Młot wyburzeniowy i udarowy – jaki wybrać?
Młoty wyburzeniowe
Młoty wyburzeniowe są wykorzystywane do takich prac, jak kucie i wyburzanie, dzięki czemu znajdują zastosowanie głównie podczas prac rozbiórkowych. Dzięki wykorzystaniu młotów wyburzeniowych możliwe jest sprawne wyburzenie konstrukcji wykonanych np. z betonu oraz skuwanie powierzchni. Obecnie, na rynku można znaleźć liczne modele młotów wyburzeniowych. Wiele z nich prezentuje wysoką jakość, ale warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie modele, jak: SDS-MAX DH10J S-97520 oraz DHH48J S-98524.
Młot wyburzeniowy DHH48J S-98524 to model, który jest wyposażony m.in. w takie funkcjonalności, jak: technologia antywibracyjna (rozwiązanie to zwiększa komfort pracy) oraz efektywnie działający system chłodzenia (dzięki temu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości silnika). Także wyłącznik Lock „ON” umożliwiający pracę bez konieczności ciągłego trzymania przycisku włączającego – pozornie mało znacząca funkcjonalność – w rzeczywistości znacząco ułatwia pracę operatora. Aby zwiększyć zasięg działania, młot został wyposażony w 4-metrowy kabel zasilający.
Jeśli doda się do tego takie atuty, jak system elektronicznej stabilizacji obrotów czy uchwyt Hex pozwalający na prostą wymianę osprzętu, okazuje się, że ten model młota wyburzeniowego cechuje z jednej strony komfort użytkowania, z drugiej zaś – dobra jakość i wysoka moc umożliwiająca pracę przy twardych materiałach (urządzenie to zapewnia energię udaru na poziomie 48J).
Alternatywą dla tego urządzenia jest lekki młot wyburzeniowy SDS-MAX DH10J S-97520, który także posiada większość funkcjonalności typowych dla poprzedniego modelu (np. kabel zasilający o długości 4 metrów czy przycisk z funkcją blokady), lecz cechuje się dodatkowo takimi zaletami, jak np. niewielka waga (urządzenie waży zaledwie 5,5 kg). Urządzenie to w porównaniu z modelem DHH48J S-98524 ma jednak mniejszy poziom energii udaru (10J), dlatego powinno być stosowane głównie podczas pracy z lżejszymi materiałami.
Młoty udarowo-obrotowe
Młoty udarowe cechują się bardziej uniwersalnym charakterem, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno podczas profesjonalnych prac remontowych, jak i mniej skomplikowanych prac domowych. Młoty udarowo-obrotowe służą do kucia w betonie i kamieniu oraz skuwania tynku; mogą być one z powodzeniem wykorzystywane do wiercenia.
Jaki młot udarowo-obrotowy wybrać do pracy? Dobrym rozwiązaniem może być model SDS-MAX RH40 S-97509. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: zapewnia on 2 tryby pracy (wiercenie z udarem lub kłucie) z licznymi możliwościami w zakresie regulacji dłuta. Komfort pracy z tym modelem jest możliwy dzięki niewielkiej wadze urządzenia (jedynie 6,6 kg). Ponadto, model ten posiada kabel zasilający o dł. 4m i sprężynę antywibracyjną. Urządzenie zapewnia moc silnika 1250 W (można używać wierteł o średnicy do 40 mm).
Alternatywę stanowi model SDS-MAX RH40VS S-98510, który także zapewnia wysoki komfort pracy i bezpieczeństwo (podobnie jak SDS-MAX RH40 S-97509, zawiera on: 4-metrowy przewód zasilający, system blokady bezpieczeństwo oraz uchwyt umożliwiający łatwą wymianę osprzętu).
Młot wyburzeniowy i udarowy – jak wybrać? Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jaki wybrać model młota wyburzeniowego lub udarowego?”. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju zadań, jakie są niezbędne do wykonania. Oczywiście, niezależnie od tego, czy potrzebny do zrealizowania danej pracy jest młot wyburzeniowy, czy też udarowo-obrotowy, decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być poprzedzoną rzetelną analizą m.in. takich parametrów, jak: moc silnika, systemy bezpieczeństwa, rozwiązania zwiększające komfort pracy oraz wiele innych.