Wapno gaszone – zastosowanie
Wapno hydratyzowane przez wieki używane było jako środek odkażający do bielenia powierzchni narażonych na działanie drobnoustrojów i zagrzybienia. Ze względów higienicznych wapnem powszechnie bielono ściany domów, budynków inwentarskich stosowano też wapno do odkażania wychodka. Rolnictwo i ogrodnictwo to również dziedzina, gdzie wapno gaszone sprawdzało się doskonale jako środek odkwaszający, odkażający oraz ochronny. Mimo rozwoju zaawansowanych chemicznie środków stosownych do upraw, ten prosty produkt jest ciągle ceniony i chętnie wykorzystywany. Nadal na co dzień wykorzystuje się wapno budowlane do ogrodu, choćby w pielęgnacji trawnika czy utrzymaniu stawu.
Wapno gaszone – jaki to produkt
Szerokie zastosowanie zawdzięcza wapno gaszone swoim właściwościom. Wapno hydratyzowane świetnie absorbuje wodę, przez co utwardza produkty oraz ma działanie bakterio- i grzybobójcze. Skąd takie cechy wapna hydratyzowanego? Z chemicznego punku widzenia wapno hydratyzowane, czyli gaszone jest wynikiem reakcji tlenku wapnia z wodą – efekt to wodorotlenek wapnia Ca(OH)2. Wysokie pH powstałej substancji powoduje, że bakterie, pleśnie i grzyby tracą swoją zdolność do przetrwania i rozmnażania, co sprawia, że bielone powierzchnie pozostają czyste i wolne od szkodliwych mikroorganizmów. Wapno gaszone neutralizuje kwasy. Substancja ta jest słabo rozpuszczalna w wodzie, ale ma właściwości higroskopijne tzn. chłonie wodę z otoczenia. Związek ten może mieć postać suchego proszku, ciasta lub mleka wapiennego, w tych postaciach może zostać poddawane dalszej obróbce, np stosowane do zapraw tynkarskich cementowych lub cementowo-wapiennych wymaga moczenia. Przemysłowe zastosowanie wapna hydratyzowanego widoczne jest przede wszystkim w budownictwie – jest ono składnikiem betonu komórkowego, zapraw murarskich i tynkarskich, używa się go także jako baza do produkcji farb. Wapna hydratyzowanego używa się do przygotowania zapraw wapiennych i cementowo-wapiennych. Dodane do zapraw murarskich i tynkarskich sprawia, że są one bardziej plastyczne i łatwiejsze w nakładaniu, a tynk jest trwalszy i ma lepszą przyczepność do podłoża. Dzięki swoim właściwościom wiążącym i utwardzającym, sprawdza się również w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności oraz w medycynie.
Zastosowanie wapna – bielenie ścian
Ze względu na właściwości dezynfekujące wapno gaszone nadal jest wykorzystywane do bielenia ścian i sufitów w pomieszczeniach wilgotnych lub narażonych na działanie wilgoci, takich jak piwnica, łazienka, pralnia i kuchnia – bielenie wapnem uodparnia ściany na rozwój pleśni i grzybów. Ściany maluje się tzw mlekiem wapiennym, które uzyskujemy, poprzez zmieszanie wapna hydratyzowanego i wody w stosunku 1:5.Malowanie najlepiej zacząć od sufitu, następnie kierując strumień na ściany. Wapno hydratyzowane gaszone można zastosować na różnych powierzchniach, takich jak cegła, beton, tynk, drewno, a nawet metal. Ważne jest jednak, aby powierzchnia była czysta i sucha, ponieważ wilgoć może wpłynąć negatywnie na jakość bielenia. Najprostszą, ale też najbardziej czasochłonną metodą jest malowanie przy użyciu pędzla lub wałka. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzają się przy tego typu pracach są bielarki pneumatyczne.
W oborach, kurnikach bielenie, czyli inaczej malowanie mlekiem wapiennym, wykonuje się raz w roku. Ściany pomieszczeń inwentarskich poleca się przed bieleniem oczyścić z pajęczyn i grubszych zabrudzeń.
Czy wapno budowlane nadaje się do odkwaszenia gleby
Zabieg wapnowania gleby zalicza się do najczęściej realizowanych, aby podnieść jakość ziemi, na której hodowana jest bujna roślinność. Wapno jest środkiem, za pomocą którego odkwasimy glebę. Zbyt kwaśna ziemia utrudnia pobieranie roślinom cennych składników odżywczych, które mają wpływ na ich rozwój i bujny porost. Na liściach mogą występować przebarwienia, grunt zaczyna być porastany mchem, widoczne stają się choroby grzybowe i pleśń. Zabieg odkażania gleby wapnem, ma znaczenie ponieważ regulacja pH pozwala wyeliminować toksyczne substancje, które mogłyby negatywnie wpływać na rośliny. Jakie wapno wykorzystać do tego celu? Wiele rolników może się zastanawiać czy wapno budowlane nadaje się na pole? Na gleby lekkie stosuje się wapno dolomitowe, rolnicze lub wapniak mielony. Wapno gaszone sprawdzi się natomiast w przypadku podłoża ciężkiego, np. gliniastego – stosujemy je jesienią, jeszcze przed przekopaniem ziemi. Pamiętajmy jednak, że równocześnie z wapnem nie należy stosować żadnych preparatów zawierających azot. Możemy też stosować wapno budowlane na trawnik, ale tylko wtedy gdy gleba jest zbyt zakwaszona. Wapnowanie trawnika wykonuje się poza sezonem wzrostu trawy.
Zastosowania wapna w ogrodnictwie
Malowanie pni wapnem jest ważnym zabiegiem zimowym w sadach owocowych oraz w amatorskiej uprawie drzewek owocowych. Zabieg ten wykonuje się w celach ochronnych przed przedwczesną wegetacją. Biel odbija światło słoneczne i chroni przed ogrzewaniem, a nadmiernie nagrzane pnie drzew w okresie wiosennym dostają sygnał do ruszenia z wegetacją, która rozpoczęta przedwcześnie może doprowadzić do przemarzania pączków kwiatowych. Malowanie zapobiega też pęknięciom mrozowym oraz ranom zgorzelinowym, powstających wskutek nagłych spadków temperatur. Bielenie wapnem gaszonym stosuje się również w ogrodnictwie do zabezpieczania pni drzew owocowych przed gryzoniami. Wapna używa się także w hodowli ryb w celu podniesienia wydajności produkcji rybackiej, ale trzeba uważać z samodzielnym wapnowaniem stawu wapnem budowlanym. Nieumiejętne zastosowanie wapna hydratyzowane do stawu może zaburzyć równowagę biologiczną w stawie.