Hamak w ogrodzie – sposób na letnie popołudnie
Hamaki ogrodowe różnią się między sobą konstrukcją, materiałem oraz kolorystyką. Mają jednak wspólną cechę – służą relaksowi w ogrodzie. Do niedawna w hamaku mogli wylegiwać się jedynie właściciele ogrodów z drzewami, które były niezbędne do zamontowania hamaka.
Dzisiaj – na szczęście – dostępne są stelaże hamakowe, które umożliwiają nam kojące bujanie o każdej porze dnia. Hamak w ogrodzie to przyjemny wypoczynek, na który każdy może sobie pozwolić – ceny hamaków nie są wygórowane.
Hamaki ogrodowe w różnych wersjach
Klasyczny hamak to po prostu duży prostokąt tkaniny lub plecionej siatki z długi sznurkami, które umożliwiają zawieszenie go między drzewami. Przypomina kokon i jest stosunkowo głęboki. Z takiego hamaka bez problemu mogą korzystać dzieci – zarówno wejście, jak i zejście nie będzie dla nich kłopotliwe, trudno również z niego wypaść. Jednak, że nielekko się z niego wydobyć, nie jest polecany osobom starszym, które mogą mieć problemy z poruszaniem się. Taki hamak możemy w każdej chwili zdemontować i zabrać ze sobą np. na wakacje. Klasyczne hamaki mogą być jedno-, dwu- czy trzyosobowe. Na rynku dostępne są również hamaki do ogrodu z drążkami (zwane amerykańskimi). Takie modele mają drewniane poprzeczne drążki umieszczone na obu końcach hamaka (długość drążków w hamaku jednoosobowym wynosi przeważnie ok. 80 cm). Belki te naciągają tkaninę, jednocześnie zachowując lekko łukowaty kształt materiału. Hamak amerykański bardziej przypomina łóżko niż kokon, jest zdecydowanie bardziej wygodny do leżenia. Napięcie materiału powoduje, że każdemu użytkownikowi (i dorosłemu, i dziecku) łatwo się do niego wchodzi oraz wychodzi. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj hamaka jest mniej stabilny – to ważna informacja, gdy mają korzystać z niego dzieci. Hamaki ogrodowe z drążkami to zazwyczaj są modele jedno- i dwuosobowe. Osoby, które lubią wypoczywać w pozycji siedzącej, mogą wybrać hamak w kształcie wygodnego, wiszącego fotela. Hamaki-fotele mają wyściełane miękką gąbką siedziska i oparcia, co zapewnia bardzo wygodną pozycję do relaksu. Zajmują mało miejsca, a do zawieszenia wymagają jednej, solidnej gałęzi lub haka przytwierdzonego do mocnej konstrukcji. Są bardzo stabilne, trudno będzie dziecku z nich wypaść. Natomiast leżaki hamakowe podobne są do foteli hamakowych, jednak nie mają oparcia – wypoczywamy w nich w pozycji półleżącej, co sprzyja czytaniu książki.
Materiał na hamak w ogrodzie
Hamaki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularnymi materiałami jest wytrzymała bawełna i płótno – te dwa materiały są miłe w dotyku i również najtrwalsze. Możemy również zdecydować się na hamaki z syntetycznego poliestru (dodawanego do bawełny w celu jej wzmocnienia), nylonu (materiał lekki, ale mocny) oraz polipropylenu (sztucznego materiału, z którego wykonywane są zazwyczaj hamaki siateczkowe). Zwróćmy uwagę również na kolorystykę. Tutaj niestety nie mamy łatwego zadania, gdyż producenci oferują nam modele w całej gamie barw, kuszące niestandardowymi wzorami. W przypadku hamaków do ogrodu warto wybierać te o ciemniejszej kolorystyce lub we wzory – przypadkowe plamy będą mniej widoczne. Intensywne kolory także zachowają dłużej swoją świeżość. Jasne kolory owszem sprawdzą się, ale pod warunkiem systematycznej troski o tkaninę.
Jaki hamak do ogrodu wybrać
Zanim kupimy hamak do ogrodu, zastanówmy się, kto będzie z niego korzystał – inne wymiary powinien mieć hamak dla dorosłych, a inne dla dzieci. Optymalny hamak dla osoby dorosłej ma wymiary 3,5 x 1,3 m, a dla dziecka 2,5 x 1,2 m. Pamiętajmy jednak, że dzieci szybko rosną, dlatego też od razu najlepiej kupić większy model – kierujmy się zasadą, że im większy hamak, tym lepszy. Jeśli chcemy, aby z hamaka korzystała cała rodzina, wybierzmy hamak wieloosobowy. Ważne jest także dopuszczalne obciążenie hamaka – dla hamaka jednoosobowego przeważnie wynosi ono 120-160 kg. Przy czym hamak powinien mieć gwarancję bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku hamaków dla dzieci.
Hamak w ogrodzie dobrze zamontowany
Zazwyczaj typowe hamaki ogrodowe zaczepiane są pomiędzy drzewami lub belkami. Podczas ich montażu przydadzą się linki, haki lub śruby O komforcie użytkowanie decyduje właściwie naprężenia hamaka. Odległość między drzewami nie powinna być taka sama jak całkowita długość konstrukcji hamaka – odległość musi być mniejsza o około 1/5 długości całkowitej konstrukcji. Najlepiej, aby wysokość zawieszenia wynosiła ok. 2/5 odległości pomiędzy punktami zaczepienia hamaka. Hamak w ogrodzie możemy zawiesić również na odpowiednim stelażu. Powinien mieć kształt łuku lub zbliżony do łuku. Konstrukcję należy wybierać, uwzględniając wymiary hamaka i jego przeznaczenie. Niektóre stelaże można regulować, co jest bardzo wygodne, gdyż dostosujemy do do hamaków o różnych długościach. Stelaż może być drewniany lub metalowy. Ta forma mocowania hamaka w ogrodzie jest coraz bardziej popularna, ponieważ nie wymaga naruszania drzew czy ścian śrubami. Ponadto hamak ze stelażem możemy dowolnie przestawiać.