Kiedy i jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Dlaczego należy przesadzać rośliny w doniczce?
Z konieczności regularnego przesadzania kwiatów doniczkowych zdaje sobie sprawę każdy. Często jednak wiedza ta traktowana jest jako teoretyczny wymóg, bagatelizowany w praktyce. Jest to podstawowy błąd. Systematyczne przesadzanie kwiatów doniczkowych jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu. Dlaczego? Otóż ziemia, w której są one osadzone, z biegiem czasu ulega zbiciu i odpowietrzeniu. Co więcej, zmienia się także jej odczyn, a nawożenie prowadzi do stopniowego zasolenia. Do tego dochodzą względy praktyczne. Wraz ze wzrostem zielonej masy, przybywa także korzeni, co sprawia, że zaczyna brakować im przestrzeni do dalszego wzrostu. Jak więc widać – przesadzanie roślin to naturalny i nieunikniony zabieg pielęgnacyjny. Jak przesadzać kwiaty i kiedy najlepiej tego dokonać?
Zdj. 1. Wraz ze wzrostem zielonej masy, przybywa także korzeni, co sprawia, że zaczyna brakować im przestrzeni do dalszego wzrostu.
Najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych
Ogólna zasada głosi, iż kwiaty doniczkowe należy przesadzać wtedy, kiedy tego potrzebują. Jak jednak rozpoznać ten właściwy moment? Istnieje kilka sygnałów, wskazujących na tę konieczność:
- korzenie rośliny wychodzą poza donicę,
- roślina jest zbyt duża i nie mieści się w pojemniku oraz łatwo się przewraca,
- po podlaniu cała woda wylewa się automatycznie na podstawkę,
- roślina traci zieleń i nie ma przyrostów, a ziemia pokryła się skorupą z osadem na powierzchni.
Jeśli zauważysz u swoich roślin któryś z powyższych, lub też wszystkie symptomy, to znak, że najwyższy czas zmienić kwiatom miejsce przechowania. Dodatkowo przyjmuje się, że należy dokonywać tego średnio co 2 -3 lata, zaś w przypadku roślin młodych i szybkorosnących – nawet co roku. Jeśli zaś chodzi o porę roku, najlepszym do tego miesiącem jest marzec lub kwiecień, a więc czas, zanim jeszcze rośliny zaczną kwitnąć.
Jak przesadzać kwiaty? Praktyczne wskazówki
Przesadzanie roślin wydaje się trywialnym zadaniem. Przystępując do jego wykonania, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim planując przesadzanie kwiatów, nie podlewaj ich przed podjęciem tej czynności. Ułatwi Ci to wyjęcie rośliny z doniczki. Kiedy wyciągniesz bryłę korzeniową z pojemnika, usuń zgromadzony w niej nadmiar starej ziemi. Pamiętaj jednak, by zrobić to delikatnie – w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić korzenie rośliny. Jeśli zaś okaże się, że są one zbyt gęste lub zniszczone i część musisz usunąć – zrób to ostrymi nożyczkami. Pod żadnym pozorem nie wyrywaj ich natomiast ręcznie. Kiedy już wyciągniesz i oczyścisz roślinę, na dnie nowej doniczki ułóż drenaż i przysyp warstwą ziemi. Następnie ułóż w niej korzenie i delikatnie uzupełniaj resztę podłoża. Po zakończonej czynności lekko ugnieć warstwę ziemi i obficie podlej roślinę.
Zdj. 2. Systematyczne przesadzanie kwiatów doniczkowych jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Wybór doniczki i podłoża
Kiedy wiesz już, jak przesadzać kwiaty, istotne znaczenie zyskuje dobór odpowiedniej doniczki oraz podłoża. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię – wybór jest niezwykle szeroki. Donice wysokie, bądź niskie, wykonane z plastiku, ceramiczne lub drewniane, masywne pojemniki lub lekkie osłonki. Aspekt wizualny możesz dowolnie dopasować do wystroju wnętrza. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to aby nowy pojemnik był o 2 – 3 cm większy od poprzedniego. Mniejszy zakłóci bowiem prawidłowy rozwój korzeni i nadal nie rozwiąże problemu braku przestrzeni.
Jeśli zaś chodzi o podłoże, najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia dla roślin doniczkowych. Zdecydowanie unikaj zastępowania jej glebą z ogrodu. Jest ona zbyt ciężka dla delikatnych korzeni. Dodatkowo może być wypełniona patogenami powodującymi choroby, szkodnikami oraz nasionami chwastów, których z pewnością chciałbyś uniknąć w swoim mieszkaniu.