Układanie wykładzin – jak położyć wykładzinę?
Przed przystąpieniem do zakupu i układania wykładziny należy obliczyć, ile materiału musimy kupić. Niezależnie od rodzaju wykładziny, powinna być ona ułożona na całej podłodze , konieczne jest więc dokładne wymierzenie jej powierzchni – oprócz długości ścian istotne są też wymiary wszystkich wnęk oraz głębokość otworów drzwiowych. Pamiętajmy, by do wyliczonych wymiarów dodać ok. 1m2 zapasu. Zarówno wykładziny dywanowe jak i elastyczne, a więc PVC lub linoleum przeważnie kupujemy w rolce. Pamiętajmy też o estetycznym wykończeniu wykładziny dywanowej. Układanie wykładziny ułatwi jej zakup w odpowiedniej szerokości, optymalnie zbliżonej do szerokości pomieszczenia, co może sprawić, że nie trzeba będzie łączyć brytów, a gdy zajdzie taka potrzeba, połączeń będzie niewiele. To ważny aspekt, ponieważ łączenie wykładziny dywanowej wpływa na estetykę posadzki. Przed rozpoczęciem montażu wykładziny należy sprawdzić, czy nie ma ona jakichkolwiek wad materiałowych, np. we wzorze lub odcieniu. Jeśli kupujemy kilka rolek, przejrzyjmy czy nie różnią się odcieniem, unikniemy tego, kupując materiał z tej samej serii produkcyjnej oznaczonej jako numer partii.
Niezbędne przy montażu
Układanie wykładziny ułatwi nam zakup odpowiednich akcesoriów i narzędzi montażowych. Do najbardziej istotnych należą taśma lub klej montażowy. Dobiera się je w zależności od zaleceń producenta. Jeśli ich nie ma, pamiętajmy, że montaż wykładziny na klej gwarantuje większą stabilność posadzki. W sprzedaży dostępne są kleje uniwersalne, które można stosować do mocowania wykładzin dywanowych, jak i wykonanych z PVC. Można też użyć specjalistycznych produktów. Jeśli zdecydujemy się na montaż przy pomocy taśmy, do wyboru mamy dwustronnie klejące oraz samoprzylepne z rzepem stosowane do wykładzin ze spodem filcowym lub z włókniny. Do docinania wykładziny warto się zaopatrzyć w nóż do wykładzin oraz profil albo listwę czy wałek do przyciskania. Do rozprowadzania kleju przydatna będzie szpachla o trójkątnych zębach. Do montażu wykładziny warto też przygotować miarkę, taśmę malarską a gdy konieczne będzie łączenie brytów odpowiedni klej umożliwiający uszczelnienie połączeń.
Układanie wykładziny – prace wstępne
Montaż wykładziny można rozpocząć na odpowiednio przygotowanym podłożu. Można go przeprowadzić na większości podłoży, jednak muszą one spełniać odpowiednie warunki. Powierzchnia powinna być sucha, czysta, niepyląca oraz bez pęknięć. Bardzo ważnym warunkiem jest, aby była równa. Jeśli są nierówności, konieczne może być przed układaniem wykładziny wykonanie wylewki samopoziomującej. Podłoże powinno gwarantować wytrzymałość na naciski podczas użytkowania posadzki. Musi być ono czyste już na etapie aklimatyzacji wykładziny, którą należy rozpocząć co najmniej na dobę przed układaniem. Podczas układania wykładziny temperatura podłoża powinna wynosić 15-22oC, a temperatura wnętrza 17- 25oC. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 75%, optymalna wynosi 55%.
Montaż wykładziny – uniwersalne zasady
Jeśli układamy posadzkę z kilku rolek, należy kłaść po kolei wykładzinę z następujących po sobie numerów wałka (rolki) – oznaczenia te znajdziemy na etykiecie wykładziny. Niektórzy producenci, szczególnie wykładzin PVC na spodzie rolki umieszczają oznaczenia literowe L oraz P, które wykorzystamy, gdy układamy posadzkę z kilku kawałków, w takim przypadku krawędzie L muszą ze sobą sąsiadować, a P ze sobą. Jeśli wymiary podłogi są większe niż szerokość rolki, trzeba wyznaczyć na podłożu linie pomocnicze, co ułatwi nam dopasowanie pasów wykładziny podczas montażu. Powinny mieć on 10 cm zapasu w stosunku do wymiarów brytu. Przygotowane pasy wykładziny pozostawiamy na kilka godzin, tak by usunąć naprężenia i odkształcenia powstałe, gdy materiał był zrolowany. Po tym czasie możemy przystąpić do finalnego docinania wykładziny i dopasowywania jej do kształtu podłogi.
Układanie wykładziny na klej
Jeśli zdecydowaliśmy się na przyklejenie wykładziny, zwijamy arkusz do połowy pomieszczenia, a na całej pozostałej powierzchni spodniej rozprowadzamy klej. Po upływie określonego przez producenta kleju czasu oczekiwania, w którym uzyska on odpowiednią przyczepność, przykładamy do podłoża odwiniętą część wykładziny. Jeśli łączymy ze sobą kawałki wykładziny, pamiętajmy o zachowaniu ciągłości wzoru. Wykładzinę PVC możemy połączyć stosując spawanie na zimno. Miejsce przecięcia chronimy taśmą malarską. W miejscu łączenia nacinamy taśmę, a szczelinę zaklejamy klejem do spawania na zimno. Po wyschnięciu kleju, możemy przystąpić do odcinania za pomocą specjalnego noża nadmiernych fragmentów przy ścianach. Trwałość posadzki podnosi dociśnięcie wykładziny specjalnym wałkiem. Na koniec montujemy listwy przyścienne.
Dobrym wyborem będą niedrogie i łatwe w montażu listwy z tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, na jakie się zdecydujemy, pamiętajmy, by mocować je do sciany, a nie do podłogi.
Układanie wykładziny przy użyciu taśmy
Taśmę przyklejamy po obwodzie pomieszczenia, na krawędzi ścian i podłogi, powinna być także przyklejona przez środek podłogi oraz w progach. Jeśli posadzka będzie się składać z kilku kawałków zamontujmy taśmę także w miejscach ich połączeń. Następnie układamy na niej wykładzinę i pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie dociskamy okładzinę do ściany z zapasem dodatkowych co najmniej 5 cm. Zaginamy wykładzinę w narożnikach i rozcinamy ją wzdłuż narożnika – najpierw po przekątnej, ale nie do samej podłogi. Po odgięciu wykładziny do środka pomieszczenia, usuwamy warstwę ochronną z taśmy i wygładzamy wykładzinę za pomocą specjalnej listwy – w ten sposób usuwamy spod niej powietrze. Kolejnym krokiem będzie docięcie materiału wzdłuż krawędzi ścian. Po jego wygładzeniu możemy przystąpić wykończenia wykładziny np. do instalacji listew przypodłogowych.