Oświetlenie przenośne na naszych stołach i biurkach.
Lampki stołowe o niewielkich gabarytach są tu idealnym rozwiązaniem dla zapewnienia światła „sączącego się” ze źródła LED-owego o małej mocy. Do lampek posiadających delikatną konstrukcję, możemy zaliczyć serię lampek ZYTA E14 dostępnych w odmianach WHITE, YELLOW i CAT. Do każdej z nich polecamy źródło UZO LED z trzonkiem E14 o mocy pobieranej tylko 1,3W. UZO możemy wybrać w barwie światła WW - czyli ciepłej lub NW - czyli neutralnej białej oraz w osłonie przeźroczystej lub mlecznej. Jeżeli ktoś potrzebuje mocniejszego światła to do dyspozycji ma źródła LED E14 o nazwie ULKE LED lub VELA LED z dostępnymi mocami 4W; 6W lub 8W – barwa światła również do wyboru WW lub NW.
Pozostając w letnim klimacie wieczornego odpoczynku, zwracam Państwa uwagę na proste w formie, a tym samym eleganckie oprawy stołowe AMOR E14, IMBIR E14, TOPIK E14.
AMOR E14 jest to lampka wykonana z ceramiki o ozdobnej powierzchni, która nawiązuje do wzoru na kloszu. Klosz jest wykonany z tkaniny wzmacnianej tworzywem sztucznym ze wzorem plecionki, dzięki któremu możemy uzyskać efekt światła sprawiającego wrażenie dwuwarstwowego światłocienia.
IMBIR E14 również wykonana jest z ceramiki, jednak w tym wypadku szkliwiona, gładka powierzchnia daje lustrzany efekt na białej podstawie. Dzięki temu światło odbija się, rozświetlając przestrzeń wokół. Jednocześnie klosz , udekorowany symetrycznymi wzorami , wprowadza kolorowe akcenty.
TOPIK E14 łączy ceramiczną podstawę, ozdobioną ciemnymi wzorami, z gładkim jasnym kloszem wykonanym z tkaniny wzmacnianej tworzywem sztucznym. Klasyczne zestawienie ciemnej podstawy i jasnego klosza sprawia, że lampka znakomicie komponuje się z każdym otoczeniem.
W zależności od potrzebnej ilości światła, w lampkach możemy zastosować każde z powyżej opisanych źródeł światła LED z gwintem E14: UZO, ULKE jak i VELA.
Drugą grupą lampek przenośnych, które chciałbym Państwu przybliżyć, są te z wbudowanymi źródłami światła LED.
Te tzw. lampki biurkowe mają specyficzną konstrukcje pozwalającą dotrzeć z dystrybucją światła do powierzchni, na której wykonujemy czynności wzrokowe, pracę wymagającą skupienia, a tym samym wyższych poziomów natężenia światła niż w czasie relaksu.
Obecnie lampki biurkowe to nie tylko źródło oświetlenia, to także zestaw narzędzi zaprogramowanych na optymalne wykorzystanie energii świetlnej do różnych potrzeb. Naświetlę to Państwu na przykładach lampek PLATON, DEBRA, BINAR, RAGAS oraz SAMUEL. Wszystkie one mają kilka wspólnych cech, jeśli chodzi o konstrukcję. I tak postawa jest dość duża, zazwyczaj plaska i w każdym przypadku jest odpowiednio dociążona. Lampka nie może mieć tendencji do wywracania się czy chwiania po potrąceniu. Również powierzchnia styku z blatem musi gwarantować odporność na ślizganie. Dzięki obciążeniu podstawy, środek ciężkości będzie znajdował się w dolnej części lampki, a całość zachowa stabilność nawet przy daleko wysuniętej od podstawy części świecącej.
Kolejnym elementem wspólnym jest ramię lampki, pozwalające umieścić część świecącą nad właściwym miejscem, nie przesuwając przy tym podstawy. Mamy możliwość wyboru wśród dwóch różnych konstrukcji wysięgnika; jedną stanowi płaskie ramie zamocowane na przegubach umożliwiających zmianę konta nachylenia części świecącej (np. RAGAS) lub drugą - bardziej elastyczną i giętką, pozwalającą kierować światło w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem (np. SAMUEL).
Kolejnym wspólnym punktem konstrukcji jest element świecący, który różniąc się wyglądem zewnętrznym w poszczególnych modelach, zachowuje wspólną cechę rozłożenia świecenia na dużej powierzchni klosza. Pozwala to unikać efektu olśnienia, czyli niewygody widzenia, gdy oko nasze napotka bardzo jaskrawą małą powszechnie świecącą tak, jak to miało miejsce chociażby przy użyciu w lampkach biurkowych żarówek halogenowych. Przy okazji warto zaznaczyć, że temperatura w najcieplejszych miejscach dobrych lampek biurkowych LED nie przekracza 35°C, co jest absolutnie bezpieczne dla użytkownika.
Indywidualną cechą poszczególnych modeli jest ich kolorystyka oraz sterowanie.
I tak SAMUEL to lampka LED o mocy maksymalnej 9W, dostępna w kolorach białym lub czarnym. Włączana i wyłączana czujnikiem dotykowym. Posiada funkcję płynnej regulacji intensywności świecenia. Emituje światło o barwie 4200K, którego wskaźnik odwzorowania barw jest bardzo wysoki i wynosi 91 na 100.
RAGAS LED dysponuje również mocą maksymalną 9W i jest dostępny w kolorze białym lub czarnym.
Ma wbudowany panel sterowania, podzielony na sekcje, które odpowiadają za:
· włączane i wyłączenie lampki czujnikiem dotykowym;
· zmianę intensywności świecenie (3 poziomy do wyboru);
· zmianę barwy światła WW-NW-CW (ciepła, neutralna, zimna);
· kontrolę zegara wskazującego godzinę na wyświetlaczu;
· funkcję wyłącznika czasowego wyłączającego lampkę po 15, 30 lub 45 minutach.
PLATON LED ma moc maksymalną 6,5W. Jest oferowany w kolorach srebrnym i czarnym. Minimalistyczny panel dotykowy pozwala włączać i wyłączać lampkę, zmieniać jej intensywność świecenia liniowo, a także zmieniać skokowo barwy światła WW-NW-CW (ciepła, neutralna, zimna).
Te same funkcje posiada BINAR LED o mocy maksymalnej 7W. Wyróżnikiem tej lampki jest bardzo oryginalny kształt jej podstawy.
Kolejną lampką, która szuka swojego biurka jest DEBRA LED. Przy mocy maksymalnej 7W wyróżnia się bardzo praktycznym wzornictwem oraz pastelową kolorystyką wykonania.
Panel sterowania daje możliwość:
· włączania i wyłączania czujnikiem dotykowym oświetlenia głównego lampki,
· regulacji jasności świecenia światła głównego skokowo lub liniowo,
· nastawienia barwy światła WW-NW-CW (ciepła, neutralna, zimna),
· włączania i wyłączania dodatkowego oświetlenia nocnego umiejscowionego na przyborniku.
Wszystkie wymienione lampki biurkowe LED są dostarczane z zasilaczami w komplecie.
Mam nadzieję, że te kilka słów opisu przybliży Państwa do właściwego wyboru lampek biurkowych tworzących miłą atmosferę, jak i lampek biurkowych wspomagających pracę młodzieży szkolnej i dorosłych.
Prezentowane modele to tylko namiastka bogatej oferty marki STRÜHM.