Klejenie, układanie i wykończenie suchej zabudowy - czego będziesz potrzebował?
System do klejenia płyt od Tytan - kiedy może się przydać?
Liczne remonty, zmiany koncepcji architektonicznej czy uszkodzenia mechaniczne mogą powodować znaczne zniszczenia powierzchni ścian i sufitów. Nakładanie tynków i gładzi jest nie tylko czasochłonne, ale także bardziej uciążliwe dla domowników. W wielu przypadkach wymaga też zdjęcia wierzchniej warstwy, czyli przeprowadzenie zaawansowanych prac rozbiórkowych.
Znacznie szybszym sposobem okazuje się klejenie płyt bezpośrednio do powierzchni ściany. Do tak zwanej technologii suchych tynków można używać płyt gipsowych, ale także cementowo-włókiennych czy drewnopochodnych. Stosując odpowiednie akcesoria do płyt g-k w postaci gotowych środków chemicznych, łatwo można osiągnąć zadowalający efekt. Odpowiednie preparaty z palety systemu mocowania płyt g-k umożliwią przyklejenie materiału, połączenie go, a także zabezpieczenie i wyrównanie szczelin.
Sporo problemów ze ścianami mają też mieszkańcy bloków w budownictwie wielorodzinnym. Tutaj największym problemem są odchyłki w pionie i tak zwane uciekanie ścian. Może to powodować spore problemy w czasie urządzania zabudowy kuchennej czy przy tworzeniu nowej aranżacji. Dlatego w tym przypadku klejenie płyt bezpośrednio do powierzchni ściany gipsowych pozwoli zniwelować nierówności i w minimalnym stopniu zabierze przestrzeń.
Mocowanie płyt do powierzchni ścian
Wszelkie prace związane z klejeniem płyt należy rozpocząć zawsze od przygotowania powierzchni i odpowiednich okładzin. Powierzchni musi być zwięzła, bez luźnych drobinek kurzu i łuszczącej się farby, a także zagruntowana. Na rynku dostępne są płyty o różnych właściwościach, dlatego warto dobrać odpowiednie do warunków. Wyrównywanie ścian płytami gipsowymi warto poprzedzić dokładną oceną poziomu i wykonaniem ewentualnych obrzutek.
Na tym etapie prac przydatny będzie pianoklej do płyt g-k Tytan. To gotowa do użycia masa, zamknięta w opakowaniu pod ciśnieniem, która przypomina nieco pianki montażowe. Nie trzeba jej przygotowywawać i mieszać, jak ma to miejsce w przypadku mieszanek sypkich. Jest łatwa w nakładaniu dzięki precyzyjnemu dzióbkowi. Składniki masy nie wchodzą w reakcję z płytami, dlatego na ich powierzchni nie pojawiają się przebarwienia. Pianoklej do płyt gipsowych można stosować na powierzchnię betonową, wykonaną z cegieł czy nawet płyt OSB.
Preparat można nałożyć na powierzchnię płyty od wewnętrznej strony i przykleić ją bezpośrednio do zagruntowanego podłoża. Konsystencja pianokleju g-k ma gęstość idealnie dopasowaną do potrzeb, dlatego nakładanie preparatu na płyty nie sprawia problemu. Co ciekawe, zawarty w niewielkim pojemniku pianoklej do płyt g-k jest bardzo wydajny. Opakowanie wystarcza na przyklejenie trzech płyt, do czego potrzeba nawet do 40 kilogramów kleju sypkiego. Po użyciu pianokleju do g-k, już po upływie pół godziny można prowadzić dalszą obróbkę materiału.
Ustawianie płyt w odpowiedniej pozycji
Stosując pianoklej do płyt g-k Tytan, można cieszyć się bardzo krótkim czasem wiązania. Jednak nie sposób utrzymać płyty w jednej pozycji przez cały ten okres. Dlatego szczególnie przy wyrównaniu ścian płytami g-k potrzebne będą odpowiednie akcesoria do utrzymania płyty w wybranym układzie. Takie produkty również znajdują się w systemie do płyt g-k od Tytan, co jest rozwiązaniem unikalnym na rynku.
