Soda oczyszczona w ogrodzie – jakie ma zastosowania?
Soda oczyszczona w ogrodzie – skuteczny sposób na usunięcie chwastów
Chwasty w ogrodzie lub na działce uprawnej to problem, z którym zmaga się każdy ogrodnik. Pomimo dużej staranności, pozbycie się niechcianych elementów przysparza nierzadko wielu kłopotów. Jak skutecznie je wyeliminować? Przed sięgnięciem po sztuczny środek chemiczny, warto wypróbować domowe sposoby. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Zastosowanie tego środka w walce z chwastami może przynieść zaskakujące efekty. Kiedy wyplewisz chwasty, miejsce powstałe po ich usunięciu zasyp omawianym białym proszkiem. Zabieg ten, powtarzany regularnie, pomoże Ci znacznie ograniczyć ich dalszy rozwój. Co warte uwagi, soda oczyszczona na chwasty idealnie sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach i szczelinach – między kamieniami, płytami chodnikowymi czy kostką brukową.
Zwalczanie chorób roślin sodą oczyszczoną
Oprócz hamowania rozwoju chwastów, soda oczyszczona w ogrodzie spełnia niezwykle istotną rolę, jaką jest zwalczanie chorób roślin. Za pomocą wodorowęglanu sodu można usunąć w szczególności tak uciążliwe dolegliwości, jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, a także plamistość liści.
W jaki sposób wykorzystać sodę oczyszczoną? Zastosowanie tego środka w walce z chorobami grzybowymi jest bardzo proste. Aby przyrządzić odpowiedni roztwór, do 1 litra ciepłej wody dodaj pół łyżeczki proszku oraz 5 ml szarego mydła. Powstały w ten sposób płyn dokładnie wstrząśnij oraz zaaplikuj na rośliny, pokrywając powierzchnię ich liści i pędów. Pierwsze oznaki działania oprysku winny być dostrzegalne już po 1 – 2 dniach, w postaci ściemniania jasnego wcześniej nalotu. Dla wzmocnienia efektu stosuj sodę kilkukrotnie, w odstępach 5-7 dni.
Domowy sposób na mszyce i inne szkodniki
Mszyce to jedne z najbardziej rozpowszechnionych szkodników roślin ogrodowych. Ich usunięcie często jest problematyczne, a działanie szkodliwe – jako owady roślinożerne żywią się one roślinami uprawnymi oraz ozdobnymi, wysysając z nich soki oraz przenosząc wirusy. W podobny sposób działają także inne szkodniki – roztocza, przędziorki czy mączliki. Jak temu zaradzić? Przed sięgnięciem po sztuczny oprysk, warto wypróbować domowy sposób na mszyce, jaki jest soda oczyszczona. 2 łyżki stołowe tego proszku zmieszaj z 4 litrami wody, a następnie, tak powstałym roztworem spryskaj rośliny. Dla osiągnięcia pożądanego efektu, zabieg powtarzaj co 3-4 dni. Nie tylko pozwoli Ci to pozbyć się problemu niechcianych szkodników, ale i zachować naturalną uprawę roślin.
Soda oczyszczona na mrówki
Kolejnym problemem, tuż obok mszyc i innych, szkodliwych owadów, są mrówki w ogrodzie. Ich zwalczanie może wydawać się nieco kontrowersyjne. Te niewielkie stworzenia spełniają bowiem pożyteczną rolę w ekosystemie, spulchniając glebę czy oczyszczając trawnik z odpadów organicznych. Tworzone przez nie kopce znacznie utrudniają jednak ukorzenianie się roślin uprawnych, a same mrówki nierzadko chronią mszyce, żywiąc się wydzielaną przez nie spadzią. Równie problematyczne jest przedostawanie się mrówek do domu. W takiej sytuacji należy pomyśleć o tym, aby ograniczyć ich populację. Doskonałym sposobem na to okazuje się również soda oczyszczona. Aby za jej pomocą pozbyć się problemu mrówek w ogrodzie, spryskaj ich ścieżki mieszanką sody z cukrem. Jest to najbardziej naturalna, a jednocześnie skuteczna metoda wyeliminowania natrętów. Jeśli jednak jej efekty nie będą satysfakcjonujące, wzmocnij jej działanie specjalnymi środkami na szkodniki.
Soda oczyszczona posiada wiele zastosowań, jak się okazuje – również w ogrodzie. Jej użycie pomoże Ci skutecznie zwiększyć jakość upraw i utrzymać porządek na działce.