przez te szkodniki – to zazwyczaj substancje wydzielane przez pasożyty. Białą woskową powłokę pozostawiają na pędach i liściach wełnowce. Objawem zaatakowania rośliny przez wciornastki są żółte lub bezbarwne paski ze srebrnymi kropkowanymi liniami, ale na spodniej stronie liści widoczne mogą być także larwy i dorosłe owady. Szkodniki zwalczamy specjalistycznymi preparatami.