Regulacja drzwi balkonowych
Zmieniające się wraz z porami roku warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na szczelność drzwi. Szybka zmiana temperatury może sprawić, że drzwi zaczynają opadać, zaczynają pojawiać się problemy z ich zamykaniem lub otwieraniem. Przez nieszczelne drzwi balkonowe ucieka ciepło, co powoduje straty finansowe. Spada też komfort mieszkania, bo przez nieszczelności robią się przeciągi, a w skrajnych przypadkach może się przez przedostawać się woda. Konieczna jest wtedy szybka regulacja okna balkonowego.
Systematyczne regulowanie drzwi balkonowych
Montaż stolarki okiennej przez profesjonalną ekipę montażową obejmuje również regulację okien i drzwi tarasowych. Po fachowej, wykonanej przez montażystów regulacji docisku drzwi balkonowych powinny one działać płynnie co najmniej przez rok od zamontowania, ale zwykle po tym czasie konieczna staje się ponowna regulacja drzwi balkonowych? Jak rozpoznać ten moment? Opór pojawiający się podczas przekręcania klamki, oznacza że pora przeprowadzić regulację. Drzwi balkonowe będą poprawnie działały, jeśli zabieg ten będziemy powtarzać dwa razy w roku: zimą i latem. Rodzaj regulacji dostosowujemy do pory roku. Zimą, aby zapobiegać utracie ciepła z domu lub mieszkania, drzwi balkonowe powinny mocno przylegać do ościeżnicy, latem zaleca się minimalne poluzowanie szczelności drzwi. Pierwsza samodzielna regulacja drzwi balkonowych może być czasochłonna, ale kiedy już poznamy zasady regulacji, będzie znacznie łatwiej.
Jak wyregulować drzwi balkonowe?
Uszczelnianie drzwi balkonowych to stosunkowo prosta czynność, niezbędne są do niej proste narzędzia ręczne. Drzwi należy otworzyć na oścież, odszukać trzy okrągłe zaczepy – jeden u samej góry, drugi w połowie długości skrzydła i ostatni nieco niżej. Za pomocą klucza ACP-S lub kombinerek należy przekręcić wybrany zaczep w lewo lub w prawo. Na zaczepach znajdziemy specjalne znaczniki w postaci mniejszych i większych okręgów, które pomogą się zorientować w ich położeniu. Przekręcenie zaczepu w lewo lub w prawo (o 90 o) spowoduje poluzowanie lub uszczelnienie drzwi balkonowych.
Jeśli klamka chodzi ciężko i drzwi balkonowe stawiają opór podczas otwierania lub zamykania, oznacza to, że drzwi opadły – konieczna będzie wówczas regulacja ich wysokości. Do tego rodzaju regulacji drzwi balkonowe powinny się znaleźć w pozycji uchylnej. Zdejmujemy nakładkę z dolnego zawiasu drzwi, a następnie wkładamy imbus 4 mm do górnego otworu zawiasu, gdzie znajduje się śruba regulacyjna. Po przekręceniu kluczem w prawo skrzydło zostanie uniesione, w lewo – obniżone. Śrubę należy regulować o pół obrotu, i po każdej takiej próbie należy zamknąć drzwi balkonowe, otworzyć je i uchylić. Czynność tę należy powtarzać tak długo, dopóki nie znajdziemy optymalnego ustawienia.
Jeżeli po regulacji wysokości drzwi balkonowe nadal ciężko chodzą, warto wypróbować regulację w poziomie (lewo/prawo). Tym razem należy otworzyć drzwi na oścież i odnaleźć śrubę regulacyjną z boku dolnego zawiasu, a następnie przekręcać ją o pół obrotu, powtarzając czynność aż do skutku.
Czasami konieczna może być regulacja drzwi balkonowych po przekątnej. Należy wówczas odszukać śrubę regulacyjną w pobliżu górnego zawiasu i podobnie jak w przypadku innych regulacji przekręcać ją o pół obrotu do momentu, aż drzwi przestaną stawiać opór przy zamykaniu i otwieraniu.