Sposoby na upał. Jak sobie radzić z gorącym latem w domu?
Okna podczas upału – zamknięte czy otwarte?
Jednym z pierwszych pomysłów, jaki przychodzi do głowy na myśl o sposobach na upał, jest klimatyzacja. Rozwiązanie to pozwala skutecznie schłodzić dom oraz obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, iż nie posiadając klimatyzatorów, skazany jesteś na przebywanie w dusznych, nagrzanych wnętrzach. Zadowalające efekty może przynieść także wentylacja naturalna. W niej zaś kluczową rolę odgrywają okna. Co najlepiej z nimi zrobić – otworzyć, czy też lepiej zamknąć? Otóż pozornie mogłoby się wydawać, iż najlepszym sposobem na upał w domu będzie zapewnienie mu maksymalnego dostępu powietrza z zewnątrz. O ile jednak rozwiązanie to dobre jest podczas niższych temperatur, o tyle otwierając okna w upalne dni – wpuścisz do pomieszczeń fale gorącego, dusznego powietrza. Jeśli więc chcesz uniknąć tego efektu, pozostaw okna w swoim domu zamknięte, przekładając jego wietrzenie na noc lub godziny poranne, gdy temperatura w ciągu dnia będzie najniższa. Dodatkowo dopływ rześkiego powietrza zapewnisz sobie, otwierając okna po deszczu.
Rolety i zasłony do okien
Gorące, upalne powietrze, może przedostawać się do pomieszczeń nie tylko za sprawą otwartych okien, ale i samej ich powierzchni. Z tego też powodu skutecznym sposobem na upał może być już samo ich zasłonięcie. Czego najlepiej użyć w tym celu? Dobrze sprawdzą się w tej roli zarówno rolety czy żaluzje, jak i zwykłe zasłony. Aby jednak zbytnio nie zaciemniły one Twojego wnętrza, zadbaj o to, aby wykonane były z jasnych tkanin o możliwie gęstym splocie. W ten prosty sposób nie tylko ograniczysz przedostawanie się do pomieszczeń nadmiernych promieni słonecznych, ale i zapobiegniesz powstaniu w nim mrocznego nastroju. Warto w tym miejscu nadmienić, iż poza tradycyjnie spotykanymi roletami, dobrze sprawdzą się tu również te montowane na zewnątrz pomieszczenia. Pożądany efekt przyniosą także markizy, zakładane na balkonie lub tarasie.
Wiatraki domowe
Nic nie zapewnia efektu chłodzenia w takim stopniu, jak przepływ powietrza. Jak jednak zostało powyżej wspomniane, otwarcie w tym celu okien w gorący dzień może jedynie pogorszyć sytuację. Stąd też jednym z najczęściej spotykanych sposobów na upał w domu są wentylatory przenośne i małe wiatraki. Te niewielkie, pokojowe urządzenia, mogą zdziałać prawdziwe cuda. Wyposażone w funkcję automatycznego obrotu, kierują strumień powietrza w szerszym zakresie, zapewniając równomierne chłodzenie pomieszczenia. Dodatkowo zaopatrując się w kilka wiatraków, będziesz mógł stworzyć przeciąg, pozwalający utrzymać stałą temperaturę pomieszczenia. Pamiętaj jednak, aby nie kierować pochodzących zeń strumieni powietrza bezpośrednio w swoją stronę, z bliskiej odległości. Może to bowiem skończyć się przeziębieniem.
Woda lub mokre prześcieradło
Skutecznym, lecz nieco mniej znanym sposobem na upał, jest również wykorzystanie wody. Można dokonać tego na kilka sposobów. Najprostszy z nich sprowadza się do napełnienia wanny zimną wodą oraz otwarcia drzwi łazienki. Ten pozornie trywialny sposób jest znacznie bardziej skuteczny, niż mogłoby się wydawać. Woda doskonale pochłania bowiem ciepło, a co za tym idzie – chłodzi powietrze. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić jej działanie, możesz także zamoczyć prześcieradło lub ręczniki oraz rozwiesić je na krzesłach, drzwiach lub przy otwartych oknach. Co prawda nie wygląda to zbyt reprezentacyjnie, pomoże Ci jednak dodatkowo schłodzić i przy okazji nawilżyć pomieszczenie w mieszkaniu.
Przebywanie latem w pomieszczeniach może być szczególnie uciążliwe, szczególnie, jeśli nie są one wyposażone w klimatyzację. Zastosowanie się do kilku prostych wskazówek, pomoże Ci znacznie obniżyć panującą w nich temperaturę i ułatwić przetrwanie upalnych dni.