Jak wybrać rozmiar umywalki i na jakiej wysokości ją zamocować?
O tym, jaka umywalka najlepiej sprawdzi się w naszej łazience powinien decydować nie tylko jej design, ale także funkcjonalność. Znaczenie mają również wymiary umywalki dostosowane do funkcji, które ma ona spełniać. Inna będzie więc optymalna wielkość umywalki do małego WC, inna do pomieszczenia używanego przez całą rodzinę czy też parę. W doborze wymiaru umywalki musimy też uwzględnić warunki przestrzenne łazienki – ważna jest to dległość urządzenia od innych sprzętów np. wanny, sedesu, czy drzwi.
Wpływ na użytkowanie umywalki ma również wysokość, na jakiej zostanie zamontowana.
Optymalna wielkość umywalki – szerokość i długość
O tym, jaki rozmiar umywalki sprawdzi się w naszej łazience decyduje wiele czynników.O doborze umywalki do stawianych jej zadań decyduje zarówno jej szerokość i długość oraz głębokość. Szerokość oraz długość to wymiary umywalki, które uzależniamy w znacznym stopniu od wielkości pomieszczenia, optymalna wielkość umywalki zależy także od naszych potrzeb.
Typowe modele mają zazwyczaj szerokość od 35 do 60 cm, chociaż można też kupić umywalki o szerokości 100 cm. W małych łazienkach – a szczególnie jeśli jest to druga lub kolejna w naszym domu – montuje się zazwyczaj niewielkie umywalki o szerokości 35-40 cm i długości 20-25 cm.
Osobną kategorię tworzą umywalki podwójne – zazwyczaj z dwiema misami, które mogą mieć szerokość 110-160 cm – taki rozmiar umywalki wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni, doskonale się sprawdzi się w łazience małżeńskiej czy przeznaczonej dla dzieci. Drugi wymiar umywalki – długość – jest mierzona od krawędzi przy ścianie do przedniej – najczęściej wynosi ona od 20 do 60 cm. Ten wymiar ma znaczenie szczególnie w niewielkich lub wąskich łazienkach, w których umywalkę zaplanowano na dłuższym boku pomieszczenia. Optymalna wielkość umywalki dobranej do naszej łazienki zależy też od jej rodzaju. Za wygodną uznaje się klasyczną umywalkę wiszącą, która ma 60-70 cm szerokości oraz co najmniej 40 cm długości. Jeśli zdecydujemy się na model nablatowy lub blatowy, np. wpuszczony w duży blat, niekiedy wystarczy umywalka szerokości 40-50 cm, ponieważ blat przejmie część jej funkcji. Pamiętajmy też, że bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę, potrzebujemy na minimum 70 cm wolnej przestrzeni, by można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czy układania włosów.
Ważna głębokość umywalki
Wpływ na to, jaka będzie dla nas optymalna wielkość umywalki, ma również jej głębokość. Jeśli sanitariat ma służyć nie tylko do mycia rąk, ale również do innych zabiegów higienicznych czy też do przepierek, zwróćmy szczególną uwagę na ten wymiar. Model o dużej głębokości sprawdzi się także, gdy będziemy chcieli umyć psa lub kwiaty. Głębokość umywalki mierzy się od górnej krawędzi umywalki do jej dna, niekiedy odpowiada ona wysokości tego sprzętu. Zazwyczaj wynosi od 12 do 18 cm, chociaż można też kupić modele o głębokości ponad 30 cm. To często sprzęt przeznaczony do łazienek gospodarczych, które pełnią też funkcję pralni, chociaż można też kupić głębokie umywalki o bardzo nowoczesnej formie przeznaczone do designerskich łazienek. Wpływ na głębokość ma również rodzaj umywalki. Do najpłytszych należą często modele podblatowe i wpuszczane w blat. Ich głębokość – zazwyczaj do 15 cm – sprawia, że nie zabierają cennego miejsca pod blatem. Sprzęt montowany na blacie jest także zazwyczaj dość płytki, dzięki temu nie trzeba podnosić wysoko rąk, by z niego skorzystać. Pamiętajmy jednak, że jeśli umywalka jest płytka i ma spełniać wiele funkcji służących higienie, powinna być stosunkowo szeroka. Jeśli umywalka jest głęboka, może być węższa,co nie obniży jej funkcjonalności.
Optymalna wysokość montażu umywalki
O tym, czy umywalka będzie wygodna w użytkowaniu, decyduje również wysokość umywalki od podłogi. Najlepiej dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb. Wpływ na wysokość montażu umywalki ma wzrost użytkowników oraz rodzaj umywalki.
Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?
Przyjmuje się, że dla osoby mierzącej 175 cm wysokości, najbardziej ergonomiczna będzie umywalka zamontowana na wysokości 85 cm od posadzki. Zgodnie z przepisami określonymi w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych, cz. II „Instalacje sanitarne i przemysłowe” powinno się je montować na wysokości 75-80 cm.Jednak te zalecenia powstały dość dawno, kiedy to dorośli mieszkańcy Polski byli statystycznie dużo niżsi. Według aktualnych norm europejskich sugerowana jest wysokość 85-95 cm od posadzki. Gdy użytkownicy są ponadprzeciętnego wzrostu, może się okazać, że optymalnym rozwiązaniem dla nich jest umywalka umieszczona na wysokości 100 cm od posadzki. Jeśli z umywalki korzystają dzieci, przydatne będą akcesoria łazienkowe w postaci podestów z antypoślizgową nawierzchnią.
Wysokość montażu umywalki dla osób niepełnosprawnych jest podobna i wynosi 80-85 cm. Szczególnym przypadkiem są umywalki nablatowe. Ich górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 85-90 cm. To sprawia,że blat należy zamontować niżej, o tym na jakiej wysokości decyduje wysokość umywalki. Także modele o ponadprzeciętnych wymiarach należy montować wyżej, co ograniczy rozchlapywanie wody podczas mycia. Montując umywalkę należy też odpowiednio przygotować wlot odpływu. W zależności od modelu powinien być on zamieszczony na wysokości 50-60 cm od poziomu posadzki i zależy od wysokości na jakiej została umieszczona umywalka. Zadbajmy też o odpowiedni syfon umywalkowy – odpowiada on za odprowadzenie wody, a także tworzy barierę dla gazów oraz nieprzyjemnych zapachów. Jeśli zamontowaliśmy umywalkę wiszącą, jest on widoczny, powinien być więc w takim przypadku estetyczny. Do dyspozycji mamy syfony butelkowe (pionowe) oraz rurowe (poziome).