Odpady w estetycznym porządku
Współczesny styl życia sprawia, że każdy codziennie wytwarza duże ilości śmieci. Do koszy trafiają pojemniki po napojach, jogurtach, tacki i plastikowe opakowania po owocach, warzywach, wędlinach czy mięsie. Nie brakuje też opakowań papierowych czy szklanych. Rocznie na każdego z nas przypada ok. 360 kg odpadów. Dążenia proekologiczne, a także przepisy i potrzeba utrzymania czystości sprawiły, że większość odpadów dzielimy na określone rodzaje. To zadanie ułatwiają nam nie tylko dostarczane przez firmy odbierające odpady worki czy zbiorniki umieszczone w altanach śmietnikowych. Z myślą o porządkowaniu śmieci produkowane są także różnorodne pojemniki do użytku domowego, które sprawdzają się lepiej niż tradycyjny kosz na śmieci.
DYSKRETNIE I POD RĘKĄ
Pomieszczeniem, w którym przyjęło się umieszczać kosz na śmieci, jest kuchnia. Taka lokalizacja wynika w dużym stopniu z tego, że podczas przygotowywania posiłków produkujemy najwięcej odpadów. Znaczenie ma usytuowanie tego pomieszczenia – najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych. Tu też są szafki, w których można schować kosz na śmieci. Za najbardziej funkcjonalne uznaje się jego umieszczenie w szafce pod zlewozmywakiem. Okolice zlewu to „serce” strefy roboczej i zaplanowanie tam miejsca na odpady będzie najbardziej ergonomiczne. Kosz pod zlewem jest podczas kuchennych prac zawsze pod ręką – łatwo do niego wrzucić odpady organiczne czy opakowania wykorzystywanych produktów. Jednocześnie jego schowanie za drzwiami sprawia, że sprzed naszych oczu znikają mało estetyczne odpady. Wyizolowanie tam aneksu śmietnikowego służy też zachowaniu higieny – resztki nie mają w tym miejscu kontaktu z kuchennymi sprzętami czy naczyniami.
ODPADKI ORGANICZNE POD KONTROLĄ
Do najbardziej kłopotliwych należą śmieci, których rozkład następuje bardzo szybko – resztki jedzenia, zwiędłe kwiaty czy przeterminowana żywność wymagają szybkiego usunięcia. Dlatego planując sposób segregacji domowych odpadów, warto pamiętać, że wymagają one specjalnego potraktowania. Najlepiej przeznaczyć na nie niezbyt duży pojemnik z pokrywą, który będziemy często opróżniać. Warto wziąć pod uwagę montaż niewielkiego pojemnika w blacie. Ułatwi on sprawne usuwanie odpadów organicznych podczas przygotowywania posiłków – to do niego trafią obierki czy resztki jedzenia po posiłkach. Jeśli fundusze na to pozwalają, dobrym wyborem będzie zakup młynka.
DO JAKIEJ SZAFKI
Dzisiaj oprócz typowego kosza na tzw. odpady zmieszane, jeśli miejsce na to pozwala, pod zlewem najlepiej zaplanować kilka pojemników służących do segregacji śmieci. Coraz częściej to rozwiązania systemowe. Są one wygodne w użyciu, a przy tym służą oszczędzaniu przestrzeni, która dzięki nim jest pod zlewem wykorzystana optymalnie, szczególnie jeśli zostanie zaprojektowana. Zanim wybierzemy system, wymierzmy szerokość szafki – zestawy są najczęściej dostosowane do szafek o szerokości 60 cm, chociaż są też sortowniki przeznaczone do węższych szafek projektowanych pod zlewozmywaki jednokomorowe. Ciekawą propozycją są kosze przeznaczone do stref narożnych.
ZESTAW NA MIARĘ
Zestaw tworzą kosze o różnej pojemności, zazwyczaj 15, 10 i 5-6 litrów. Najmniejszy warto wykorzystać na odpady organiczne lub zmieszane, dobrym wyborem będzie model z filtrem, który ułatwia wydostawanie się zapachów. W systemie mogą być 2, 3 lub 4 komory. Dwukomorowe są idealne do mniejszych szafek czy też do takich, których wnętrze zajmują młynek do odpadów, podgrzewacz wody czy zestaw odpływowy. Oprócz liczby koszy musimy też zdecydować się na sposób otwierania szafki – najczęściej do koszy dostajemy się, otwierając drzwi skrzydłowe lub poprzez wysunięcie frontu. Planując sortowniki, wybierzmy modele z przykrywami, co ułatwi utrzymanie higieny w szafce zlewozmywakowej. Pojemniki mogą być wyposażone w jedną pokrywę mocowaną do boków szafki, która spełnia także funkcję półki. Niektóre zestawy mają dodatkowe pojemniki określane jako kuwetki przeznaczone na akcesoria do czyszczenia czy płyn do mycia naczyń.
WYGODNE I PRAKTYCZNE
Pojemniki można po prostu wstawić do szafki z drzwiami skrzydłowymi, jednak znacznie bardziej funkcjonalne będą szuflady z systemem wysuwnym lub wysuwno-uchylnym, co ułatwia dostęp do każdej z komór. Najczęściej stosuje się sortowniki ustawiane w szufladzie. Tworzą je komory, do których wstawione są kubły, a jeśli ich nie ma w komplecie, to wykorzystujemy worki na śmiecie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie sortowników na specjalnej tacce, zapobiega ona ich przesuwaniu się, a przy tym ułatwia utrzymanie szafki w czystości. Do funkcjonalnych należą szuflady z koszami osadzonymi w komorze mocowanej do frontu szafki i poruszającej się na prowadnicach.
KOSZE NA ODPADY
Nawet jeśli nie mamy możliwości zastosowania nowoczesnych segregatorów, to i tak postarajmy się o sortowanie domowych odpadów. Najprostszym sposobem ich porządkowania będzie ustawienie w szafce zlewozmywakowej tradycyjnych kubłów. Ułatwieniem będzie zróżnicowanie kolorystyczne worków. Istotna jest ich adekwatna do wielkości koszy pojemność. Worki powinny być na tyle duże, by wypełniały nie tylko wnętrza pojemników, ale też wywijały się na ich zewnętrzną stronę. Dzięki temu łatwiejsze będzie utrzymanie kubłów w czystości.
GDY MIEJSCA JEST MAŁO
Nie zawsze mamy możliwość ustawienia pod zlewem kilku koszy, miejsce to może być w zajęte przez różnorodne urządzenia czy elementy instalacyjne, które dodatkowo utrudniają do niego dostęp. Wtedy dobrym pomysłem będzie montaż kosza na drzwiach szafki zlewozmywakowej. Kosz usytuowany na wewnętrznej stronie drzwi skrzydłowych jest bardzo łatwo dostępny. Najlepiej wybrać model z pokrywą, dzięki czemu przy otwieraniu szafki wnętrze kosza nie będzie wyeksponowane. Drugie skrzydło drzwi warto zagospodarować na pojemnik do przechowywania torebek foliowych, które możemy wielokrotnie wykorzystać.