Sprzęty kuchenne w słupku
Zabudowa słupkowa
staje
się coraz bardziej popularna – za tym rozwiązaniem przemawiają
względy
ergonomiczne i ekonomiczne. Układ,
w którym sprzęty AGD są umieszczone w rzędzie jeden nad drugim
pozwala zaoszczędzić
przestrzeń na blacie
oraz pod płytą kuchenną – to szansa również na lepszą
organizację pracy w kuchni i bardziej ekonomiczne wykorzystanie
przestrzeni szafek
kuchennych. Jest
to jednak przede wszystkim rozwiązanie ergonomiczne
– dzięki umieszczeniu sprzętów na odpowiedniej wysokości, nie
forsujemy kręgosłupa tak, jak to ma miejsce, gdy schylamy się np.
do piekarnika umieszczonego pod płytą kuchenną.
Słupek z jednym urządzeniem
Kuchenna szafka w formie słupka z miejscem do zabudowy urządzeń AGD to standardowe wyposażenie kuchni. Może być w nim zabudowana lodówka. Najczęściej kupujemy lodówkę o wysokości 178 cm, czyli szafka, w której będzie ona umieszczona ma około 200 cm. Tak wysoko sięgnie jedynie człowiek, jeśli wyciągnie rękę w górę, dlatego w słupku nad lodówką nie montuje się dodatkowych urządzeń. Natomiast miejsce to można przeznaczyć na szafkę, w której będziemy trzymali rzadko używane przedmioty. W słupku najczęściej jednak umieszczamy piekarnik. Standardowy piekarnik z uchylnymi drzwiczkami montujemy na wysokości, która nie będzie wymagała od nas uciążliwego schylania się, a naczynie z potrawą będzie znajdowało się na wysokości wzroku. Najwygodniej więc jest usytuować go na wysokości 82 cm nad poziomem posadzki. Wysokość piekarnika oczywiście jest dowolna, ale model o standardowej wysokości 60 cm jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Powyżej i poniżej piekarnika można zamontować praktyczne szafki. Piekarnik z wysuwanym wózkiem teleskopowym pozwalającym na całkowicie wysunięcie półek montujemy w słupku poniżej wysokości blatu. Taka lokalizacja umożliwi nam kontrolowanie wysuniętych potraw – swobodnie zajrzymy do wnętrza.
Jeden słupek – kilka urządzeń
Decydując się na montaż dwóch urządzeń w jednym słupku, wybieramy najczęściej piekarnik i kuchenkę mikrofalową – na górze znajduje się kuchenka mikrofalowa lub inne urządzenie, np. ekspres do kawy. Odwrotny sposób montażu jest niepraktyczny, ponieważ otwarte drzwi piekarnika będą blokowały dostęp do mikrofalówki. W takim rozwiązaniu piekarnik o wysokości 60 cm montujemy na wysokości 53 cm nad posadzką, a kuchenkę na 113 cm. Wówczas będzie wygodnie korzystać z obu z nich. Aby zamontować trzy urządzenia w jednym słupku, musimy kupić sprzęt kompaktowy o wysokości 45 cm. Na samym dole (na wysokości 53 cm) montujemy piekarnik, wyżej (na wysokości 98 cm) urządzenie, z którego korzystamy częściej, np. mikrofalówkę, a na samej górze (na wysokości 143 cm) urządzenie wykorzystywane przez nas rzadziej, ponieważ dostęp do niego będzie nieco utrudniony. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór środkowych i górnych urządzeń z bocznie otwieranymi drzwiczkami. Zmywarkę ze względu na wysuwany wózek teleskopowy montujemy na wysokości 45 cm – będziemy mieli wtedy do niego łatwy dostęp od góry. Urządzeniem, które możemy umieścić nad zmywarką jest jedynie ekspres do kawy – montujemy go na wysokości 105 cm (jeśli zmywarka ma wysokość 60 cm) lub 85 cm (w przypadku zmywarki kompaktowej – 45 cm). Natomiast nad zmywarką nie można montować kuchenki mikrofalowej, piekarnika czy parownika, ponieważ para wodna wydobywająca się ze zmywarki mogłaby uszkodzić zespolone szyby drzwiczek, jeśli by się pomiędzy nie dostała.
Zabudowa słupkowa ponad standard
W słupku możemy też zamontować szufladę do podgrzewania naczyń, urządzenie do gotowania na parze i ekspres do kawy. Standardowa szuflada ma wysokość 11 cm, ekspres do kawy – 45 cm, kompaktowe urządzenie do gotowania na parze – 45 cm. Szuflada do podgrzewania naczyń dla 6 osób powinna znajdować się na wysokości 53 cm, powyżej na wysokości 64 cm umieszczamy urządzenie do gotowania na parze, a na wysokości 109 cm ekspres do kawy. Inny schemat jest niekomfortowy i uniemożliwia korzystanie z urządzeń.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock