Stylowo i komfortowo od frontu, czyli o czym warto pamiętać aranżując strefę wejściową do domu
Podstawowe elementy znajdujące się w strefie wejściowej to ogrodzenie, podjazd i chodnik prowadzący do drzwi domu. W otoczeniu posesji niezwykle ważna jest także aranżacja zieleni czyli klomby, kwietniki i donice. Przy wyborze materiałów budowlanych warto kierować się takimi parametrami, jak trwałość, łatwość utrzymania, rozsądna cena, ale też ciekawy design, dzięki któremu strefa wejściowa nabierze reprezentacyjnego charakteru. I tu z pomocą przychodzą prefabrykaty betonowe. Są one popularnym i wszechstronnym materiałem, który można wykorzystać do budowy ogrodzenia, podjazdu, ścieżek oraz elementów małej architektury w otoczeniu domu.
Krok nr 1. Praktyczne i eleganckie ogrodzenie
Wybór dostępnych na rynku prefabrykatów betonowych do budowy ogrodzeń jest bardzo szeroki. Najbardziej popularne są bloczki ogrodzeniowe w uniwersalnych szarościach, ale można również znaleźć inne tonacje kolorystyczne. Najważniejsze jest to, aby ogrodzenie, podobnie jak i pozostałe elementy strefy wejściowej, było dobrane stylistycznie do budynku. Wśród dostępnych rozwiązań warto zwrócić szczególną uwagę na ogrodzenie Murro. Bloczki Murro mają gładką fakturę, wymiar 20×50,4 cm i wysokość 20 cm. Są dostępne w idealnie pasujących do nowoczesnych aranżacji kolorach: grafitowym, stalowym oraz nerino, a także w ciepłym odcieniu latte, który z kolei świetnie dopełnia klasyczne i śródziemnomorskie kompozycje. Elementy Murro doskonale nadają się do budowy ogrodzenia o charakterze litego muru, ale wspaniale sprawdzają się także w roli słupków w ogrodzeniu ażurowym.
Ciekawą alternatywą do nowoczesnego wzornictwa Murro jest ogrodzenie Antara II utrzymane w zupełnie odmiennej stylistyce, Wyglądem przypomina ono kamienny mur. Są to łupane pustaki o grubości 18 cm i wymiarach 20x40 cm.
W prosty sposób przy użyciu kalkulatora ogrodzeń przygotowanego przez Polbruk można w łatwy sposób zaplanowanć ogrodzenie i obliczyć ilości potrzebnych do zabudowy materiałów.
Krok nr 2. Stylowy podjazd
Po przekroczeniu bramy ogrodzenia najczęściej ukazuje się podjazd. Wybór materiałów na podjazd powinien być zdeterminowany parametrami technicznymi. Na nawierzchnię podjazdu, po którym będą poruszać się samochody osobowe odpowiednie będą płyty i kostki o grubości co najmniej 6 cm. Dla pojazdów powyżej 3,5 tony wskazane są natomiast te o grubości minimum 8 cm. Właściwości każdego produktu oraz rekomendację jego stosowania należy sprawdzić przed zakupem w dokumentach przygotowanych przez producenta, w tzw. Deklaracji Właściwości Użytkowych. To właśnie tam znajdują się informacje, do jakiego obciążenia ruchu zalecany jest dany produkt .
Przykładem rozwiązania, które idealnie sprawdza się na podjeździe dla samochodów osobowych jest nowoczesna i minimalistyczna kostka Polbruk Commix. Posiada ona grubość 6 cm i geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm i 20x30 cm oraz kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Można ją wykorzystać nie tylko do budowy podjazdu, ale również alejek. Kostka Commix jest dostępna w modnych odcieniach szarości: nerino, taupe i kolorze grafitowym oraz szarym, a także ciepłych tonacjach: latte, hawaii, boho, cortado i masala. Bogaty wybór wymiarów i barw pozwala tworzyć ciekawe aranżacje. Z elementów Commix można układać monokolorystyczne nawierzchnie, ale również tworzyć wzory czy kreatywnie łączyć ze sobą odcienie.
W przypadku podjazdu dla samochodów powyżej 3,5t, dobrym rozwiązaniem będzie z kolei kostka Triada. Jest to minimalistyczna kostka o oszczędnym designie i prostokątnym kształcie, nawiązująca nieco stylistyką do dobrze już znanej na rynku kostki Polbruk Urbanika. Ma grubość 8 cm, gładką lub płukaną fakturę oraz jednorodne lub melanżowe kolory. Jest dostępna w kilku wariantach zróżnicowanych szarości oraz w czterech rozmiarach. Triada, podobnie jak Commix, pozwala na komponowanie interesujących, geometrycznych wzorów.
Krok nr 3. Reprezentacyjna arteria w strefie wejściowej
Aleja prowadząca od furtki do domu to kolejny widoczny i niezwykle ważny element strefy wejściowej. Jest to najczęściej główna arteria komunikacyjna, dlatego wskazane jest, aby była na tyle szeroka, by swobodnie mogły minąć się na niej dwie osoby. Przyjmuje się, że powinna mieć szerokość od 1,2 do 1,5 metra. Główne dojście do budynku zazwyczaj charakteryzuje się wysokim natężeniem ruchu pieszego, więc tu nawierzchnia oprócz reprezentacyjnego charakteru również powinna być funkcjonalna. Kostki i płyty betonowe są doskonałym materiałem, ponieważ charakteryzują się dużą odpornością, antypoślizgowością oraz są łatwe w utrzymaniu.
