Ogród w stylu angielskim. Top 3 rośliny, które nadadzą Twojemu ogrodowi angielski styl
Czym wyróżnia się ogród w stylu angielskim?
Dominująca zieleń traw, delikatna biel przenikająca się z pastelowym różem, a to wszystko doprawione ognistą mieszanką czerwieni i fioletu. To pierwsze wrażenia wizualne, jakie pojawiają się przed oczyma po spojrzeniu na ogród w stylu angielskim. Kolejne przywodzą zaś wrażenie niezwykłej spójności oraz naturalnego bogactwa przyrody, bez żadnych wymuszonych, sztucznie wkomponowanych elementów. W angielskim stylu nie ma bowiem na nie miejsca.
Po okresie mody na „sztywne”, geometryczne kształty, ogrody angielskie wróciły do korzeni, akcentując swą subtelność oraz naturalny charakter. Dlatego też rolę zdobień pełnią tu zachwycające zakątki różane, wielobarwne rabaty i łąki kwietne oraz liczne pnącza, pokrywające ceglane murki lub zmurszałe rzeźby. To z tych właśnie względów ogrody w stylu angielskimepatują romantyzmem oraz stwarzają okazję do prywatności i odizolowania od osób postronnych.
1. Róża – numer jeden w angielskim stylu
Niezwykłą aurę ogrodu wykonanego w omawianym stylu tworzy bujna, bogato występująca roślinność. Jej dobór jest wysoce elastyczny i nie sprowadza się wyłącznie do rodzimych, angielskich gatunków. Istnieje jednak pewna grupa roślin, których w angielskim stylu po prostu nie może zabraknąć. Wśród nich dominującą rolę odgrywają bez wątpienia róże. Te zachwycające niemal na całym świecie kwiaty, mogą przybierać różny wygląd bądź też osiągać zróżnicowaną wysokość. Niezależnie jednak od gatunku – romantyczne, różane zakątki niemalże definiują angielski styl. W jaki sposób możesz je wykorzystać w swoim ogrodzie? Otóż kwiaty te mogą posłużyć do zakładania barwnych rabat, okrywania niezagospodarowanego terenu lub też ozdoby stałych konstrukcji, takich jak drzwi wejściowe czy furtki.
2. Budleja Dawida – interesująca dekoracja ogrodu
Kolejną rośliną, która pomoże Ci stworzyć ogród w stylu angielskim, jest Budleja Dawida. Wystarczy jedynie spojrzeć na przedstawiające ją zdjęcie, aby przekonać się, jak bardzo pasuje ona do klimatu, stwarzanego przez angielski styl. Ta interesująca, barwna roślina, występuje w różnych formach oraz wariantach kolorowych, co dodatkowo czyni ją nieodłącznym elementem omawianych ogrodów. Oprócz dużych, podłużnych kwiatostanów z licznymi kwiatami w najprzeróżniejszych kolorach, jej cechą charakterystyczną jest to, iż przyciąga chmary motyli, co dodatkowo potęguje unikalny klimat ogrodu. Umieszczona w dzikich zakątkach czy wokół zbiorników wodnych, stworzy wyjątkowy i romantyczny klimat.
3. Bluszcz pospolity – obowiązkowa pozycja w angielskim ogrodzie
Tę roślinę zna niemal każdy. Imponująco długie pnącze, rozwijające się w niektórych przypadkach nawet na kilkanaście metrów, stanowiło bądź też nadal stanowi jedną z popularniejszych roślin domowych. Nie do przecenienia rolę odgrywa jednak również w ogrodzie w stylu angielskim, stanowiąc bez wątpienia jego obowiązkową pozycję. Długie pnącze możesz wykorzystać do ozdoby murków czy też innych powierzchni, jakie posiadasz w swoim ogrodzie. Ponadto efektownie prezentuje się ono również porastając pnie drzew, a w mało nasłonecznionych miejscach może także pełnić rolę brakującego trawnika. Powyżej wymienione zostały jedynie najbardziej charakterystyczne rośliny dla angielskiego stylu. Zróżnicowanych gatunków kwiatów bądź krzewów, które możesz wykorzystać do ozdoby swojego ogrodu, jest dużo więcej. Nagietek lekarski, czarnuszka damasceńska, jaśminowiec wonny, popularny dąb. Możliwości jest mnóstwo. Im bardziej kolorowo i naturalnie, tym bardziej Twój ogród przybierze unikalny, angielski styl.