Opaski okienne i drzwiowe – materiały, formy, sposoby wykonania
We współczesnych domach wykonanie opasek okiennych i drzwiowych jest znacznie łatwiejsze niż to było w przeszłości. Obecnie najczęściej wykonuje się je z płytek klinkierowych lub z gotowych bardzo lekkich profili styropianowych. Wykorzystuje się także profile wykonane z miękkich wapieni i piaskowca.
Opaski okienne i drzwiowe – detal z historią
Zdobienie okien lub drzwi wejściowych opaskami, podokiennikami i nadokiennikami, czyli naczółkami ma bardzo długą tradycję. Stosowano je zarówno w pałacach, dworach, jak i domach znacznie uboższych – mieszczańskich kamienicach, a także wiejskich chałupach. W dawnych budynkach były to często elementy konstrukcyjne ściany, dlatego wykonywano je z materiałów nośnych: odpowiednio obrobionych kamieni, cegieł lub drewnianych belek czy bali. Opaski okienne i drzwiowe modelowano także w grubym tynku, a także stosowano misternie rzeźbione drewniane elementy, które świadczyły o kunszcie ciesielskim.
Opaski okienne i drzwiowe – ozdoba elewacji
Wystające poza lico muru obramienia okien oraz drzwi sprawiają, że dom wygląda oryginalnie i ma swój indywidualny styl. Ich umiejętne rozmieszczenie wpływa również korzystnie na proporcje budynku. Opaski okienne są też sposobem tworzenia odpowiednich proporcji elementów na elewacji. Jeśli okno jest zbyt małe, opaska optycznie je powiększy, jeśli zbyt niskie, profil zamontowany jedynie nad oknem, optycznie je podwyższy. Opaski mogą służyć podkreśleniu kształtów okien i drzwi wejściowych. Za pomocą profili można podkreślić zarówno okna o bardzo prostych kształtach, jak i te wyszukane – okrągłe, rozetowe czy podzielone szprosami. Można je wykonać w tym samym kolorze co ściana – wówczas są bardziej delikatnym akcentem. Jeśli nadamy im kolorystykę skontrastowaną z barwą ściany, wtedy taka rama okna lub drzwi jest bardziej wyrazistym akcentem ściany. Proste listwy i dekoracyjne profile mogą też tworzyć reprezentacyjne trójkątne tympanony lub łuki umieszczone nad oknem lub drzwiami wejściowymi.
Opaski okienne i drzwiowe – rola funkcjonalna
Obramienia okien i drzwi mogą też spełniać funkcje ochronne, na przykład nadokienniki w formie mocno wysunięte przed lico ściany, mogą tworzyć minidaszek, chroniąc okno lub skrzydło drzwi przed wodą spływającą po ścianie. Mocniej wysunięta opaska pomoże też ukryć skrzynkę do montowania żaluzji zewnętrznej. Szerokie obramienie drzwi wejściowych wykonane na przykład z klinkierowych czy gresowych płytek może także chronić ścianę w strefie wejścia przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Opaski okienne i drzwiowe ze styropianu
Dużą popularnością cieszą się mało kosztowne oraz łatwe do zamontowania listwy styropianowe wykorzystywane do wykonywania opasek okiennych i drzwiowych – możemy skorzystać z gotowych profili styropianowych lub zamówić indywidualną opaskę. Produkuje się je przede wszystkim z twardego, samogasnącego styropianu. Aby można je było stosować na zewnątrz budynku, muszą być wzmocnione siatką zbrojącą z włókna szklanego i wykończone mineralną masą szpachlową. Poza styropianem listwy wykonuje się z pianki poliuretanowej pokrytej folią z PVC i farbą lub tworzywo, którego podstawowym składnikiem jest granulat silikatowy. Opaski okienne i drzwiowe nie są drogie, nie obciążą więc zbytnio budżetu.
zdjęcie tytułowe: Decor System