Montaż płyt gipsowych na stelażu drewnianym
Zdania na temat stelaży drewnianych do regipsów są podzielone. Przeciwnicy podkreślają, że płyty popękają, będą się kruszyły, że konstrukcje aluminiowe są łatwiejsze i szybsze do wykonania, bo przecież po to je wymyślono. Zwolennicy – zarówno inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż płyt gipsowych na stelażu drewnianym, jak i sami wykonawcy – zaprzeczają tym opinią. Podkreślają jednak, że wszystko zależy do zastosowanego materiału i precyzyjnego przeprowadzenia prac – zaczynając od wykonania rusztu drewnianego pod płyty gipsowo-kartonowe, a kończąc na mocowaniu płyt g-k do drewna.
Konstrukcja drewniana pod płyty gipsowe – stelaż drewniany pod g-k z zasadami
Przede wszystkim ruszt drewniany pod płyty gipsowe powinien być wykonany z dobrze wysuszonego (najlepiej komorowo) drewna. Musi być też dobrany do obkładanej powierzchni. Zbyt cienkie łaty drewniane mogą się wyginać i odkształcać pod wpływem ciężaru całej konstrukcji – grubość drewnianych listew do minimum 2 cm. Pamiętajmy także, że im wyższa ściana, tym szerokość elementów powinna być większa. Łaty drewniane pod regipsy przymocowuje się do ścian, sufitu i podłogi za pomocą kołków rozporowych – rozstaw kołków powinien być mniejszy niż 1 m. Jako pierwsze mocuje się elementy poziome. Standardowa szerokość płyt gipsowo-kartonowych to 120 cm, dlatego słupki rozstawiamy co 60 cm – ściana z takim rozstawem będzie odpowiednio sztywna, ale możemy odległość między słupkami zmniejszyć do 30 czy 40 cm. Uwaga! Ruszt drewniany pod płyty gipsowo-kartonowe musi stanowić jedną płaszczyznę. Co jeszcze ważne? Nad otworem niezbędne jest zamocowanie poziomych łat, a później dodatkowych słupków.
Montaż płyt gipsowych na stelażu drewnianym
Kiedy stelaż pod regipsy jest wykonany, możemy przystąpić do montażu płyt. Pamiętajmy, że planując montaż płyt gipsowych na stelażu drewnianym, musimy wziąć pod uwagę, że nie mogą się one łączyć na krawędzi otworu ani na żadnym słupku ograniczającym otwór. Miejsce połączenia płyt należy odsunąć o minimum 15 cm. Płyty na odpowiedni wymiar przycinamy nożem do płyt g-k – najpierw nacinamy je wzdłuż wyznaczonej linii z jednej strony, przełamujemy ostrożnie, po przekręceniu przecinamy karton z drugiej strony. Płyty do drewnianego rusztu montujemy zawsze na mijankę, czyli z przesunięciem spoin – poziome styki muszą być przesunięte względem siebie minimum 40 cm. Okładzinę do stelaża przykręcamy za pomocą wkrętów do drewna, uważajmy jednak, aby łepki nie wystawały poza lico płyty, jednocześnie nie mogą przerwać warstwy kartony. Standardowo wkręty przykręca się co 20-25 cm.
Płyty g-k na stelażu drewnianym – wykończenie spoin
Spoiny powstałe pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi należy zlikwidować. Zaczynamy od ich zagruntowania, następnie wypełniamy je masą szpachlową (nakładamy ją w kierunku poprzecznym do styku płyt), w którą wtapiamy taśmę lub siatkę zbrojącą. Po wyschnięciu pierwszej warstwy masy szpachlowej nanosimy drugą i ją wygładzamy. Po jej wyschnięciu szlifujemy powierzchnię papierem ściernym – połączenie musi być gładkie. Również łebki wkrętów musimy zaszpachlować i przeszlifować.