Rustykalnie, ale funkcjonalnie
Współczesna kuchnia to nie tylko pomieszczenie służące przyrządzaniu posiłków, dzisiaj stała się ważną, często integralną częścią otwartej strefy dziennej. Włączenie jej w tę przestrzeń sprawiło, że wykończenie oraz wyposażenie tego wnętrza jest tak samo kluczowe jak aranżacja salonu. Jednak w kuchni duże znaczenie mają nie tylko wybory estetyczne, równie istotna jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, które powinny ułatwiać kuchenne prace. Nie bez znaczenia jest łatwość utrzymania tej przestrzeni w czystości. Dużą wagę przywiązujemy także do tego, by była ona przytulna – staramy się ocieplić nawet surową minimalistyczną stylistykę. W taką wizję doskonale wpisuje się zlewozmywak farmerski.
INNY NIŻ WSZYSTKIE
Zlew farmerski określany także jako modułowy (nakładany) lub z fartuchem to zlewozmywak zbudowany na planie prostokąta lub kwadratu z widocznym, bardzo wyrazistym frontem. Modele prostokątne mogą być jedno-, dwu- lub półtorakomorowe, kwadratowe to przeważnie niewielkie elementy jednokomorowe. Można też kupić sprzęt z wyeksponowaną, wysoką ścianką tylną. Odkryty w ten sposób przód zlewu wysuwa się na pierwszy plan w zabudowie kuchennej i podkreśla rangę strefy zmywania. Wyeksponowanie zlewozmywaków farmerskich zobowiązuje do harmonijnego zgrania z frontami szafek kuchennych. Najczęściej są produkowane w odcieniach neutralnej bieli, co sprawia, że doskonale współgrają z wieloma rodzajami zabudowy kuchennej – pasują do strefy zmywania zarówno zaplanowanej w ciągu szafek, jak i w luźnej kompozycji mebli, w stylu dawnych wnętrz.
SOLIDNY MATERIAŁ
Najbardziej popularne są zlewozmywaki farmerskie wykonane z ceramiki i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. To sprawia, że należą do bardzo wytrzymałych. Do takiego zlewu bez ryzyka zniszczenia go możemy wstawić zarówno bardzo gorące, jak i zimne naczynia lub żywność albo też wlać rozgrzany olej czy wrzącą ciecz. Jest on bowiem zahartowany jednocześnie na niskie i wysokie temperatury, a tym samym szok termiczny. Ceramika to również materiał odporny na domowe kwasy i zasady, a także uderzenia, obtłuczenia oraz zarysowania. Nie sprawia problemów z utrzymaniem w czystości. Jej umycie ułatwia gładka powierzchnia, która za sprawą szkliwienia nie jest porowata, a przy tym często dodatkowo pokryta przezroczystą powłoką zapobiegającą osadzaniu się nieczystości. Dzięki temu zabrudzenia nie wnikają w głąb powierzchni, a do ich usunięcia wystarczy woda z dodatkiem detergentu. Zlewy farmerskie wykonuje się także z kompozytów oraz granitu. Wykonane z kamienia to zazwyczaj proste modele jednokomorowe. Znacznie rzadziej spotyka się modele stalowe oraz miedziane z fartuchem. Ich właściwości są zbliżone do ceramiki, jednak kompozytowe i metalowe łatwiej zarysować.
WYRAZISTY DETAL
Zlewozmywaki z fartuchem znane były w aranżacjach kuchennych od dawna. W przeszłości, jak wskazuje nazwa, przypisane były zazwyczaj wyposażeniu kuchni wiejskich. Szczególnie popularne były w aranżacjach w stylu rustykalnym, np. prowansalskich, angielskich czy skandynawskich. Tego typu sprzęty można też zaplanować we wnętrzach utrzymanych w stylu hampton lub eklektycznych. Ich rozbudowana forma sprawiała, że były to bardzo funkcjonalne elementy kuchennego wyposażenia. Współcześni projektanci znacznie poszerzyli wartość aranżacyjną tego rodzaju modeli. Wyrazisty kubiczny kształt podkreślony fartuchem sprawia, że te sprzęty zyskują wymiar dekoracyjnej bryły zdobiącej wnętrze. Coraz śmielej wykorzystuje się je w połączeniu z nowoczesnymi frontami zabudowy kuchennej, której dodają ciepła i charakteru. Są elementami przełamującymi ich surową estetykę. Obok przypisanej modelom ceramicznym uniwersalnej bieli, która dobrze wygląda w połączeniu z szafkami i blatami w każdym kolorze, można zamówić ceramikę w innych barwach, takich jak odcienie szarości, czerni, brązu. Ich fronty mogą być też ozdobione różnymi wzorami, np. kwiatowymi, dzięki czemu kuchnia zyskuje dodatkową dekorację. Biały zlew doskonale współgra z ramami okna tej barwy. Prostokątny kształt ramy okiennej dodatkowo podkreśla i uzupełnia formę zlewu, warto więc go zaplanować pod oknem. Czarny lub brązowy zlewozmywak to dobry wybór, gdy wybierzemy blat w tej kolorystyce. W zlew modułowy warto również wyposażyć kuchenną wyspę, na której planujemy strefę zmywania. Taki model uczyni z niej prawdziwe centrum kuchni.
ATUTY FUNKCJONALNE
W przeszłości o popularności tego rodzaju zlewozmywaków zdecydowały ich walory praktyczne. Dzięki fartuchowi zlew nie opiera się na blacie, lecz na szafce. Osadzenie na szafce chroni również jej front przed zachlapaniem wodą. Nakładany montaż sprawia, że blaty oraz fronty szafek wykonane z materiałów mniej odpornych na wilgoć, są w znacznie mniejszym stopniu narażone na jej działanie niż ma to miejsce w przypadku zlewów wbudowanych w blat. Wysunięty fartuch osłania także front szafki podblatowej przed zabrudzeniami. Umiejscowiony na szafce zlew jest bardzo wygodny w użytkowaniu – jego komora ma zazwyczaj około 20 cm głębokości, co ułatwia mycie wysokich oraz dużych naczyń, takich jak rondle, garnki czy patelnie. Do wyposażenia kuchni w modułowy zlew zachęca też łatwy montaż – może zamocować go nawet domorosły majsterkowicz.