Nowe Warunki Techniczne obiektów - czy Twój dom je spełnia?
Nowe wymagania dotyczące Warunków Technicznych
Nowy rok 2021 przyniósł długo zapowiadane zmiany w Warunkach Technicznych dotyczące zasad izolacji. Uwzględniono w nich wszystkie podstawowe przegrody budowlane. Przepisy wskazują jakie parametry powinno mieć prawidłowe ocieplenie poddasza, ścian zewnętrznych oraz podłóg posadowionych na gruncie. Nowe wytyczne dotyczą wszystkich obiektów budowlanych o charakterze mieszkalnym, przemysłowym czy użytkowym.
Nie da się ukryć, że nowe przepisy (U) dla przegród. Jest to konsekwencją europejskiej polityki mającej na celu ograniczenia wydobycia paliw kopalnych oraz zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Poprzez wprowadzenie przegród o niższym współczynniku przenikania ciepła w przyszłości nasze domy do ogrzewania będą potrzebowały znacznie mniej energii.
Sprawdzamy właściwości termoizolacyjne przegrody
Warto zaznaczyć, że przepisy obowiązujące od pierwszego stycznia 2021 roku dotyczą tylko obiektów projektowanych. Obejmują także wszystkie budynki, których budowa rozpoczęła się już po tej dacie. Warto jednak w czasie najbliższego remontu lub planach ocieplenia poddasza wełną mineralną wziąć je pod uwagę. O korzyściach płynących z tej decyzji więcej powiemy w dalszej części tekstu.
Jak sprawdzić, czy dany budynek spełnia warunki zapisane w nowych przepisach? Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji, możesz zlecić profesjonalne badanie współczynnika przenikania ciepła dla danego obiektu. Za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych możesz ocenić dokładny współczynnik dla konkretnych przegród. Otrzymasz także informacje dotyczące miejsc, w których występują mostki termiczne i ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz.
Wspomniane badanie jest bardzo kosztowne, a na rynku znajdują się darmowe narzędzie umożliwiające przeprowadzenia takich pomiarów. Jeśli nie wiesz, czy izolacja termiczna dachu w Twoim domu jest konieczna albo przymierzasz się do ocieplenia ścian, możesz skorzystać z aplikacji URSA. Z jej pomocą łatwo można określić, czy budynek spełnia wymagania nowych przepisów. Aplikacja przyda się także podczas projektowania budynku lub obliczania potrzebnej izolacji. Możesz użyć jej także do sprawdzenia, czy zaprojektowany budynek nadal będzie spełniał wymagania określone w nowych Warunkach Technicznych.
Czy warto wykonywać izolację starych obiektów?
Nowe Warunki Techniczne obiektów dotyczące izolacji termicznej przegród wskazują jedynie na nowe budynki. Właściciele starszych obiektów nie muszą uznawać, że nowe przepisy całkowicie ich nie dotyczą. Już samo ocieplenie dachu wełną mineralną czy stworzenie izolacji ścian może przynieść wymierny zysk.
Najbardziej odczuwalnym skutkiem przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych będzie obniżenie kosztów ogrzewania. Mniejsze zapotrzebowanie na węgiel czy gaz ziemny będzie przynosiło wymierne oszczędności każdego roku, podczas gdy inwestycja będzie zaledwie jednorazowym wydatkiem. Ponadto izolacja dachu, ścian czy całego budynku może być współfinansowana przez instytucje państwowe i samorządowe. Istnieje obecnie kilka programów, które przewidują dopłaty na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.
Inne korzyści wynikające z zastosowania wełny mineralnej czy innych materiałów izolacyjnych do termomodernizacji mają aspekt społeczny. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę środowiska naturalnego. Mniejsze spalanie paliw kopalnych to bardziej czyste powietrze w bezpośrednim otoczeniu obiektu. Tworząc izolację termiczną, dbasz przede wszystkim o zdrowie swoje oraz bliskich. Ponadto spada zapotrzebowanie na paliwa kopalne i niszczenie środowiska związane z pozyskiwaniem węgla oraz gazu. Kopalnie odkrywkowe czy pozostałości po procesach przetwarzania powodują nieodwracalne zmiany na naszej planecie. Warto ten czynnik również wziąć pod uwagę rozważając czym ocieplić poddasze.
Izolacja wełną mineralną - skuteczność i uniwersalne zastosowanie
Jednym z materiałów powszechnie wykorzystywanych do izolacji termicznej obiektów jest wełna mineralna. Choć część wykonawców uważa, że najlepiej sprawdza się wełna mineralna do ocieplenia poddasza, z pomocą tego materiału można stworzyć izolacją w innych przestrzeniach budynku. Sięgając po wysokiej jakości produkty URSA, możesz ocieplić także stropodachy, przegrody wewnętrzne czy ściany w budynkach szkieletowych. Oczywiście URSA sprawdzi się również jako wełna na poddasze.
Zaletą stosowania wełny URSA do ocieplenia jest wysoki poziom izolacji termicznej. Mata skutecznie zabezpieczy przed stratami energetycznymi, a także będzie stanowiła dodatkową izolację akustyczną obiektu. Wełna jest ognioodporna, a zapakowana w rolkach także łatwa do magazynowania i transportu. Ocieplenie dachu wełną mineralną jest zalecane z uwagi na jej elastyczność. Maty z łatwością dopasują się do nierówności konstrukcji więźby dachowej. Dzięki temu unikniesz powstawania mostków termicznych czy pustych przestrzeni.