Kolorowa fasada - jak utrzymać mocną barwę przez lata?
Dlaczego kolory fasady blakną?
Fasada to jedna z przestrzeni budynku, która narażona jest na najcięższe warunki. Materiał wykończeniowy musi zmierzyć się z wieloma czynnikami, mającymi na niego szkodliwy wpływ. Chodzi tu nie tylko o przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, czy zabrudzenia. Największym wrogiem tynku zewnętrznego są czynniki atmosferyczne. To także one są odpowiedzialne za utratę kolorów na powierzchni tynków.
Zacznijmy od wilgoci, na którą tynk narażony jest przez niemal cały rok. Z czasem spoiwo tynków elewacyjnych słabnie i cząsteczki pigmentu przestają dobrze trzymać się w jego strukturze. Gorszej jakości farba czy zbyt mało spoiwa przyspieszają ten proces. Luźniejsze cząsteczki pigmentu wypłukiwane są przez deszcz, co skutkuje obniżeniem tonu koloru. Często na elewacji widoczne są również jaśniejsze plamy czy zacieki.
Drugim czynnikiem, a zazwyczaj bardziej szkodliwym dla elewacji są promienie słoneczne. Spora energia pochodząca z promieni UV wpływa na niszczenie spoiwa, a nawet przecinanie łańcucha wiązań. To z kolei powoduje poluźnienie pigmentów i niszczenie powłoki. Często też dochodzi do zmiany koloru całej elewacji. Przyczyną jest różna trwałość pigmentów, które tworzą ostateczny kolor tynku. Dodatkowo na powierzchni tynku na elewacji pojawia się biały osad, który jest zauważalny po przetarciu ściany dłonią. Deszcz wypłukuje go razem z drobinkami pigmentu, pozostawiając widoczne zmiany w wyglądzie elewacji.
Problem blaknięcia dotyczy wszystkich kolorów, chociaż najbardziej zauważalny jest na kolorach ciemnych. Kolory jasne i pastelowe również blakną, chociaż zmiany w odcieniach są na nich mniej widoczne, niż w przypadku kolorów intensywnych.
Sposoby na zabezpieczenie tynków elewacyjnych
Przed działaniem wspomnianych czynników atmosferycznych nie da się całkowicie uciec. W każdym klimacie i niezależnie od umiejscowienia budynku kolorowy tynk dekoracyjny będzie tracił kolory. Szczególnie dobrze to widać w przypadku tynków o intensywnym kolorze, czyli z dużą zawartością pigmentu. Jedynym sposobem na długotrwałe utrzymanie koloru jest stworzenie ochrony ograniczającej dostęp promieni słonecznych i wilgoci.
Na rynku można spotkać się z preparatami, które mają za zadanie tworzyć ochronę dla już istniejącej elewacji. Powłoka ma ograniczyć dostęp promieni słonecznych i wilgoci. Wyroby dostępne są w formie płynnej przeznaczonej do aplikacji na tynk silikonowy lub dowolny tynk dekoracyjny zewnętrzny. Skuteczność tego typu środków jest wątpliwa, ponieważ zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Nierównomierne rozprowadzenie i nieodpowiednie składniki spoiwa to tylko niektóre z wad. Poza tym jest to rozwiązanie tymczasowe, a proces aplikacji będzie trzeba wykonywać przynajmniej co kilka sezonów.
Przy starszych budynkach lepsza będzie wymiana tynku zewnętrznego. Niezależnie od tego jakie tynki na zewnątrz zastosujemy, będą one tracić kolory. Jednak stosując produkty zaawansowane technologicznie, możemy nieco oddalić ten proces. Pojawia się zatem pytanie, czym tynkować na zewnątrz, żeby opóźnić proces degradacji? Odpowiedzią mogą być nowe tynki CT 76 SOLAR PROTECT Ceresit od wiodącego producenta chemii budowlanej firmy Henkel. Zastosowanie tynku siliko-elastomerowego CT 76 gwarantuje stabilność koloru przez lata.
Tynk CT 76 Ceresit - dlaczego warto po niego sięgnąć?
W odpowiedzi na potrzeby aranżacyjne i rosnącą popularność mocnych kolorów elewacji powstały tynki CT 76. Ten tynk cienkowarstwowy można nakładać na dowolne podłoże mineralne, także wewnątrz budynków. Dodatkowo charakteryzuje go łatwa aplikacja, paroprzepuszczalność i znakomita trwałość powierzchni. Dzięki temu walory techniczne ma na poziomie wielu wysokiej jakości tynków.
Wspomniany produkt to tynk siliko-elastomerowy. Przewagę nad innymi tynkami zewnętrznymi silikonowymi daje mu zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Technologia UV Protect to sposób na zabezpieczenie powierzchni tynku przed promieniami słonecznymi. Zapobiega ona niszczeniu polimerów stanowiących spoiwo. Dzięki temu cząsteczki pigmentu nie uwalniają się, co wpływa na znacznie większą trwałość kolorów. Dodatkowo tynk siliko-elastomerowy Ceresit CT 76 jest zabezpieczony przed czynnikami biologicznymi, takimi jak grzyby, pleśń czy algi. Z kolei technologia Double Dry zabezpiecza powierzchnię przed chłonięciem wilgoci.
Tynk CT 76 dostępny jest w fakturze kamyczkowej i dwóch rozmiarach ziarna: 1,5 i 2mm. Tynki dostępne są także w wielu kolorach, które wchodzą w skład palet Ceresit Colours of Nature® i Intense. Dzięki temu tynk Ceresit można zastosować do dowolnej aranżacji i skomponować z pozostałymi elementami architektonicznymi.