Ochrona na czas remontu
Remont najlepiej przeprowadzić w pustym domu czy mieszkaniu. Jednak zazwyczaj meble już mamy i coś trzeba z nimi zrobić. Można je odpowiednio zabezpieczyć i zostawić w pomieszczeniu, które będzie remontowane albo przestawić do sąsiedniego. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenie nie jest do końca skuteczne. Kurz i brud potrafią wniknąć nawet pod solidną warstwę folii, a podczas remontu ryzyko uszkodzeń jest większe niż tylko pył. Wystarczy chwila nieuwagi i farba z puszki wylewa się na kanapę, a drabina przewraca się na przeszklony kredens. Czasami bezpiecznie jest więc wynieść meble z domu. Garaż, piwnica, komórka czy jakieś pomieszczenie gospodarcze to tylko jedna z opcji. Nowe możliwości stwarzają specjalne magazyny dysponujące osobnymi schowkami, które możemy wynająć na dowolny okres.
ZABEZPIECZENIE PRZED KURZEM I PYŁEM
- Drzwi przeciwpyłowe zamiast folii
To doskonała opcja, gdy meble przenosimy do sąsiedniego pomieszczenia. Szczególnie warto wynieść z remontowanego wnętrza drobne delikatne przedmioty i bibeloty. Drzwi zabezpieczamy grubą folią, którą po prostu zawieszamy na futrynie i oklejamy taśmą. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewni ona całkowitej szczelności, a jedynie nieco ograniczy przedostawanie się pyłu z remontowanego pomieszczenia. Gdy remont odbywa się we wnętrzu przechodnim lub takim, w którym nie ma zamontowanych drzwi, poleca się specjalne kurtyny przeciwpyłowe z zamkiem błyskawicznym, które zagwarantują zdecydowanie lepszą ochronę niż folia. Drzwi przeciwpyłowe to produkt wykonany z wytrzymałej i nieprzepuszczającej pyłów specjalnej folii LDPE (to polietylen o niskiej gęstości). Kurtynę do drzwi montuje się z trzech stron na ścianie: pod sufitem oraz po obu bokach wokół framugi drzwiowej, a następnie rozwija w dół. To również bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy do pomalowania sufit. Kupując drzwi przeciwpyłowe, w komplecie dostajemy taśmę i nożyk, czyli niezbędny zestaw, by we własnym zakresie zamontować kurtynę.. Można ją równie szybko rozłożyć, co złożyć. Jest to produkt wielokrotnego użytku, więc po oczyszczeniu drzwi przeciwpyłowe można przechować do czasu kolejnego remontu.
- Tapicerka szczególnie narażona
Na czas remontu meble tapicerowane warto nie tylko wynieść do innego pomieszczenia, ale też przykryć folią. Pamiętajmy jednak, że zwykła, cienka folia malarska może okazać się niewystarczająca. Z pomocą przychodzą natomiast specjalne folie budowlane wykonane z grubszego tworzywa, które z łatwością można skleić taśmą. Do zabezpieczania najbardziej eksploatowanych powierzchni wykorzystywana jest folia ochronna LDPE. Najczęściej dostępna jest w postaci rękawów lub półrękawów. Jest ona bardzo odporna na rozerwanie, rozciąganie, a także niekorzystne warunki atmosferyczne, co może mieć znaczenie, gdy kanapy lub fotele będziemy chcieli wystawić na taras. Pamiętajmy, żeby przykryć szczelnie każdy fragment mebla, nóżki można owinąć cieńszą folią np. stretchem.
- Lampy pod ochroną
Większość prac renowacyjnych sprawia, że kurz osiada wszędzie, wdziera się też w różne zakamarki. Bardzo dokładnego osłonięcia wymagają między innymi żyrandole i lampy, których nie demontujemy na czas remontu i które później najtrudniej jest umyć. Delikatne klosze np. tkaninowe najlepiej zdjąć – do ich zabezpieczenia świetnie nadaje się zwykła folia malarska, ale też można do tego celu wykorzystać np. worki na śmieci. Dla bezpieczeństwa warto też wykręcić żarówki. Do osłonięcia elementów niezdejmowanych świetnie nadaje się cienka, przylegająca warstwa folii stretch, którą szczelnie owijamy każdy fragment żyrandola. Aby folia utrzymała się na miejscu, użyjmy papierowej taśmy klejącej.
