Jak ukryć rury w małej łazience
Aranżacja małej łazienki – a takie najczęściej można spotkać w wiekowych blokach – jest sporym wyzwaniem. Musimy w niej znaleźć miejsce dla niezbędnego wyposażenia, jednocześnie chcielibyśmy, aby była ładna i funkcjonalna. Dużym problemem może okazać się ukrycie wszelkich instalacji – wodno-kanalizacyjnej, grzewczej bądź gazowej. Maskowanie rur w małej łazience ma nie tylko aspekt estetyczny, ale również praktyczny – jest po prostu mniej zakamarków do sprzątania. Jak zabudować rury łazienkowe? Jak ukryć rury w toalecie? Jak zamaskować rurę do WC? Przeczytaj!
Jak zabudować rury w toalecie i łazience – płyty gipsowo-kartonowe
Jak zabudować rurę od WC i wszystkie inne przebiegające w łazience na ścianie lub suficie? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabudowa rur w toalecie płytami gipsowo-kartonowymi (oczywiście wodoodpornymi, typu H2 – mają zazwyczaj kolor zielony lub zielone napisy) lub sklejką (stosowana jest jednak dużo rzadziej). W ten sposób nie tylko ukryjemy wszelkie szpecące rury, ale możemy wykreować praktyczną przestrzeń z półkami, siedziskiem, miejscem na szafkę czy lustro bądź dekoracyjnym punktowym oświetleniem w suficie lub przy podłodze. Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest dość łatwy. Wystarczy z aluminiowych profili (montowanych do ścian, sufitu czy podłogi, w zależności od potrzeb) zbudować stelaż, a do niego przytwierdzić płyty specjalnymi wkrętami. Wszystkie połączenie należy zamaskować specjalną taśmą i zaszpachlować, aby wyrównać powierzchnię. Taka obudowa rur łazienkowych może zostać wykończona płytkami ceramicznymi, tapetą czy pomalowana. Do umywaleki misek ustępowych podwieszanych, a także bidetów dostępne są gotowe stelaże podtynkowe. To popularne sposoby na to, jak ukryć rurę odpływową, wężyki czy syfony.
Meble – czyli jak ukryć rury pod umywalką i nie tylko
Najłatwiejszym rozwiązaniem, a do tego praktycznym sposobem na maskowanie rur łazienkowych jest ukrycie ich w szafce, na której zamontujemy np. umywalkę nablatową, ponadto wolną przestrzeń możemy wykorzystać na przechowywanie na przykład chemii łazienkowej. Szafki sprawdzą się również w przypadku rur w narożnikach czy poprowadzonych blisko podłogi bądź na suficie. Jeśli zamawiamy meble u stolarza na konkretny wymiar, uczulmy go, że meble mają posłużyć jako zabudowa rur łazienkowych, aby odpowiednio zabezpieczył zabudowę meblową przed wilgocią.
Jak jeszcze możemy ukryć rury pod umywalką? Możemy zamontować półpostument (półnogę) lub postument (nogę).
Jak zasłonić rury w toalecie i łazience – czyli zabudowa rur bez stelaży
Do zabudowy rur w małej łazience możemy wykorzystać gotowe maskownice. Na rynku jest taki ich duży wybór – od prostych po sztukateryjne – że na pewno dobierzemy odpowiednie do aranżacji pomieszczenia. Maskownice mają tę zaletę, że zarówno ich montaż, jak i demontaż jest banalnie łatwy. Sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i suficie.
Jak zamaskować rury w toalecie i łazience – o czym należy pamiętać
Zabudowa rur w łazience chociaż może przybierać różne formy, to w miejscach, gdzie musi być zapewniony łatwy dostęp do instalacji (na przykład kolanek, łączeń czy zaworów), nie może być przytwierdzona na stałe, aby w razie awarii fachowiec nie miał problemów. W takich przypadkach sprawdzą się np. ekrany na magnesach. Ponadto, zanim zabudujemy rury stalowe, warto je zabezpieczyć podkładową farbą antykorozyjną. Jeżeli w naszej łazience przebiegają rury z gazem, to pamiętajmy, że zgodnie z prawem budowlanym muszą być umieszczone na powierzchni ściany i na dodatek pomalowane na żółto. Na szczęście możemy zabudować je maskownicą na przykład z płyt gipsowo-kartonowych, pod warunkiem jednak, że umieścimy w niej otwór rewizyjny (wentylacyjny) – zakryty kratką wentylacyjną. W trosce o bezpieczeństwo zamontujmy w pobliżu kratki czujnik gazu.