Łazienka modernistyczna – czy ten styl jest dla ciebie
Łazienka w stylu modernistycznym, mimo że inspiruje się stylem sprzed 100 lat jest propozycją w pełni odpowiadającą współczesnym potrzebom i gustom. Prostota, geometryczne formy, stonowana kolorystyka to cechy, które odnajdziemy w łazienkach inspirowanych modernizmem – elitarnym stylem lat 30 ubiegłego wieku. Modernizm jest uznawany za jeden z kluczowych i bardziej twórczych trendów ubiegłego stulecia, ponieważ zrewolucjonizował sztuki użytkowe na wiele dziesięcioleci. To estetyka ponadczasowa, bo modernizm jest przecież również synonimem nowoczesności! Figury i bryły geometryczne ze szczególnym naciskiem na owal łatwo było odnaleźć we wszystkich rodzajach sztuk użytkowych– architekturze, modzie wnętrzarskiej i przedmiotach użytkowych. Styl ten charakteryzuje też oszczędność w stosowaniu dekoracji, co wynika z założenia że każdy sprzęt i urządzenie musi służyć określonym funkcjom użytkowym. Inspiracje modernizmem we współczesnej sztuce wnętrzarskiej są więc wielowymiarowe – w ogólnych zasadach najpełniejszym nawiązaniem jest nowoczesny minimalizm.
Łazienka w stylu modernistycznym – przestrzeń przede wszystkim
Wnętrze przeznaczone na łazienkę musi dawać poczucie przestrzeni. Łazienkę modernistyczną urządza się więc zazwyczaj w dużych pomieszczeniach, najlepiej z oknem, gdyż światło dzienne ma tu niezwykłą siłę oddziaływania budowania nastroju. Łazienka modernistyczna nie może być przeładowane sprzętami, również ze względu na wartość przestrzeni. Zastosowanie ma tu zasada Miesa van der Rohe, jednego z czołowych architektów modernizmu – mniej znaczy więcej – a którą również współczesny minimalizm uczynił swoim hasłem. W łazience modernistycznej każdy łazienkowy sprzęt i mebel musi mieć wolną przestrzeń wokół siebie, również po to by uwidocznić jego wyjątkową niepowtarzalną urodę. Gdy miejsca nie mamy wystarczająco dużo, by np. zamontować dwie umywalki poprzestajemy na jednej, dokonujemy też wyboru między wanną a prysznicem.
Poczuciu przestrzeni mają także służyć kolory – stawiamy na jasne, które potęgują wrażenie przestronności miejsca. Zasadą urządzania wnętrza modernistycznego jest również jednolitość materiałowa w wykańczaniu powierzchni ścian i podłóg. Wybierając okładziny ścienne, rezygnujemy więc z łączenia różnych materiałów, podobną zasadę stosujemy w odniesieniu do posadzek – przestrzeń nieposzatkowana różnymi materiałami wydaje się większa. Oświetlenie łazienki modernistycznej ma na celu podkreślenie przestrzeni, ale kunsztowne, wysmakowane lampy o geometrycznych, ale zaokrąglonych kształtach są równorzędnym elementem wyposażenia.
Łazienka modernistyczna – luksusowa funkcjonalność
Użyteczność to jedna kolejna kluczowa cecha wnętrz w stylu modernistycznym. Oznacza ona, że każdy przedmiot ma służyć użytkownikowi, jego forma również podporządkowana jest funkcjonalności. Każdy z łazienkowych sprzętów i mebli musi więc mieć bardzo przemyślaną formę, w której funkcja użytkowa będzie jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom – wanna musi być więc odpowiednio duża, by swobodnie zażywać w niej kąpieli, misa umywalki na tyle głęboka i szeroka by mycie rąk nie powodowało rozchlapywania wody. Opływowe kształty ceramiki łazienkowej i mebli to wynik założenia, by każdy przedmiot był przyjazny w bezpośrednim zetknięciu i dostarczał tylko miłych wrażeń. Dzięki funkcjonalności łazienkowych sprzętów i organicznej formie każda czynności higieniczna jest przyjemnością, a nie codzienną rutyną czy przykrym obowiązkiem. W parze z użytecznością łazienkowej przestrzeni idzie wysokiej jakości wzornictwo – zarówno bryły sprzętów i mebli, jak i detale są dopracowane z najwyższą starannością. Meble są wykonane z wysokogatunkowego drewna, a łazienkowe sprzęty z wysokiej jakości ceramiki. Wrażenia luksusu i elitarności dostarcza nam również armatura – mosiężna lub z malowanej na złoty kolor stali. Kształty uchwytów i wylewek mają ergonomiczne, przyjazne człowiekowi i nowoczesne kształty.
Łazienka w stylu modernistycznym – piękna jak dawniej
Do konkretnych, modernistycznych wzorów z początków XX wieku chętnie nawiązują producenci materiałów wykończeniowych i wyposażenia łazienek – eleganckie wzornictwo w duchu modernizmu bez trudu odnajdziemy w kolekcjach płytek ceramicznych, łazienkowej ceramiki oraz akcesoriów.
Bez trudu kupimy idealnie pasujące do wnętrz modernistycznych owalne umywalki – można wybrać zarówno model wpuszczany w blat, jak nablatowy. Wanna do łazienki modernistycznej również powinna mieć owalny kształt, najlepiej będzie pasowała w wersji wolnostojącej. Poszukując płytek do tej stylistyki warto skorzystać z kolekcji świadomie nawiązujących do wystroju przedwojennych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługują mozaiki – są wśród nich tzw. gorseciki – to małe płytki układane jak puzzle, znane z korytarzy przedwojennych warszawskich kamienic. Sprawdzą się też kształty nawiązujące do modernistycznych printów jak np. szewron czy heksagon. Do łazienki modernistycznej idealnie pasują również czarno-białe szachownice – be trudu znajdziemy aktualnie płytki kamienne i ceramiczne w takich kolorach. Nic też nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z bogatej oferty płytek i okładzin kamiennych o ponadstylowym i ponadczasowym wzornictwie, z którego pełnymi garściami czerpią projektanci współczesnych łazienek minimalistycznych. Połączenie bieli i szarości z ciepłym odcieniem beżu nigdy nie wyjdzie z mody, a doskonale wpisuje się w stylistykę modernistyczną. Modernizm uwielbia też kolor ochry – chętnie zestawia go z bielą szarości i czernią. Takie kompozycje kolorystyczne śmiało możemy wykorzystać w łazienkowych akcesoriach i dodatkach. Urządzając łazienkę modernistyczną, nie zapomnijmy o owalnych lustrach!