Uprawy z własnej ręki
Pani Agnieszka uwielbia zajmować się roślinami odkąd pamięta, twierdzi też, że „nic tak nie relaksuje, jak dłubanie w ziemi”. Lubi pracę w ogrodzie, ale wokół domu ma jedynie niewielki skrawek, który wprawdzie pozwala na uprawę roślin ozdobnych, ale na odmiany użytkowe brakuje już miejsca. Dodatkowo kwaśna gleba w ogrodzie, która sprzyja pięknemu rozrostowi krzewów i drzew iglastych oraz rododendronów czy pierisów, nie nadaje się zbytnio na uprawę warzyw czy ziół. Dlatego, kiedy tylko wypatrzyła w jednym z marketów budowlanych warzywnik do samodzielnego montażu, uznała, że to idealne rozwiązanie – w sam raz na niewielkie potrzeby drobnych warzyw i zielonych przypraw.
GOTOWY WARZYWNIK – PROŚCIEJ SIĘ NIE DA
Grządka na nóżkach, którą wybrała pani Agnieszka, to model z tworzywa sztucznego. Lekka skrzynka ze wszystkimi elementami montażowymi w środku nie stanowiła problemu w transporcie, a złożenie według instrukcji, jak mówi pani Agnieszka – „to była pestka”. Dlatego w niecałe pół godziny po powrocie ze sklepu nowa, zmontowana i stabilna grządka była już gotowa do wypełnienia ziemią oraz nasadzeń. „Wiedząc, że wraz z ziemią i roślinami skrzynkę trudno będzie ruszyć, już przy składaniu zaplanujmy miejsce docelowe (to, w którym będą dojrzewać nasze uprawy). Sprawdźmy też precyzyjnie elementy montażowe oraz stabilność grządki” – radzi nasza rozmówczyni.
Złóż sobie sam
Nowoczesne warzywniki wykonane są z dobrego jakościowo tworzywa, są lekkie i bardzo łatwe do samodzielnego złożenia. W zestawie znajduje się zwykle główne korytko oraz nóżki i elementy stabilizujące konstrukcję. W zależności od modelu dno może być ruchome, pozwalające określić głębokość grządki, ale także tworzące swoisty bufor, którego celem jest gromadzenie nadmiaru wody (drenaż). Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w przezroczystą pokrywę, która pozwala nam uzyskać na grządce szklarniowe warunki uprawy, a także zabezpiecza przed np. nocnymi szkodnikami.
ESTETYKA DO WYBORU
Pani Agnieszka wybrała skrzynkę grafitową, bo taki kolor mają dach domu, orynnowanie i elementy elewacyjne, ale w ofercie sklepów jest bardzo duży wybór innych dekoracyjnych modeli, różniących się zarówno pod względem barwy, jak i wzoru. Imitujący wiklinę lub ratan splot to tylko jedna z propozycji. Bez problemu możemy wybrać model gotowego warzywnika pasujący do mebli tarasowych czy wystroju balkonu.
DOBÓR PODŁOŻA I ROŚLIN
Do amatorskiej uprawy warzyw i ziół poleca się gotowe mieszanki ziemi o zbilansowanym składzie (np. ziemia do warzyw, ziemia do pomidorów czy podłoże do ziół). Dodatkowo na rzecz szybkiego i ładnego rozrostu oraz owocowania można wzbogacić ziemię niewielką ilością nawozu w granulacie – najlepiej obornika kurzego lub bydlęcego. Uprawa ziół i warzyw na tego typu podwyższonej grządce jest zwykle sezonowa. Dlatego warto nie czekać zbyt długo na plon, a korzystać już na wiosnę z własnych upraw. Wygodnie zatem będzie, tak jak zrobiła to pani Agnieszka, posadzić w warzywniku gotowe, ukorzenione i pięknie rozkrzewione sadzonki. Do upraw amatorskich znajdziemy wiele smacznych, a przy tym dekoracyjnych odmian roślin uprawnych. Pani Agnieszka do swojej plantacji wybrała: pomidorki koktajlowe, buraki liściaste, poziomki oraz takie zioła jak: szałwia lekarska w odmianie tradycyjnej i trikolor, mięta pieprzowa, bazylia i bazylia tajska, majeranek, oregano, rozmaryn, pietruszka naciowa. Jako element dekoracji oraz cenny w kuchni kwiat do ozdabiania potraw posadziła również nasturcje.
Kontrola poziomu wody
Jeśli nasz warzywnik stoi na zewnątrz i nie ma zadaszenia, może okazać się, że w okresie silnych ulew skrzynka zacznie napełniać się wodą ponad miarę. Niektóre modele są więc wyposażone w system zabezpieczenia upraw przed podtopieniem. Skrzynka ma wtedy podwójne dno, przez które przesiąka woda, a jej nadmiar manifestuje pływak. Wystawia się on wyraźnie, kiedy dno jest w pełni wypełnione wodą. Wtedy należy otworzyć zawór/korek znajdujący się w zewnętrznej dolnej części skrzynki i spuścić nadmiar wody.
POMYSŁY NA DOMOWE UPRAWY
W SKRZYNI I W SKRZYNCE
Warzywa, owoce i zioła z powodzeniem
możemy uprawiać także w drewnianych
skrzyniach, ale i w skrzynkach
ogrodowych. Drobne zioła oraz rośliny
budujące nieduży kępiasty pokrój
(jak np. sałaty, truskawki i poziomki
czy rzodkiewki), nietworzące też
głębokiego systemu korzeniowego będą
ładnie i owocnie rosły w tradycyjnych
skrzynkach balkonowych. Dzięki temu
możemy zbudować ciekawy ogród
warzywny nawet w pionie.
JAKO ELEMENT ZABUDOWY
Ciekawie zaprojektowany warzywnik może tworzyć dekoracyjny element zabudowy ogrodowej. Kaskadowo usytuowane pojemniki (np. z bardzo modnego betonu lub stali corten) mogą atrakcyjnie wydzielić strefy i zbudować nowoczesny klimat. W takich warzywnikach warto uprawiać warzywa o dekoracyjnych liściach, można bawić się ich formą i kolorystyką.
W WERSJI MINI
Nawet na maleńkim balkonie albo zewnętrznym parapecie możemy bawić się we własne uprawy. Miniszklarnia 3 w 1 pozwoli na uprawę ziół, kiełków oraz warzyw liściastych w wersji mini, doskonałych jako dodatek np. do sałatek. Optymalne warunki utrzymania wilgoci i ciepła zapewnią szybkie kiełkowanie i dojrzewanie. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i estetyczne.