Panelowe przesłony okienne – jak wykonać i zamontować zasłony panelowe
Dekoracja okna w postaci zasłon panelowych nie jest zbyt trudna do wykonania. Składają się one z podłużnych pasów materiału, które poruszają się w lewo i w prawo dzięki specjalnym szynom zamocowanym do ściany ponad oknem lub do sufitu. Do ich wykonania mogą być użyte różne tkaniny – lniana, wiskozowa, bawełniana, poliestrowa, a także włókniny, folie i tkaniny z włókna szklanego. Zasłony panelowe dostępne są w ogromnej liczbie wzorów i barw. Łatwo je zatem dopasować do wystroju domu, gabinetu lub biura.
Gdzie stosować zasłony panelowe
Przesłony pozwalają wygodnie regulować nasłonecznienie pomieszczeń oraz ograniczają ich nagrzewanie w okresie letnim – warto więc je zastosować do przesłonięcia okien usytuowanych od południa czy zachodu. Pasy mogą zachodzić na siebie i w ten sposób zmniejszać przejrzystość przesłony. Ich działanie jest podobne jak w przypadku rolet okiennych typu noc-dzień. Panele japońskie można stosować zarówno do niewielkich okien, jak i do wielkoformatowych przeszkleń – na przykład przesuwnych drzwi tarasowych. Ze względu na swój wertykalny charakter zawsze optycznie podwyższają wnętrze, warto więc zastosować je tam, gdzie chcemy je podwyższyć. Zasłony panelowe można również instalować z daleka od okien. Bywają wykorzystywane do podziału pomieszczeń na strefy. Pełnią tym samym funkcję łatwych do przesuwania parawanów lub inaczej mówiąc – ruchomych ścianek działowych. Ze względu na swoją ascetyczną formę doskonale sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych czy stylizowanych na japoński orient.
Budowa zasłon panelowych
Głównym elementem paneli są pionowe pasy tkaniny podwieszone do prowadnic zwanych szynami. Panele japońskie mają szerokość 40, 60,100 lub 120 cm. Ich wysokość dostosowywana jest do wysokości okna. Szyny mają długość do 350 cm i są zrobione z lekkiego, trwałego aluminium. Niektórzy producenci oferują szyny w dowolnym kolorze z palety RAL, co pozwoli je zharmonizować z osłoną. Zazwyczaj system poruszania jest dwubieżny – tworzy go szyna z dwoma torami, ale wykorzystuje się nawet pięciobieżne – szynę z pięcioma torami. Odpowiednio zestawiając profile szynowe można skonstruować nawet przesłony siedmiobieżne. Pasy są połączone z szynami za pośrednictwem tak zwanych wózków, wyprodukowanych z plastiku lub aluminium. Tkanina jest podczepiona do wózka dzięki taśmie rzepowej, co sprawia, że w razie potrzeby łatwo można ją odczepić i przyczepić ponownie. W dolnej części każdego z pasów znajduje się metalowy profil, który go dociąża i utrzymuje w wyprostowanej pozycji. Liczba paneli na jednej szynie wynosi zazwyczaj od 3 do 10. Do obsługi przesłon służy specjalny drążek lub cięgno sznurkowe. Możliwe jest także uzbrojenie przesłon w napęd elektryczny sterowany pilotem lub włącznikiem ściennym.
Rodzaje zasłon panelowych
Oferowane rodzaje przesłon panelowych różnią się sposobem poruszania paneli:
- przesuwane swobodnie – nie mają u góry kątowników zabierakowych, więc każdy panel poruszamy oddzielnie posługując się drążkiem;
- przesuwane razem – ich wózki mają kątowniki zabierakowe. Przesuwając jeden panel, automatycznie pociągane są wszystkie kolejne. Tu do obsługi można zamiast drążka używać cięgna sznurkowego, albo korzystać z napędu elektrycznego;
- wygięte poziomo – mają wózki z kątownikami zabierakowymi. W odróżnieniu od prostych prowadnic ich szyny mogą być wygięte. Minimalny promień wygięcia to 100 cm. Dzięki temu takie przesłony znakomicie się nadają do przeszkleń narożnych.
Montaż zasłon panelowych
Największą trudnością podczas instalacji takich przesłon jest podczepienie profili z szynami. Szyny mocuje się do ścian za pomocą kątowników lub do sufitów za pomocą wieszaków, które są dołączane do zestawu. Podłoże musi być równe. Do przykręcania potrzebne są wkręty i kołki, dostosowane do rodzaju ściany. Po wytyczeniu linii, wzdłuż której będę biegły prowadnice, nawierca się otwory na kołki i przykręca elementy mocujące. Do nich podczepiane są profile z szynami, do których wcześniej doczepiliśmy wózki. Długość profili można zwiększać, łącząc ze sobą dwa lub więcej ich odcinków. Po zamontowaniu prowadnic zaczepia się panele do taśm rzepowych przymocowanych do wózków.
Zasłony panelowe – czyszczenie
Sposób konserwacji zależy od rodzaju tkaniny, z której wykonane są panele. Większość z nich można zdjąć i uprać. Przedtem powinny być odkurzone. Można je również czyścić ręcznie, pomocna będzie na przykład zwilżona gąbka. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, tkaniny można oddać do pralni chemicznej.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock