Przygotowanie ścian do malowania – jak zabezpieczyć wybrane powierzchnie?
Malowanie ścian – porady, które pozwolą ułatwić remont
Myśląc o odnowieniu kolorystki wnętrz zwykle koncentrujemy się na tym, jak przygotować ściany do malowania oraz czy podjąć się tego zadania samemu, czy też powierzyć je fachowcom. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, musimy pamiętać, że samo nałożenie farby jest dopiero końcowym procesem omawianej formy remontu. Zaczyna się zaś ona od przygotowania ścian do malowania i odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Dlaczego to takie istotne? Po pierwsze - ze względów estetycznych. Chroniąc meble, okna czy podłogę przed zabrudzeniem, zaoszczędzimy sobie wiele trudności związanych z koniecznością usunięcia z nich plam z farby, a tym samym - zmniejszymy i tak powstały już bałagan. Po drugie, odpowiednio zabezpieczając powierzchnie uchronimy je przed ewentualnym zniszczeniem oraz uszkodzeniami. Jak więc zaplanować malowanie pokoju, aby usprawnić jego przeprowadzenie i zmniejszyć sobie ilość pracy po jego zakończeniu?
Zabezpieczenie podłogi przed malowaniem - grunt to dobre podłoże
Podłoga to podstawa każdego pomieszczenia. To jednak również element szczególnie podatny na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Zachlapanie farbą, wszechobecny pył i kurz, zarysowanie czy pęknięcia. To tylko niektóre scenariusze, jakie mogą przytrafić nam się podczas prac remontowych. Co zrobić, aby ich uniknąć? Odpowiedzią jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed malowaniem. Dokonać tego można na dwa sposoby – przy użyciu folii malarskiej lub tektury. Niekwestionowaną zaletą pierwszej z opcji jest jej szeroka uniwersalność – sprawdzi się ona przy ochronie każdego rodzaju podłogi – drewnianej, gresowej czy ceramicznej. Decydując się na nią pamiętajmy o tym, by wybrać odpowiednio mocną i wytrzymałą wersję. Ograniczy to ryzyko jej niepożądanego przerwania. Tektura natomiast – lita bądź falista – doskonale sprawdzi się do paneli i podłóg drewnianych. Dla zwiększenia komfortu i skuteczności, każdy jej odcinek przyklejajmy do podłoża osobno. W przypadku przedostania się brudu pod materiał umożliwi nam to oderwanie paska tektury bez naruszania całej warstwy ochronnej.
Ochrona mebli i wewnętrznych powierzchni
Podczas malowania pokoju najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie z niego wszelkich elementów. Nie wszystkie jednak jesteśmy w stanie zdemontować, co dotyczy chociażby większych i przymocowanych na stałe mebli. Jak uchronić je przed zniszczeniem? Podobnie jak w przypadku podłogi, również i tutaj skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej folii. Jej wybór powinniśmy przy tym uzależnić od rodzaju powierzchni, którą chcemy ochronić oraz charakteru prac remontowych. O ile dla przedmiotów o łagodnych, zaokrąglonych brzegach wystarczająca będzie cienka folia, dla zabezpieczenia mebli warto wybrać odpowiednio grubszą – tak, aby nie przerwała się na ostrych krawędziach. Także kiedy planujemy gruntowny remont połączony ze skuwaniem tynków, pomyślmy o grubszej folii tynkarskiej, która pozostanie nienaruszona podczas kontaktu z gruzem. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem będą także specjalne taśmy papierowe. Przydadzą się one nie tylko do przymocowania materiałów ochronnych do podłoża, ale i efektywnie zabezpieczą poszczególne powierzchnie.
Przygotowanie ścian do malowania to niezwykle ważny etap każdego remontu. Przystępując do niego warto jednak pamiętać, aby poza ścianami zadbać o bezpieczeństwo znajdujących się w pomieszczeniu powierzchni. Oszczędzi nam to wiele trudności oraz pomoże zachować względny porządek w remontowanym pokoju.