Farba magnetyczna – jaką wybrać i jak malować
Farby magnetyczne zazwyczaj wykorzystywane są do pomalowania ścian, ale możemy również aplikować je np. na meble czy sprzęty AGD (najczęściej są to lodówki). Na pokrytych farbą powierzchniach możemy przyczepić dekoracyjne magnesy, ulubione zdjęcia, rysunki dzieci czy karteczki z ważnymi informacjami. Ponadto pozwalają na szybką zmianę aranżacji wnętrza.
Farba magnetyczna – właściwości
Farba magnetyczna to farba podkładowa, w której zostały zatopione drobinki żelaza – sprawiają one, że magnesy utrzymują się na ścianie. Najczęściej ma kolor szary (różne odcienie, od jasnego po grafitowy) lub czarny. Jednak gdy chcemy uzyskać inną barwę, to należy ją pokryć odpowiednią farbą nawierzchniową – nie martwmy się, magnesy będą dobrze trzymały się pomalowanej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie jako farby nawierzchniowej farby magnetycznej – w takim przypadku będziemy mogli zarówno na powierzchni umieszczać magnesy, jak i po niej pisać kredą. Dobra jakościowa farba magnetyczna nawet pokryta tapetą powinna zachować swoje właściwości. Co ważne, farba magnetyczna nie ma w swoim składzie żadnych szkodliwych substancji, rozpuszczalników czy ołowiu, jest więc bezpieczna dla zdrowia. Najczęściej jest też bezzapachowa.
Malowanie farbą magnetyczną
Farbę magnetyczną nakładamy na ścianą jak każdą inną farbę, czyli wałkiem (z krótkim włosiem lub gąbkowym) lub pędzlem. Producenci ostrzegają przed natryskiwaniem farby za pomocą pistoletu natryskowego, ponieważ jest ona dość gęsta i raczej nie osiągniemy pożądanego efektu. Przed aplikacją farby musimy przygotować podłoże. Musi być gładkie, czyste i suche, powierzchnie śliskie należy zmatowić, natomiast drewniane pokryć dodatkowym impregnatem do drewna. Plamy po farbie magnetycznej są trudne do usunięcia, dlatego starannie zabezpieczmy podłogi, blaty, meble czy inne sprzęty. Użyjmy także taśmy malarskiej, aby wyznaczyć kontury tablicy – w ten sposób ułatwimy sobie pracę. Zanim przystąpimy do malowania musimy farbę dokładnie wymieszać – cząsteczki żelaza rozłożą się równomiernie, a nie będą zalegały na dnie puszki. Aby magnesy nie odpadały od ściany, należy nałożyć 2-3 warstwy farby – informacja na ten temat powinna być umieszczona na opakowaniu. Pamiętajmy, że kolejną warstwę należy nakładać po wyschnięciu poprzedniej – taką informację również podaje producent na opakowaniu. Zakłada się, że 1 litr farby wystarcza na pokrycie 5-6 m2. Jednak gdy nakładamy 3 warstwy farby, to pokryjemy nią ok. 2 m2.
zdjęcie tytułowe: Dulux