Gry i zabawy ogrodowe
Trudny czas pandemii, stale zmieniające się obostrzenia, obowiązki kwarantanny po przekroczeniu granicy utrudniają zaplanowanie wakacyjnych wyjazdów. Jednocześnie w obawie o zdrowie i zatłoczenie w popularnych kurortach coraz częściej decydujemy się na spędzenie urlopu w domu. Taki wybór nie przekreśla jednak możliwości wypełnienia wolnego czasu zabawą, zdrową aktywnością i przyjemną rekreacją, które zaowocują odpoczynkiem oraz poprawą samopoczucia. Wykorzystajmy zatem letni czas kreatywnie, popuśćmy wodze fantazji, skorzystajmy z szerokich ofert sklepów z wyposażeniem rekreacyjno- -sportowym – wzbogaćmy swoje zasoby o ciekawe i pomysłowe akcesoria do gier oraz zabaw w ogrodzie. Jeśli nawet nie jesteśmy posiadaczami własnej przestrzeni zielonej, zaadaptujmy na ten cel przyjazne tereny pobliskiego parku, zróbmy rekonesans w okolicy i znajdźmy ładny naturalny plener niedaleko miejsca zamieszkania.
ZRÓB TO SAM
Pasjonaci majsterkowania
bez trudu mogą wykonać
samodzielnie łamigłówki w wersji
XXL z przeznaczeniem do gry na
murawie. Wykonane z drewna
i poddane odpowiedniej impregnacji
(środkami do konserwacji drewna)
będą służyć przez kilka sezonów,
a dla znajomych i dzieci będą
z pewnością przedmiotem podziwu.
Proste gry jak np. domino czy
kręgle fińskie wcale nie wymagają
wyjątkowych umiejętności
stolarskich.
NIE TYLKO GRILLOWANIE
Lato w ogrodzie nieodmiennie kojarzy nam się z grillowaniem, rodzinnymi imprezami okolicznościowymi i biesiadowaniem „pod gruszą”. Taka forma spędzania czasu jest niezwykle miła, ale czy w obecnych okolicznościach zdrowa? Warto zatem w tym roku zmienić nieco formułę spotkań towarzyskich i nie ograniczać się jedynie do zasiadania za stołem, ale zorganizować przy tym aktywną grę – zafundować sobie nieco ruchu, a przy tym przyjemny oraz wesoły wysiłek umysłowy
AKTYWNOŚĆ W OGRODZIE DLA ZDROWIA I HUMORU
Zabawy i gry integrują, wprowadzają dużo radości, pobudzają do myślenia, mobilizują do ruchu. Kiedy odbywają się na świeżym powietrzu, przyczyniają się dodatkowo do poprawy naszej kondycji i uruchamiają mechanizmy prozdrowotne. Odpowiedni wybór gier czy dyscyplin pozwoli aktywizować zarówno seniorów, nawet z mniejszym potencjałem ruchowym, jak i młodzież oraz dzieci, które energii i potrzeby ruchu mają aż nadto. Większość z nas poprzez pracę, a także szkołę doświadczyła w ostatnim czasie statycznej, ograniczonej do biurka i komputera „aktywności”. Codzienny brak ruchu i zajęć sportowych z pewnością u wielu z nas odcisnął piętno również na nastroju. Lato to doskonały moment, by odmienić tę tendencję, zadbać o siebie i bliskich.
POMYSŁY NA GRY PLENEROWE
Coraz więcej ciekawych propozycji różnorakich zabaw i gier pojawia się właśnie z myślą o aktywności w plenerze. Zróbmy rozeznanie, bo niespodziewanie może okazać się, że ulubione gry, znane nam w wersji „domowej planszówki”, zaproponowano również w nieco zmodyfikowanej formie – dostosowanej na świeże powietrze. Do takich niestandardowych propozycji należeć będą np. bierki ogrodowe, jenga, duże domino, plansze do gry w warcaby, kółko i krzyżyk, a nawet wielkoformatowe karty do gry w plenerze. Zabawki te charakteryzują się większą wytrzymałością, są zwykle kompaktowe – łatwe do rozkładania i składania (co pozwala zabierać je także na wycieczki). Wykonane są najczęściej z materiałów odpornych na zniszczenie i wilgoć. A co najważniejsze, są po prostu pomysłowe. To dobre propozycje dla tych, którzy szukają przy zabawie również treningu koncentracji i wysiłku dla „szarych komórek”. Świetnie sprawdzą się jako oferta zabaw plenerowych dla seniorów, którzy w mniejszym stopniu mogą pozwolić sobie na intensywne biegi i skoki. Na spotkania towarzyskie w większym gronie dobre będą zabawy włączające do gry kilka osób. Niewymagające dużego ruchu i dużej przestrzeni, a pozwalające na zręcznościową aktywność. Do takich gier z powodzeniem możemy zaliczyć bule (francuska petanka), krykiet (krokiet) ogrodowy, kręgle fińskie, a także coraz popularniejszy frizbi golf – na potrzeby ogrodowe oczywiście zredukowany do jednego kosza, do którego uczestnicy zabawy mogą celować frizbi. Bardzo dużym powodzeniem bowiem cieszą się w towarzystwie właśnie różnego rodzaju zabawy polegające na trafieniu do celu. Wszelkiego rodzaju rzutki z tarczą oraz obręcze na tyczki to propozycje sprawnościowe, wymagające skupienia, koncentracji, ćwiczące równowagę i balans. Nie do przecenienia będą sportowe gry sprawnościowe. Szczególnie młodzieży i dzieciom pozwolą rozładować niekończącą się energię oraz przywrócić nadwątlone nauką zdalną siły. W sklepach bez trudu znajdziemy zestawy do kometki, minisiatkówki, koszykówki czy piłki nożnej. Dla młodszych istotne będą też walory estetyczne sprzętów do zabawy. Tego typu gry musimy z pewnością dopasować do wielkości naszej posesji i ogrodu, a szczególnie zadbać, by nie dokuczały sąsiadom. Chyba że mamy miłych sąsiadów, warto wtedy zaprosić ich do współuczestnictwa – to dobry punkt wyjścia do wzajemnej integracji. Duch rywalizacji sprawi frajdę nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Korzystajmy więc z każdej okazji i poprawiajmy sprawność oraz kondycję!