Lampy jakby nie do pary
Trudno sobie wyobrazić stół jadalniany bez odpowiedniego oświetlenia – nie tylko pełni ono ważną funkcję oświetlając stół, ale też uprzyjemnia spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Gdy stół jest większy, na przykład prostokątny lub owalny, zamiast jednej lampy zawiesza się ich kilka – producenci oferują całe „rodziny” opraw. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej kompozycji zastosować lampy z różnych kolekcji, a nawet od różnych producentów. W takiej kompozycji najlepiej zastosować lampy sufitowe o prostych kształtach. Z łatwością dobierzemy odpowiednie do aranżacji stołu i naszych potrzeb.
Atuty kompozycji opraw
Jadalnia jest zwykle częścią większego pomieszczenia – pokoju dziennego lub salonu. Mimo że lampa stołowanie jest w tym pomieszczeniu jedynym oświetleniem, to jednak decyduje o komforcie korzystania z tej strefy. Więcej niż jedna oprawa świetlna spełnia w tym przypadku głównie rolę funkcjonalną – duży stół niełatwo oświetlić jedną lampą tak, by jego krańce nie pozostawały w strefie cienia. Drugi aspekt to dekoracyjny walor – lampy nie tylko oświetlają. Podczas gdy jedna lampa we wnętrzu zazwyczaj „ginie”, kilku zgrupowanych w jednym miejscu trudno nie zauważyć!
Jak dobierać lampy w kompozycji „nie do pary”
Jeśli nad stołem w jadalni chcemy zawiesić kilka lamp, nie może to być dobór przypadkowy. Stosujemy w tym przypadku sprawdzone zasady.
- Lampy z tej samej kolekcji. To najprostsze do zrealizowania kryterium wyboru – sięgamy po lampy wykonane z tych samych materiałów, w tym samym kształcie, ale różnej wielkości.
- Lampy z różnych kolekcji, ale w tym samym stylu. Spójność stylowa opraw zagwarantuje nam harmonię kompozycji. Nie oznacza to, że nie możemy tu zastosować zasady kontrastu względem całej aranżacji. Minimalistyczne oprawy możemy zastosować do klasycznego wnętrza i odwrotnie.
- Kolekcja opraw w różnym stylu. Zasadę mieszania stylów typową dla eklektyzmu przenosimy do oświetlenia.
Żarówkowy miszmasz nad stołem
Pozostawianie źródeł światła bez opraw to trend wpisujący się przede wszystkim w styl loftowy oraz industrialny. Bogata oferta rynkowa ozdobnych żarówek pozwala je zastosować również jako kompozycję lamp wyeksponowaną nad stołem. Szklane osłony żarówek przybierają efektowne kształty często przypominające naczynia szklane różnego przeznaczenia: kuchenne i aptekarskie butelki, laboratoryjne menzurki itp. Używane do ich produkcji szkło jest całkowicie przezroczyste, białe lub kolorowe bądź lekko przydymione. Są również modele łączące kolorowe szkło z przejrzystym mlecznym. Możemy skorzystać z gotowych propozycji producentów – wówczas pęk takich źródeł światła zawieszonych na kolorowych kablach tworzy jedną oprawę oświetleniową – albo skomponować oświetlenie samemu – na rynku są też kable gładkie i z oplotem, oprawki, podsufitki. Na czasie są też osłonięte przezroczystym szkłem dekoracyjne żarniki węglowe – popularnie nazywane żarówkami Edisona. Zarówno szklane bańki żarówek, jak i żarniki mogą mieć różne kształty. Dekoracyjne żarniki stosuje się zarówno w tradycyjnych żarówkach, jak i źródłach światła LED. Można je stosować solo albo do lamp z przezroczystymi kloszami, lamp „klatek” oraz kandelabrów.