Syfon do zlewu i umywalki
Syfon jest niezbędnym i bardzo istotnym elementem instalacji kanalizacyjnej związanej z odprowadzeniem wody/ścieków z umywalki oraz zlewozmywaka. Jego kształt (w najprostszej wersji przypominający kolanko) wymusza zaleganie wody, co blokuje ujście nieprzyjemnym zapachom i gazom, które wypełniają rury kanalizacyjne. Jednocześnie w pewnym stopniu chroni całą instalację przed zatkaniem, a niekiedy cenne przedmioty (pierścionki, kolczyki) przed ostatecznym spłukaniem. Model i rodzaj syfonu powinien być dopasowany zarówno do estetyki pomieszczenia, pozostałej armatury dobranej w komplecie z sanitariatami, jak i typu umywalki czy zlewu, z którego będzie odprowadzał ścieki. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę sposób mocowania, średnicę odpływu i możliwość podłączenia przelewu.
Butelkowy czy rurowy
Ze względu na formę i stopień rozbudowania syfony dzielimy na proste rurowe oraz bardziej złożone butelkowe. Syfon rurowy, jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązanie polegające na połączeniu odpływu umywalki czy zlewu z odprowadzeniem kanalizacji wygiętą w literę U rurą. Zabiera więcej miejsca w poziomie, ale jest niższy niż syfon butelkowy. Ma dobrą przepustowość. Jest dość estetyczny, mało rzuca się w oczy i pozwala na dowolne dopasowanie odległości. Nie ma jednak możliwości wygodnego oczyszczania jak w modelu butelkowym. Dlatego sprawdzi się w podłączeniach niewielkich umywalek łazienkowych, szczególnie nablatowych, kiedy dłuższe poziome odejście ma znaczenie montażowe. Do zlewozmywaków i umywalek o dużej eksploatacji zdecydowanie dedykowane są syfony butelkowe. Charakteryzują się tym, że w dolnej części syfonu umieszczony jest bardziej lub mniej obszerny zbiornik, który przypomina butelkę. Syfon taki jest rozbudowany bardziej w pionie, często ma również walor dekoracyjny. Ze względu na fakt, że przedmioty dostające się do odpływu zatrzymują się niekiedy w syfonie, modele butelkowe wyposażone są najczęściej w tzw. rewizję – część odkręcaną umożliwiającą demontaż na potrzeby oczyszczania.
PVC czy chrom, a może mosiądz
Chociaż syfon jest modułem hydraulicznym, którego podstawowa funkcja to sprawne działanie, to jednak często istotnym parametrem jest też jego estetyka. Szczególnie tam, gdzie instalacja (podłączenie umywalki czy zlewozmywaka) jest widoczna. Dlatego producenci oferują całą gamę syfonów rurowych i butelkowych o estetycznym wyglądzie w modnych, pasujących do trendów w innych akcesoriach armatury (np. bateriach) fasonach. Bez trudu znajdziemy modele ze stali chromowanej (satynowej lub błyszczącej), lakierowanej (np. czarne, matowe lub z połyskiem) czy wreszcie wykonane ze szlachetnych materiałów, np. mosiądzu czy miedzi. Na stoiskach z armaturą pojawiają się syfony o bardzo efektownych nowoczesnych kształtach, a także modele pasujące do łazienek czy kuchni stylizowanych (glamour) – syfony postarzane, retro – w kształtach imitujących urządzenia z minionych epok. Na potrzeby czysto użytkowe, tam, gdzie syfon jest zamknięty w szafce podumywalkowej czy podzlewozmywakowej i tym samym niewidoczny, nie ma potrzeby ponosić kosztów dekoracyjnego rozwiązania. Najlepiej wybrać w takim przypadku funkcjonalny syfon z wysokiej jakości mocnego tworzywa PVC. Warto zwrócić uwagę, by produkt był wykonany solidnie, zawierał zestaw potrzebnych uszczelek oraz koniecznie był wyposażony w rewizję umożliwiającą czyszczenie syfonu po montażu oraz w trakcie użytkowania.
Na specjalne potrzeby
Może okazać się, że miejsce, w jakim umieszczamy umywalkę, nie pozwala skorzystać z rozwiązania standardowego. Zarówno dojście do rur kanalizacyjnych, jak i nietypowa obudowa umywalki będą wymagały specjalnego syfonu. Na rynku znajdziemy kilka propozycji umożliwiających nam niekonwencjonalny montaż. Będą to np. syfony podtynkowe pozwalające ukryć serce syfonu w ściance, pozostawiając widocznym jedynie poziomy odpływ. Doskonałym rozwiązaniem na potrzeby nietypowego montażu będą również syfony elastyczne, rozciągane (zarówno PVC, jak i chromowane) gwarantujące łatwość podłączenia odpływu bez konieczności użycia dodatkowych łączników, kolanek czy muf. Niestandardową konstrukcję będą miały również syfony zaprojektowane tak, by zapewnić jak najwięcej miejsca pod umywalką, wymagane szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów – umożliwiając np. dostanie się swobodnie wózkiem. Mają one również zastosowane przy zabudowie umywalki czy zlewu meblem „nie od kompletu”, np. antyczną toaletką czy orientalną konsolą.
