Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić z głową?
Oszczędne podlewanie ogrodu – czy jest ono możliwe?
Przeciętny Polak na nawadnianie ogrodu przeznacza blisko 1200 l wody na każdy 1 metr kwadratowy rocznie. W przypadku większych powierzchni, ilość zużytej cieszy niebotycznie wzrasta, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wysokie temperatury i ocieplający się klimat. Tymczasem istnieje prosty sposób podlewania ogrodu, pozwalający zaoszczędzić nawet do 70% zużytej wody. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest ekonomiczne nawadnianie. Mimo iż na pierwszą myśl może ono kojarzyć się z kolejnym, modnym trendem, pociąga za sobą daleko idące korzyści – zarówno dla środowiska, jak i portfela. Na czym polega oszczędne nawadnianie trawnika?
Zdj. 1. Aby podlewanie było ekonomiczne, rośliny należy nawadniać rzadziej, ale obficie.
Podstawowe zasady ekonomicznego podlewania
Wbrew pozorom, ekonomiczne nawadnianie ogrodu nie musi wiązać się kosztami montowania specjalnych instalacji. Mało tego, proces ten jest często dużo łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Na czym on polega? Otóż o jego powodzeniu decyduje kilka, szybko wchodzących w nawyk zasad. Najważniejsze znaczenie ma częstotliwość podlewania. Aby było ono ekonomiczne, rośliny należy nawadniać rzadziej, ale obficie. Dzięki temu woda znacznie lepiej wniknie do korzeni. Nie bez znaczenia jest także pora nawadniania trawnika. Aby zwiększyć jego efektywność, swój ogród podlewaj ranem lub późnym wieczorem. Temperatura i prędkość wiatru są w tym czasie najniższe, dzięki czemu będziesz mógł ograniczyć straty wody na skutek parowania. Podobny efekt osiągniesz także przez ściółkowanie gleby oraz wymieszanie jej z obornikiem lub kompostem.
Pozyskiwanie wody opadowej
Najbardziej efektywną metodą ekonomicznego podlewania ogrodu jest wykorzystywanie do tego odzyskanej wody deszczowej. Mimo iż może wydawać się nieco uciążliwe, pociąga za sobą szereg istotnych korzyści – nie tylko w aspekcie finansowym, ale przede wszystkim dla prawidłowego rozwoju roślin. W jaki sposób? W przeciwieństwie do twardej, czyszczonej chemicznie wody kranowej, deszczówka wzbogacona jest w szereg substancji odżywczych. Dodatkowo latem posiada dość wysoką temperaturę, co nie stanowi zbędnego stresu dla roślin. W jaki sposób gromadzić wodę z deszczu?
Najprostszym sposobem jest podstawienie beczki lub innego pojemnika pod ujście rynny. Zbierając wodę opadową z dachu, zapewni Ci on optymalną ilość cieczy, niezbędną do nawodnienia ogrodu. Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, są podziemne zbiorniki na deszczówkę. Ich minusem jest jednak to, że obniżają jej temperaturę. Stąd decydując się na taką instalację – wypompuj wodę nieco wcześniej i pozostaw ją na kilka godzin w słońcu.
Zdj. 2. Najbardziej efektywną metodą ekonomicznego podlewania ogrodu jest wykorzystywanie do tego odzyskanej wody deszczowej.
Oszczędne systemy nawadniania
Podlewanie ogrodu ręcznie – za pomocą konewki czy węża ogrodowego – jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Jednocześnie jednak - najmniej efektywnym. Co prawda rośliny dostają w ten sposób dużo wody, jednak znaczna jej część jest przy tym rozprowadzana losowo i marnowana. Sposobem na uniknięcie tego problemu są zaawansowane systemy nawadniania. W ich przypadku woda doprowadzona jest do roślin za pośrednictwem zraszaczy lub linii kroplujących. Nawadnianie kropelkowe jest niezwykle precyzyjne. Dzięki temu, że woda powoli sączy się w pobliżu roślin, może być przez nie na bieżąco wykorzystywana, co zmniejsza jej straty. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pracy, szczególnie, gdy posiadasz duży ogród lub rośliny wymagające częstego podlewania.
Nawadnianie kropelkowe, profesjonalne zraszacze pulsacyjne, węże ogrodowe – sposobów na podlewanie roślin jest dużo. Przystępując do tej czynności, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Pozwolą Ci one zminimalizować straty wody, co korzystnie wpłynie nie tylko na Twoje finanse, ale także środowisko naturalne.
Czytaj także poradnik o montowaniu hamaków ogrodowych.