Hedera - bluszcz na topie
Swoją popularność bluszcz doniczkowy zawdzięcza przede wszystkim dużej uniwersalności. Jest to roślina wdzięczna w uprawie, ponieważ ma niewielkie wymagania – jest bardzo tolerancyjna, a przy tym szybko i dekoracyjnie się rozkrzewia. Bluszcz pospolity o gatunkowej nazwie „Hedera helix” wypuszcza pnącza pokryte niezwykle ozdobnymi w kolorze i kształcie trójklapowymi liśćmi. Giętkie i elastyczne łodygi łatwo poddają się kształtowaniu, co sprawia, że możemy je pozostawiać zwisające luźno albo ciekawie wplatać w inne elementy dekoracji wnętrz. Hedera prezentuje się więc doskonale zarówno jako roślina wisząca, jak i stojąca.
DONICZKOWA UPRAWA
Hedera helix odnajdzie się niemalże w każdych warunkach. W zależności od nasłonecznienia, wilgotności podłoża oraz odmiany będzie się mniej lub bardziej ekspansywnie rozrastać i zagęszczać. Optymalne warunki do uprawy tej rośliny to półcień – wtedy najładniej się wybarwia oraz tworzy duże, ozdobne liście. W pełnym nasłonecznieniu blednie i karłowacieje, czasem może też ulec poparzeniu. Odmiany „Variegata”, których zielone liście otoczone są delikatną kremowobiałą obwódką, preferują większe nasłonecznienie niż odmiany ciemnozielone. Bluszcz doniczkowy lubi wilgoć, wymaga zatem regularnego, częstego podlewania. Świetnie odnajduje się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności – w kuchni czy łazience. W miejscach suchych i przewiewnych warto roślinę od czasu do czasu zraszać. Hedera nie wymaga dużej doniczki, co sprawia, że nawet długa i gęsta roślina może stać na półce w niewielkim pojemniku. Toleruje każde podłoże, ale najlepiej czuje się w mocno przepuszczalnym, może rosnąć nawet w samym żwirze. Dlatego jest częstym towarzyszem kompozycji roślinnych w szklanych słojach. Bluszcz pospolity będzie intensywnie rozrastał się i najładniej wybarwiał, gdy zapewnimy mu podłoże żyzne, lekko kwaśne, najlepiej torfowe, koniecznie w połączeniu z keramzytem. Niezależnie od tego, jaką formę uprawy wybierzemy, warto w okresie wiosennoletnim zasilać roślinę nawozem do roślin zielonych.
ODMIANY DO MIESZKAŃ
Bluszcz pospolity oferowany przez producentów ozdobnych roślin doniczkowych występuje w wielu bardzo ładnych odmianach różniących się do siebie tempem wzrostu, wielkością i wykrojem liści, a także barwą. Typowa domowa Hedera helix w odmianie „Wonder” ma liście ciemnozielone o dość pełnym trójklapowym kształcie, drobne, gęsto porastające pęd. Wierzchnia błyszcząca, skórzasta strona liścia pokryta jest delikatnie widoczną siatką jasnożółtych nerwów, spodnia strona liścia jest nieco jaśniejsza i matowa. Bluszcz ten jest wyjątkowo wygodny w uprawie, niewymagający, bardzo szybko efektownie się zagęszcza. Można go fantazyjnie formować. Bluszcz „Green Ripple” wyróżnia ładny, przypominający nieco klonowy kształt liścia o ciemnozielono-zielonej barwie z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami kremowo-zielonego unerwienia. Liście są duże i pojawiają się na pędach w dużym zagęszczeniu. Warto wiedzieć, że wszystkie części rośliny, jak u większości bluszczy, są toksyczne, a kontakt z sokiem może podrażniać skórę. Bluszcz Hedera helix „White Ripple” to odmiana tworząca długie pędy i ładny zwieszony pokrój. Wypuszcza dość sztywne łodyżki gęsto pokrywające się pierzastymi, głęboko wykrojonymi liśćmi o ostrych wierzchołkach i pofalowanych brzegach. Ciemny, zielony kolor wyjątkowo dekoracyjnie kontrastuje z wyrazistym białym obrzeżem liścia. Mocno zarysowane jest też na nim jasnozielone unerwienie, przez co odmiana ta jest niezwykle efektowna. Podobna w typie jest także odmiana „Goldchild” – przebarwienia liści tej rośliny mają efektowny złotawo żółty odcień. Warta odnotowania jest również odmiana „Mona Lisa” o mocno wyciętych, ostro zakończonych gwiazdkowatych liściach – przykuwają one uwagę swoim oryginalnym kształtem oraz nietypowym marmurkowym ubarwieniem.
PREZENTACJA HEDERY WE WNĘTRZU
Chcąc stworzyć atrakcyjną roślinną aranżację z udziałem hedery, bez trudu dobierzemy stosowną odmianę. Bluszcze o długich pędach, budujące szybko wiszące girlandy, będą ciekawą ozdobą wysokich ażurowych regałów, szczególnie jeśli meble te stanowią w mieszkaniu przesłony i tworzą linię podziałów na strefy. Również modne drewniane lamele będą idealnym tłem do wyeksponowanej na nich hedery. Bluszcz ma tę zaletę, że doskonale może rozwijać oploty zarówno w dół, jak i być prowadzony na podporach w górę. Wszelkie propozycje wiszących pojemników to idealne stanowisko dla hedery. Rośliny te wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się w plecionych makramach tak modnych np. w stylu boho. Ze względu na fakt, że bluszcz rozkrzewia się bardzo równomiernie, a dodatkowo chętnie poddaje się przycinaniu i prowadzeniu, może tworzyć zarówno formę płaską – np. rozpięty na ścianie – jak i trójwymiarową, stojąc samodzielnie na stylowym kwietniku.
Bluszcze typu Hedera fantastycznie współgrają z innymi roślinami ozdobnymi, szybko wypełniają puste przestrzenie pomiędzy sadzonkami, gwarantując ozdobny efekt kompozycji z wielu roślin.
MODNE OPLOTY
Jednym z popularnych rozwiązań dekoracji ściennych są w ostatnim czasie metalowe ażury, najczęściej pełniące jednocześnie funkcję organizerów. W wielu inspirujących aranżacjach dodatkowym zabiegiem ozdobnym jest wkomponowany i przeplatający się przez drucianą kratę bluszcz Hedera helix. Taki estetyczny zabieg można wykonać z naturalną rośliną, niemniej sklepy dekoracyjne oferują na ten cel również sztuczny bluszcz, niekiedy do złudzenia, wręcz nie do poznania, imitujący żywą roślinę ozdobną z odmian Hedery.