Szlifierki taśmowe i oscylacyjne
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szlifierek, a wśród nich szlifierki taśmowe i oscylacyjne. I chociaż zadaniem tych elektronarzędzi jest szlifowanie, to jednak różnią się między sobą nie tylko budową, ale i szczegółami działania. Czym różni się więc szlifierka taśmowa od oscylacyjnej. Jak dobrać urządzenie do potrzeb? Pamiętajmy, że źle dobrana szlifierka popsuje efekt końcowy.
Szlifierki taśmowe
Szlifierki taśmowe wyglądają trochę jak małe czołgi, ponieważ do szlifowania wykorzystują obręcze z taśmy papieru ściernego, które po założeniu wyglądają zupełnie jak pojedyncze, szerokie gąsienice. Poruszane silnikiem rolki powodują szybkie przesuwanie się taśmy i w ten sposób po przyłożeniu jej do materiału obrabiana jest jego powierzchnia. Można tym narzędziem nie tylko pozbywać się zadziorów i zmniejszać chropowatość materiału, ale również nadawać mu kształt lub usuwać zeń stare powłoki malarskie bądź lakiernicze. Szlifierki taśmowe nadają się przede wszystkim do drewna i materiałów drewnopochodnych. Nie są urządzeniami o wysokiej precyzji działania, ale majsterkowicze cenią je za wysoką wydajność. Są nieocenione podczas szlifowania dużych, płaskich powierzchni. Są ciężkie, więc raczej używamy ich do obróbki powierzchni poziomych. Szlifierki taśmowe to narzędzia zasilane z sieci, nie przydadzą się raczej do prac wokół domu. Po ustawieniu do góry nogami i zamocowaniu na specjalnym statywie służą jako narzędzie stacjonarne. Do taśmy można wtedy przystawiać nawet drobne przedmioty, żeby je wygładzać lub formować. Szlifierki taśmowe mają moc 600-800 W i prędkość przesuwu taśmy wynoszącą zazwyczaj 200-420 m/min, a profesjonalne urządzenia nawet do 1600 m/min. Im większa moc, tym szybsze szlifowanie. Standardowo szlifierki taśmowe mają system odsysania pyłu i wyrzucania go poprzez dyszę znajdującą się z boku korpusu. Do dyszy można podczepić rurę odkurzacza i do niego kierować pył oraz wióry. Ułatwieniem jest elektroniczne ustawianie prędkości szlifowania, dostępne w niektórych modelach oraz będący standardem mechanizm łatwego zdejmowania, zakładania oraz napinania taśmy. Do niektórych szlifierek dodawana jest ramka, na którą nasadza się narzędzie, aby podtrzymać je tuż nad obrabianym materiałem i nie dopuścić do przechylania się na boki. To patent na bardzo delikatne i bezpieczne wygładzanie.
Szlifierki oscylacyjne
W szlifierkach oscylacyjnych prostokątny kawałek papieru ściernego podczepia się do prostokątnej stopy o wymiarach 185-230 x 90-115 mm. Służą do tego specjalne zaciski. Są też stopy przystosowane do mocowania papieru na rzep. Po włączeniu silnika stopa wykonuje krótkie, ale szybkie ruchy w przód i w tył. Liczba takich oscylacji może wynosić do 27000 na minutę. Wychył stopy, zwany skokiem wynosi 1-3 mm. Szlifierki oscylacyjne dobrze nadają się do obróbki dużych powierzchni lub długich elementów. Są lżejsze od taśmowych, zatem da się nimi szlifować powierzchnie pionowe, bez męczenia rąk. Zasilane są z sieci lub akumulatorowo. Mają system odsysania pyłu. W sprzedaży są szlifierki o stopach zakończonych w szpic. Te elektronarzędzia są przeznaczone do precyzyjniejszej obróbki materiału i do docierania w miejsca trudno dostępne. Są też szlifierki oscylacyjne z małymi stopami, kształtem zbliżonymi do trójkąta. To tak zwane stopy typu delta.
zdjęcia: Bosch