Układanie mozaiki krok po kroku
Mozaikę wyróżniają niewielkie wymiary, dzięki czemu doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju niewielkich czy zaokrąglonych powierzchniach. Małe kostki to idealne tworzywo do budowania różnorodnych kompozycji. Mozaika to zarówno małe płytki ścienne, jak i podłogowe. Do najczęściej stosowanych należą mozaiki ceramiczne, szklane oraz kamienne.
Układanie mozaiki nie jest trudne, ponieważ drobne elementy są umieszczone na specjalnym papierze, siatce lub folii. Każdą z nich można stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Mozaika na folii i papierze naklejonym z góry nadaje się także do pomieszczeń mokrych, takich jak baseny, można ją też układać na zewnątrz.
Jak kłaść mozaikę – ważne podłoże
Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić mozaikę na lata, zadbajmy o jakość podłoża. Powinno być ono równe i gładkie. Ścianę lub podłogę przed układaniem mozaiki należy starannie odkurzyć. Istotne jest też zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża. W tym celu należy je zagruntować. Użycie emulsji gruntującej zwiększa też parametry zaprawy klejącej np. jej wodoszczelność czy przyczepność. Często mozaikę łączymy z innymi formatami płytek. Wówczas, przygotowując podłoże, pamiętajmy, by sąsiadujące ze sobą płytki o różnej grubości były na tym samym poziomie. Przydatna do uzyskania efektu równej okładziny będzie np. cienka płyta gipsowa zbrojona włóknem szklanym.
Klejenie mozaiki – dobór kleju i fugi
Znaczenie podczas układania mozaiki ma też użyta przez glazurnika chemia budowlana Niebagatelny wpływ na właściwe układanie mozaiki ma wybór zaprawy klejowej. Powinna być ona dopasowana zarówno do rodzaju mozaiki jak i podłoża, na którym ma być montowana. Do klejenia mozaiki ceramicznej na tradycyjnych tynkach mineralnych, np. cementowych wykorzystuje się uelastycznioną zaprawę klejową. Do klejenia mozaiki na płytach gipsowo-kartonowych warto użyć zaprawy o zwiększonej elastyczności i przyczepności. W przypadku układania mozaiki szklanej należy sięgnąć po zaprawę klejową białą lub srebrno-szarą o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Jeśli układamy mozaikę kamienną, powinniśmy wybrać zaprawę klejową na bazie białego cementu, która nie powoduje przebarwień. W przypadku mozaiki bardzo istotny jest dobór fugi – zajmuje ona bowiem znacznie większą powierzchnię niż wtedy, gdy płytki są większe. Do fugowania mozaiki możemy użyć fug elastycznych lub epoksydowych o zwiększonej odporności na zabrudzenia, wykwity, grzyby, wycieranie, oraz działanie olejów i detergentów. Układanie mozaiki znacznie przyspieszy zastosowanie wysokoelastycznych cementowych zapraw cienkowarstwowych z tworzywem sztucznym, które służą do jednoczesnego klejenia i fugowania. Wykorzystuje się je do montażu mozaiki ceramicznej i kamiennej. Do fugowania mozaiki szklanej polecane są specjalistyczne zaprawy dwuskładnikowe.
Jak zrobić mozaikę na ścianie
Podczas układania mozaiki na ścianie znaczenie ma nie tylko dobór zaprawy klejowej, ale też je grubość. Warstwa zaprawy nie powinna mieć więcej niż 2-3 mm grubości, dzięki czemu nie będzie wypływać poza obrys pytek. Rozprowadzamy ją grzebieniem o drobnych zębach. Plastry mozaiki należy umieszczać w jednakowej odległości, przydatne będą krzyżyki dystansowe. Na tym etapie niezbędne jest ich opukanie przy pomocy gumowej pacy, dzięki czemu mozaika wtopi się w zaprawę klejową i będzie do niej dokładnie przylegała. Po wyschnięciu zaprawy możemy usunąć folię. Nadmiar kleju usuńmy wilgotną szmatką. Po upływie doby od przyklejenia mozaiki możemy przystąpić do jej fugowania. Spoinę nanosimy przy użyciu gumowej pacy, dociskamy ją tak, by fuga wypełniła dokładnie szczeliny. Po lekkim związaniu fugi jej nadmiar usuwamy delikatnie wilgotną gąbką.