BEZPIECZNY TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE
- Uwaga na instrumenty muzyczne, AGD i elektronikę
Sprzęty RTV i AGD wyjątkowo nie lubią pyłu. Już nawet niewielka ilość unoszącego się w powietrzu przez dłuższy czas kurzu może na stałe zniszczyć urządzenia elektroniczne. Mniejsze sprzęty najlepiej spakować do pudeł i starannie okleić. Większe warto zabezpieczyć nie tylko przed kurzem, ale też przed mechanicznymi uszkodzeniami. Szczególną czujnością należy się wykazać podczas zabezpieczenia instrumentów muzycznych – te konieczne należy trzymać w futerałach, które można okleić folią lub spakować w pudła czy pojemniki. Jednak co zrobić z tak dużym i wrażliwym na wszelkie mechaniczne uszkodzenia instrumentem jak pianino? Pozostawienie go w pomieszczeniu remontowanym może sprawić, że nabierze on szkodliwej wilgoci – w ten sposób uszkodzi się nie tylko obudowa, ale i mechanizm muzyczny. Przewożenie jest z kolei kłopotliwe – pianina nie możemy rozkręcić, musi być transportowane w całości. Jakikolwiek wypadek przy transporcie lub przenoszeniu może rozstroić instrument, a w najgorszym przypadku zniszczyć go. Dlatego też do zabezpieczenia skrzyni instrumentu powinniśmy użyć takich materiałów jak tektura i gąbki, które dobrze ochronią sprzęt. Warto też dodatkowo owinąć go specjalną folią. Na potrzeby transportu pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu klapy, pod którą mieszczą się klawisze. By zminimalizować ryzyko otwarcia i np. urwania, pomyślmy o zaklejeniu jej taśmą klejącą.
- Gdy niezbędny jest transport
Meble można przewozić złożone lub rozłożyć je na części składowe. Złożone zajmują więcej miejsca, ale transport zajmuje mniej czasu. Rozłożone z kolei znacznie łatwiej zabezpieczyć – wystarczy owinąć każdy element folią bąbelkową i folią stretch. Jeśli decydujemy się na przewożenie złożonych mebli, to wymaga to nieco większej uwagi. Przede wszystkim niezbędne jest zabezpieczenie rogów mebli oraz ich nóg. Do tego celu możemy wykorzystać karton, gąbkę lub folię bąbelkową. Po zabezpieczeniu newralgicznych elementów należy owinąć całe meble folią bąbelkową i folią stretch. Bardzo ważne jest także wykorzystanie odpowiedniego pojazdu. Samochód, w którym będziemy przewozić meble, powinien umożliwić nam dobre zakotwiczenie ich w miejscu, dzięki czemu unikniemy ich przesuwania się w czasie transportu, co może prowadzić do ich uszkodzenia.
- Hotel dla twojego dobytku
Może się zdarzyć, że podczas remontu wymieniamy meble na nowe, a stare chcemy zostawić na przyszłość. Warto wtedy skorzystać ze specjalnego magazynu. To u nas stosunkowo nowa usługa, która bardzo często nie sprowadza się wyłącznie do bezpiecznego przechowania dobytku w wyznaczonym miejscu, ale obejmuje również wiele dodatkowych usług. Zwykle można liczyć na przykład na odebranie mienia z innego, wyznaczonego miejsca, odpowiednie zabezpieczenie wszystkich przedmiotów oraz przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Mamy też całkowity dostęp do magazynowych rzeczy (zwykle w wyznaczonych godzinach), więc możemy samodzielnie skontrolować, czy są one bezpiecznie przechowywane. Możliwe jest również długoterminowe magazynowanie, przy którym można liczyć na korzystną ofertę cenową.