Jak zrobić drapak dla kota?
Gdy koty pojawiają się w domu, wyposażamy je w liczne akcesoria, które mają na celu zabezpieczenie ich potrzeb, wyposażamy je więc w kuwetę, miski, legowiska czy liczne zabawki. To nie dziwi – koty należą bowiem do naszych ulubionych domowych pupili. Dają nam dużo radości, ale czasami są też przedmiotem irytacji, szczególnie, gdy drapiąc niszczą meble, dywany czy nawet okładziny ścienne. Zamiast złościć się na zwierzę, zadbajmy, by w domu znalazł się drapak. Jest on niezbędny, by kot mógł ścierać pazurki, przeciągać się i wykonywać inne ćwiczenia czy rozładowywać emocje. Przy jego pomocy koty oznaczają też teren. Drapak można kupić, jednak własnoręcznie zrobiony drapak dla kota będzie tańszy i doskonale dostosowany do jego potrzeb
Drapak dla kota własnej roboty na miarę jego potrzeb
Zanim przystąpimy do wykonania drapaka, zwróćmy uwagę na zwyczaje i upodobania naszego pupila. To od nich zależy wybór rodzaju drapaka – niektóre zwierzęta preferują drapanie na powierzchniach pionowych, np. ściankach czy nogach mebli, w takim przypadku atrakcyjna może się dla nich okazać np. pionowa tuba papierowa owinięta sznurkiem. Inne wolą poziome i uwielbiają ostrzyć pazurki na dywanie czy siedzisku fotela albo kanapy, wówczas może warto wykonać drapaczkę choćby wykorzystując płyty drenopochodne, takie jak sklejkę, watolinę i odporną na ścieranie, a przy tym miękką tkaninę. Drapak powinien być odpowiednio obszerny – aby zwierzak zechciał z niego korzystać, powinien móc się na nim wygodnie wyciągnąć. Musi być też na tyle stabilny, by nie przewracał się podczas kocich zabaw. Pamiętajmy by ustawić go tam, gdzie kot lubi przebywać, np. obok fotela, na którym pupil często poleguje. Gdy poznamy kocie preferencje, możemy przystąpić do pracy.
Prosty drapak dla kota diy
Jeśli potrzeby naszego kota nie są wygórowane, możemy pokusić się o wykonanie mało skomplikowanego gadżetu do drapania. Jak zrobić drapak dla kota, który nie będzie wymagał od nas dużego nakładu pracy? Do mało kłopotliwych należy sporządzenie jednoelementowego drapaka. Wystarczy przygotować płytę drewnopochodną lub deskę o wymiarach umożliwiających swobodne rozciąganie się zwierzęcia. Płyta powinna być odpowiednio ciężka, dzięki czemu będzie stabilna, co jest ważne, drapak ma być używany w poziomie. Do nadania jej pożądanego kształtu przyda się wyrzynarka. Płytę należy obić odporną na ścieranie, wytrzymałą tkaniną. Można wykorzystać resztki materiałów obiciowych, sprawdzi się też wykładzina dywanowa. Nakładanie materiału ułatwi zszywacz tapicerski,
Gdy zakończymy przyszywanie materiału, warto jego wystające resztki odciąć nożyczkami. Jeśli chcemy uniknąć jego strzępienia się, podklejmy go klejem do klejenia na gorąco. Równie łatwo wykonamy drapak przyklejając do pokrytej klejem deski lub płyty meblowej sznurek jutowy (sznurkiem szczelnie okręcamy deskę). Końcówki sznurka mocujemy zszywaczem. Tak wykonany drapak można ułożyć poziomo, a gdy kot preferuje drapanie w pionie np. przykleić do ściany czy mebla.
Pomysł na drapak dla kota w rozbudowanej formie
Idealnym rozwiązaniem dla młodych kociaków uwielbiających zabawy będzie drapak, który dzięki wyposażeniu w kilka półek jednocześnie spełni funkcję mini placu zabaw. Będzie atrakcyjny dla zwierzaków, jeśli zadbamy o jego odpowiednią wielkość oraz stabilność. Do jego wykonania przydatne będą materiały i narzędzia, takie jak wkrętarka, wyrzynarka, zszywacz tapicerski, otwornica, pistolet klejowy, a także papierowe tuby lub inne elementy pełniące funkcję słupków, deska albo płyta drewnopochodna, sznurek jutowy oraz materiał obiciowy. Podstawą konstrukcji będzie duża płyta lub deska, do której należy zamocować kilka tub owiniętych sznurkiem. Ich zwieńczeniem będą obite materiałem platformy, z których będzie korzystał kot. Bardziej ambitni majsterkowicze mogą na jednym ze słupków zaprojektować budkę, w której nasz pupil może się schować.