W skład zestawu wchodzą dwa typy produktów, które umożliwią ułożenie płyty w wybranym miejscu. Pierwszym z nich są pozycjonery, które odpowiadają za utrzymanie jednakowych szczelin pomiędzy płytami. Umieszcza się je na krawędzi zamocowanej płyty, a kolejna ułożona obok nich zachowa idealną odległość od pozostałych na całej wysokości. Drugim typem produktów są kliny, które wpina się w pozycjonery na wierzchniej części płyty. To one odpowiadają za równomierną powierzchnię obu sąsiadujących płyt.
Preparaty do łączenia płyt gipsowych
Płyty g-k mają jednolite wymiary i podczas mocowania ich do powierzchni ściany nie da się uniknąć łączeń. Po związaniu kleju i wyjęciu akcesoriów do regipsów w postaci pozycjonerów, w miejscach łączenia pozostają szczeliny. Nie można ich pozostawić ani załatać dowolną masą. Tu potrzebny jest produkt, który nie tylko będzie w stanie dostać się w kilkumilimetrową szczelinę, ale także będzie łatwy do modelowania.
W tym wypadku przydaje się masa do szpachlowania płyt g-k z systemu produktów Tytan. Masa może być wprowadzana w szczeliny tylko pomiędzy płytami montowanymi na jednej powierzchni. Z jej pomocą można także wyrównywać powierzchnię łączenia, czyli spoinować płyty. Masa szpachlowa do spoinowania płyt g-k jest gotowa do aplikacji, dlatego tu także odpada nam proces rozrabiania środka z wodą.
Prace wykończeniowe w pozostałych miejscach
Prowadząc prace wykończeniowe, bardzo często przy nakładaniu kolejnych materiałów stosuje się szczeliny dylatacyjne. Mają one za zadanie zniwelować niewielkie ruchy, przemieszczenia, a także kurczenie się i rozciąganie materiałów. W przypadku płyt gipsowych takie szczeliny nie mogą mieć miejsca. Żeby zatem zapobiec pękaniu i wybrzuszeniu się płyt, stosuje się masy elastyczne.
W systemie Tytan zaleca się spoinowanie płyt g-k akrylem. Ten preparat powinien być nakładany tylko w miejscach łączenia płyt mocowanych do różnych powierzchni. Aplikację można prowadzić w narożach łączących dwie ściany albo ścianę z sufitem. Profesjonalny akryl Tytan do płyt g-k nakłada się także w szczeliny pomiędzy płytą a podłożem lub ścianą. Można aplikować ją na dowolne podłoża, także wilgotne. Po aplikacji i związaniu powierzchnię akrylu można bez obaw pokryć farbą. Wysoka elastyczność gotowej masy akrylowej do płyt gipsowych utrzymuje się przez wiele lat.
Czy warto wybierać gotowy system mocowania płyt gipsowych?
Część specjalistów ma swoje ulubione preparaty i do każdego etapu prac stosuje wyroby od innego producenta. Dopóki praca jest wygodna, a preparaty dobrze trzymają się powierzchni, może to zdawać egzamin. Czy w takim razie warto stosować system mocowania płyt gipsowych?
System to zestaw produktów i środków chemicznych opracowywanych przez tych samych specjalistów. Niezależnie od tego, czy stosowany jest pianoklejdo regipsów, a może akryl do łączenia płyt gipsowych, użyte w nich składniki nie neutralizują wzajemnie swoich właściwości. Wręcz przeciwnie, dodatki współpracują ze sobą, dzięki czemu praca jest jeszcze bardziej efektywna, a efekt długotrwały. W przypadku pojedynczych produktów od różnych dostawców nigdy nie ma takiej pewności.