Na chodnik oprócz opisanych już kostek Commix i Triada doskonale nadaje się dedykowana do ruchu pieszego płyta MultiComplex. Linia MultiComplex to geometryczne płyty, które bardzo elegancko prezentują się na alejach i chodnikach. Mają grubość 6 cm i są dostępne w trzech rozmiarach 20x40 cm, 40x40 cm i 40x60 cm. Występują w trzech odcieniach szarości: stalowym, bazaltowym i nerino, a także w modnych kolorach: latte, ivory, cortado i masala, które stają się coraz popularniejsze ze względu na domieszkę modnych ciepłych beży i brązów.
Ciekawą propozycją na aleje i chodniki przed domem oraz tarasy jest również wielkoformatowa płyta Lamell o grubości 4,5 cm oraz formacie 60x40 cm. Jej niepodważalnym atutem jest nowoczesny design oraz bogata paleta kolorów. Lamell jest dostępna w siedmiu wariantach kolorystycznych i dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Nowością są kolory ivory, cortado i nerino. Oprócz głównej arterii płytę Lamell można wykorzystać również na ścieżkach „technicznych” czyli odchodzących od głównego wejścia np. w kierunku wiaty śmietnikowej czy innych zabudowań „gospodarskich”. Tego rodzaju ścieżki powinny być funkcjonalne, ale niezbyt wyeksponowane, Można je ułożyć metodą step by step polegającą na rozmieszczeniu w ciągu pojedynczych płyt w równych odstępach. Lamell ze względu na swój duży format doskonale sprawdza się w tej roli.
Krok 4. Wygodne i efektowne schody
W niektórych przypadkach wejście do domu jest nieco wyniesione ponad powierzchnię działki i wymaga wykonania schodów. I tu również możemy wykorzystać prefabrykaty betonowe. Różnice wysokości można zredukować przy pomocy gotowych stopni schodowych. Takie stopnie są niezwykle wygodne i łatwe w wykonaniu, ponieważ nie wymagają budowy podkonstrukcji ani wykończenia. W strefie wejściowej bardzo efektownie prezentują się zawsze stopnie Grando z gładką fakturą. Są to betonowe, odporne na uszkodzenia, monolityczne bloki o wysokości 15 cm. Są one dostępne w dwóch rozmiarach 40x100 cm i 46x100 cm. oraz dwóch kolorach: stalowym i grafitowym. Doskonale sprawdzają się w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Miłośnikom klasycznego i śródziemnomorskiego stylu polecane są natomiast stopnie Grando z fakturą łamaną jednostronnie przypominającą naturalny kamień.
Krok 5. Pięknie wyeksponowana zieleń
Zieleń w otoczeniu domu jest niezwykle istotna, ponieważ nie tylko oczyszcza, jonizuje i nawilża powietrze, ale też pięknie wygląda i poprawia nasze samopoczucie. Przy większej powierzchni działki, dobrym pomysłem na wzbogacenie aranżacji strefy wejściowej posesji są palisady. Możemy je wykorzystać w charakterze ram kompozycyjnych dla zieleni i zbudować z nich rabatę, kwietnik lub donicę. Ciekawym rozwiązaniem w tej kategorii produktów jest palisada Hestra. Posiada ona wymiar 10x20 cm i występuje w aż trzech różnych wysokościach: 60, 80 i 100 cm, które pozwalają na tworzenie wielu oryginalnych aranżacji. Z palisady Hestra można np. zbudować donice o nieregularnej wysokości boków lub o różnej wysokości. W ciekawy sposób można też łączyć kolory, w jakich jest dostępna czyli stalowy, grafitowy i brązowy.
Gdy działka ma mniejszą powierzchnię bardzo pomocna w aranżacji przydomowej przestrzeni może być gotowa betonowa donica Tigela, o wymiarze 40x40x33 cm i kształcie przypominającym sześcian. Dostępna jest w opcji kolorystycznej grafitowej lub stalowej. Jej niewątpliwym atutem jest brak dna, dzięki czemu donice można ustawiać jedna na drugiej i tworzyć niższe lub wyższe konstrukcje, co znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne. Donice Tigela można rozmieścić punktowo albo wykorzystać do stworzenia kaskad wypełnionych roślinnością, na przykład wzdłuż biegów schodów. Tigela zdecydowanie dodaje elegancji strefie wejściowej i doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.
Strefa wejściowa to bardzo ważna, a przy tym stosunkowo często niewielka przestrzeń do zagospodarowania. Z tego właśnie powodu należy dokładnie przemyśleć jej aranżację pod kątem funkcjonalnym i estetycznym. Jeśli ma zapewnić komfort użytkowania i wywrzeć dobre wrażenie na odwiedzających warto pamiętać o dwóch głównych zasadach: spójności stylistycznej z budynkiem oraz wykorzystaniu potencjału roślin. Im więcej zieleni, tym modniej i w zgodzie z najnowszymi trendami projektowania, ale przede wszystkim piękniej i zdrowiej.