Estetyka i funkcjonalność wykończenia odpływów
Nie bez znaczenia jest również wykończenie odpływu oraz typ umywalki i zlewozmywaka, które warunkują dobór syfonu. Różnica dotyczy głównie systemu przelewowego zewnętrznego lub jego braku. W pierwszym rozwiązaniu dobierając syfon, musimy zakupić model rozbudowany o odejście zbierające i odprowadzające wodę z „oczka”, które umiejscowione jest nieco poniżej górnego rantu zlewu lub umywalki, a ma na celu zapobieganie ewentualnemu przelaniu, kiedy zapomnimy zakręcić wodę przy zamkniętym odpływie (dotyczy to najczęściej zlewozmywaków). Większość umywalek wyposażona jest w wewnętrzny system przelewowy i tu wystarczy syfon tradycyjny. Rodzaj odpływu, jaki będziemy chcieli zastosować w naszej ceramice, wpływa na dobór syfonu. Zawsze należy sprawdzić średnicę i długość oraz rodzaj gwintu zastosowanego w odpływie. Najpopularniejsze formy wykończenia odpływów to korek z cięgnem sterującym odpowiadającym za zamykanie i otwieranie przepustu oraz rozwiązania typu klik-klak (zamykane i otwierane przez nasz nacisk). Jedne i drugie mogą mieć nieco inne zakończenie do montażu, różne podejście, średnicę gwintu oraz wysokość. Jeśli zależy nam na doskonałej estetyce i kompatybilnej pracy urządzeń, warto dobierać umywalkę wyposażoną w gotowe rozwiązanie odpływowe i dedykowany to tego modelu syfon.
Na co zwrócić uwagę przed i w trakcie montażu
Przy zakupie syfonu należy wziąć pod uwagę ważne wymogi montażowe. Proste modele przy standardowym podłączeniu nie powinny sprawić problemu w trakcie instalacji nawet osobie bez kwalifikacji. Zaopatrzeni w odpowiedni zestaw narzędzi, np. klucz francuski, miarkę, taśmę teflonową uszczelniającą, brzeszczot do cięcia rur PVC (jeśli z tego materiału będą elementy montażowe), papier ścierny do wygładzenia przycięć, miskę na spływającą wodę, bez trudu wykonamy montaż samodzielnie. Dobrze, jeśli kupowany przez nas model będzie zawierał instrukcję krok po kroku, najlepiej ze schematem podglądowym. Istotą prawidłowego montażu jest umieszczenie od góry w otworze umywalki lub zlewozmywaka lejka z korkiem wraz z uszczelką. Następnie precyzyjne wymierzenie i dopasowanie korpusu syfonu zarówno do wyjścia lejka, jak i do rury odprowadzającej ścieki do instalacji kanalizacyjnej. Na wyposażeniu nowego syfonu powinny być wszelkie uszczelki, śruby, zapas rury odprowadzającej, niezbędne przy montażu redukcje oraz zapewniające estetykę maskownice. Syfony o nietypowej budowie, szczególnie te podtynkowe, będą wymagały fachowej instalacji przez doświadczonego hydraulika. Podobnie jeśli syfon będzie skojarzony z innym urządzeniem np. młynkiem zlewozmywakowym. Warto wtedy skorzystać z usługi specjalisty, ponieważ może mieć to wpływ na warunki gwarancji.
Akcesoria dodatkowe młynki i napowietrzacze
Instalując odpowiedni syfon, warto rozważyć rozbudowanie systemu o dodatkowe rozwiązania, które mogą okazać się pomocne i funkcjonalne podczas użytkowania zlewozmywaków oraz umywalek. Do takich należeć będą zawory napowietrzające umieszczane między syfonem a siecią odpływu. Regulują one różnice ciśnień powstających w kanalizacji i tym samym wspierają pracę syfonu. Zapobiegają jego szybkiemu wysychaniu, neutralizując przykre zapachy, jeśli sam syfon nie wystarcza (dzieje się to np. w łazienkach nisko zlokalizowanych w przyziemiach i piwnicach) oraz niwelując odgłosy bulgotania i przepływu wody w kanalizacji. Wysoce funkcjonalne i podnoszące wygodę korzystania ze zlewów są młynki do odpadów podłączane do syfonów zlewozmywakowych. Urządzenia te zasilane elektrycznie mają na celu rozdrabnianie wrzucanych do odpływu odpadków organicznych na drobną masę mogącą spłynąć wraz z wodą do kanalizacji. Młynek bez trudu rozdrabnia różnego rodzaju odpadki kuchenne, które tradycyjnie wrzucalibyśmy do kosza: skórki od owoców, resztki obiadowe, fusy od herbaty i kawy, skorupki jaj, a nawet drobne kostki. Korzystanie z młynka zabezpiecza instalację odpływową przed zatkaniem. Na rynku znajdziemy wiele modeli młynków do odpadów, dlatego żeby zapewnić prawidłowy montaż warto precyzyjnie sprawdzić wielkość odpływu w zlewie oraz średnicę rury odprowadzającej kanalizację.