Jak uszyć roletę rzymską
Szycie rolet rzymskich nie należy do trudnych zadań, ale trzeba znać konstrukcję tego typu przesłon. Należą one do rolet wiszących, ale w rolecie rzymskiej podczas odsłaniania okna materiał nie jest nawijany lub chowany do kasety, a jedynie podciągany do góry. Tkanina tworząca roletę jest poprzedzielana poziomymi, równolegle ułożonymi listewkami w odstępach co 20-30 cm. Podczas podciągania rolety za pomocą sznurków listewki unoszą się jedna po drugiej w górę i materiał składa się w harmonijkę.
Roleta rzymska – jak zrobić pomiar okna
Przed zakupem materiału mierzymy szerokość i wysokość okna. Pomiar zależy od tego jak roleta będzie zamieszczona. Jeśli roleta ma być zamontowania bezpośrednio na ścianie lub suficie, należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać po minimum 5 cm z każdej strony. Wysokość rolety mierzymy od miejsca, w którym roleta być zamontowana do parapetu lub podłogi. Jeśli roleta ma być zamontowana na ramie okna pomiar dotyczy szerokości szyby, należy dodać do niego po 2 cm z każdej strony. Wysokość rolety to wysokość skrzydła okna, jednak długość materiału musi uwzględnić dodanie zakładu po około 2 cm od dołu i 7 cm od góry – na zakład i taśmę. Jeśli od dołu ma być umieszczony obciążnik rolety, dodajemy 8 cm. Obliczając długość, miej w zanadrzu dodatkowo po 1 cm na tuneliki, w których umieścisz patyczki i około 8 cm na taśmę i obciążenie. Materiał kupowany na metry zazwyczaj ma fabryczną szerokość. Roleta wymaga więc docięcia na wymiar już po zakupie.
Szycie rolet rzymskich – z jakiego materiału
Wybór tkanin do dekoracji okien jest dzisiaj ogromny, nietrudno więc znaleźć odpowiednią na rolety rzymskie. Inspiracje znajdziemy w prasie fachowej i na wielu stronach internetowych. nadają się zarówno tkaniny syntetyczne, jak i naturalne: lniane i bawełniane. Idealnie układają się lekkie woale i tkaniny firanowe. Wybierając grubsze materiały, trzeba pamiętać o ich ciężarze, a także o tym, że im tkanina grubsza, tym gorzej się układa. Zupełnie nie nadają się na rolety rzymskie materiały wełniane, grube obiciowe, żakardy. Materiał powinien też być odporny na zagniecenia i łatwy w utrzymaniu w czystości. Na dekoracje okien mocno nasłonecznionych lepiej wybrać tkaniny syntetyczne, bo ich barwy mniej blakną, a struktura jest odporniejsza na działanie promieniowania niż naturalne włókna. Gdy wybieramy materiały rolet rzymskich o bardzo jasnych kolorach, na których szybciej widać kurz, zadbajmy o to, by można je było łatwo prać. Roletę można uszyć z jednej warstwy tkaniny albo dwóch. Strona rolety od okna może mieć podszewkę ukrywającą mechanizm podwijający, ale można też ja wykonać z materiału nadającego rolecie dodatkowe właściwości np. zaciemniające lub odbijające energię słoneczną – sięgamy wówczas po odpowiednie tkaniny specjalistyczne. Roletę zaciemniającą można też uszyć z jednej warstwy tkaniny typu black out. Na rynku dostępne są też tkaniny specjalnie przygotowane do szycia rolet rzymskich. Mają one wszyte gotowe tunele na pręt (fiszbinę) oraz pętelki do przewlekania sznurka podciągającego.
Jak uszyć roletę – akcesoria
Rolety mogą mieć dwa rodzaje systemu podnoszącego. Możemy podnosić je przy pomocy mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Koralikowy jest bardziej wytrzymały, dlatego zazwyczaj stosuje się go do większych i cięższych rolet. Mechanizm sznurkowy jest tańszy i zalecany dla rolet rzymskich z woalu, które są zwykle mniejsze i lżejsze. Oprócz sznurków lub akcesoriów, do systemu koralikowego, do uszycia rolet niezbędna będzie taśma, drewniane lub plastikowe patyczki, kółka plastikowe, żyłka nylonowa.
Roleta rzymska – jak uszyć roletę krok po kroku
Na przygotowany docięty do odpowiednich wymiarów materiał nanosimy linie pomocnicze, które mają wyznaczać podwinięcie rolety na szerokości i długości materiału. Zaznaczamy też miejsca, gdzie mają być patyczki do rolet rzymskich. Następnie prasujemy materiał w kolejności takiej, w jakiej roleta będzie szyta. Najlepiej zacząć od zaprasowania boków, a następnie zakłady na górze i dole rolety. Następnie przeszywamy zakłady po bokach, na górze i na dole rolety. Na górnej krawędzi rolety przyszywamy taśmę mocującą, na dole szyjemy kieszonkę na obciążnik. Następnie szyjemy tuneliki na patyczki. Najpierw zaprasowujemy miejsca, w których będą tuneliki, tak żeby układały się w jedną stronę. Rozkładamy tkaninę na lewą stronę i składamy wzdłuż linii zaprasowania, i szyjemy około 1 cm od brzegu zagięcia tworząc kanalik. Na koniec za pomocą przyszytej taśmy rzepowej przymocowujemy do mechanizmu i rozkładamy na niej wyprostowaną żyłkę. Wzdłuż żyłki przyszywamy ręcznie kółeczka do wcześniej uszytych tunelików, po czym przepuszczamy przez nie żyłkę. Wieszamy roletę na oknie.