Drzwi ramowe – ozdoba klasycznych wnętrz
Rodzaj konstrukcji to jedno z podstawowych kryteriów podziału drzwi wewnętrznych. W tej kategorii wyróżniamy skrzydła ramowe i płytowe. Od tego, na którą opcję postawimy, zależy nie tylko ciężar i wytrzymałość skrzydła, ale również jego estetyka. Oba rozwiązania mają swoje zalety i pasują do różnych wnętrz. Przeznaczeniem drzwi ramowych są przede wszystkim te o klasycznym wyglądzie.
Drzwi ramowe – jak są zbudowane?
Konstrukcja drzwi ramowych złożona jest z dwóch ramiaków (belek) poziomych i dwóch ramiaków pionowych, łączonych za pomocą kołków montażowych. Te cztery części, wykonane zazwyczaj z drewna lub płyty MDF, tworzą „obramowanie” skrzydła – stąd ich nazwa. W przeciwieństwie do drzwi płytowych rama nie jest zakryta jednolitą płytą, lecz pozostaje widoczna. Środek najczęściej wypełniają przeszklenia lub płyciny HDF. Drzwi ramowe są cięższe od płytowych, a ich budowa gwarantuje wysoką stabilność i trwałość skrzydła.
W jakich wnętrzach stosować drzwi ramowe?
Drzwi ramowe, ze względu na swój uniwersalny charakter, cieszą się większą popularnością niż skrzydła płytowe. Stanowią świetne uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, ale nie tylko – w głównej mierze zależy to od koloru, na który postawimy. Drzwi w białym odcieniu świetnie odnajdą się we wnętrzach w stylu prowansalskim i country. Jasne brązy i szarości dobrze wpiszą się w aranżacje rustykalne i francuskie. Z kolei ciemne brązy to doskonałe propozycje dla pomieszczeń urządzonych w klimacie kolonialnym i angielskim.
Zdj. 1. Aranżacja wnętrza z zastosowaniem modelu Havana Dąb Riviera. Źródło: Archiwum ROCKZUCK.
Przykłady ciekawych rozwiązań drzwiowych
Drzwi Havana i Magnetic to jedne ze sztandarowych produktów w ofercie firmy RuckZuck, które mają konstrukcję ramową wykonaną z płyty MDF. Wyróżnia je odporność na odkształcenia i naturalny wygląd, dzięki czemu mogą stać się ozdobą wnętrza na wiele lat.
Ich wypełnienie stanowią szyby satynowe (które przepuszczają promienie słoneczne, ale nie umożliwiają całkowitego wglądu do wnętrza) oraz płyciny HDF. Do wyboru jest kilka modeli o różnej liczbie przeszkleń – w drzwiach Magnetic są one węższe niż w skrzydłach Havana. Na te drugie warto zatem postawić, jeśli zależy nam na znacznym rozjaśnieniu przestrzeni. Z kolei jeżeli wolimy bardziej tajemniczy efekt, postawmy na kolekcję Magnetic.
Wśród najchętniej wybieranych modeli znajdują się te w dekorach dębu palonego i dębu sonoma. Pierwsze z nich przybierają odcień ciemnego brązu, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i dostojnie. Drugie występują natomiast w beżowej tonacji, która rozpogadza wygląd wnętrz. Atutem obu dekorów jest także wykończenie 3D Look, które sprawia, że na powierzchni skrzydła wyczuwalna jest struktura drewna.